Objawy celiakii przykłady

Celiakia objawy – jakie są najważniejsze objawy celiakii?

Objawy celiakii przykłady

Celiakia (trwała nietolerancja glutenu ) jeszcze do niedawna traktowana była jako choroba, która występuje u dzieci. Dziś wiemy, że znacznie częściej niż u dzieci objawy celiakii pojawiają się u dorosłych.

Niestety wielu pacjentów pomimo objawów celiakii pozostaje niezdiagnozowanych. Dlaczego? Choroba ta bardzo często objawia się w sposób niespecyficzny czyli innymi słowy niejednoznaczny. Ból brzucha, wzdęcia, zaparcia mogą być objawem wielu chorób nie tylko celiakii. Zdarza się też, że objawy celiakii są bardzo dyskretne np. są to wyłącznie niedobory pokarmowe, bóle głowy, depresje czy problemy z płodnością.  Poniżej znajdziesz szczegółową listę objawów, które powinny skłonić Cię do wykonania badania w kierunku celiakii.

Objawy celiakii – na co zwrócić uwagę?

Objawy celiakii (nietolerancji glutenu) bywają bardzo różnorodne. Mówi się, że nie ma dwóch takich samych postaci tej choroby. Spośród tych najczęściej wymienianych są objawy gastryczne czyli: bóle brzucha, wzdęcia brzucha, biegunki, zaparcia czy wymioty. Choć nie oznacza to, że każda osoba z celiakią musi mieć te dolegliwości, to w ich przypadku szczególnie warto wykonać badanie w kierunku trwałej nietolerancji glutenu.

Gastryczne objawy celiakii bardzo często bywają mylone np. z zespołem jelita drażliwego, alergią pokarmową, niestrawnością czy nieswoistym zapaleniem jelit.
.

Warto wiedzieć!
Objawom celiakii ze strony układu pokarmowego towarzyszą często również niedobory pokarmowe w tym anemia oraz utrata masy ciała. Niezdiagnozowana celiakia jest szczególnie groźna dla kobiet planujących ciążę oraz tych będących w ciąży ponieważ prowadzi do niedoboru kwasu foliowego.

Objawy celiakii – problemy z poczęciem dziecka

Objawy celiakii ze strony układu płciowego to nie tylko obniżone libido ale przede wszystkim problemy z poczęciem dziecka wynikające z niedoboru kwasu foliowego, żelaza oraz innych ważnych mikroelementów i witamin. Pamiętajmy, że uszkodzone jelita nie są w stanie prawidłowo wchłaniać substancji odżywczych.

Częstym objawem celiakii są poronienia, w tym poronienia nawykowe, a u mężczyzn problemy z erekcją i niska jakość nasienia. Inne problemy pojawiające się przy celiakii to zaburzenia miesiączkowania i wczesna menopauza. Co ważne większość z nich jest odwracalna! Dlatego badanie na celiakię jest zalecane u par, które zmagają się z niepłodnością.

objawy celiakii a płodność

Warto wiedzieć! 
W przypadku, gdy problemy z poczęciem dziecka są związane z celiakią wprowadzenie diety bezglutenowej pozwala na przywrócenie prawidłowego funkcjonowania układu płciowego.

Skórne objawy celiakii

Skórna postać celiakii jest dla pacjenta wyjątkowo niekomfortowa ponieważ zmiany swędzą, co prowadzi do drapania i powstawania ran. Na szczęście właściwe wykrycie ich przyczyny czyli zdiagnozowanie celiakii pozwala na szybką ulgę. Zastosowanie diety, a czasem dodatkowych leków pozwala wyeliminować te zmiany skórne praktycznie w 100%.

Podstawowe objawy skórne celiakii to: wypryski, trądzik, łupież, łamliwe i wypadające włosy, egzema, łuszczyca

Istnieje również skórna postać celiakii nazywana chorobą Duhringa, w której występują objawy skórne przypominające opryszczkę – pęcherzyki i grudki znajdujące się na rumieniowatych plamach. Pojawiają się najczęściej w okolicach stawów łokciowych i kolanowych ale też między łopatkami, na pośladkach czy karku. Często umiejscowione są symetrycznie np. na obu łokciach czy kolanach.

Objawy celiakii ze strony układu nerwowego

Objawy celiakii ze strony układu nerwowego są często mylnie diagnozowane ponieważ mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że celiakia może być przyczyną takich dolegliwości. Oprócz wymienionych poniżej neurologicznych symptomów celiakii zdarzają się również zaburzenia mowy, tiki nerwowe, zaburzenia chodu i odczuwania smaku oraz węchu. Nawet 50% pacjentów ze świeżo zdiagnozowaną celiakią ma objawy neurologiczne.

Najczęstsze neurologiczne objawy celiakii: migrena, napadowe bóle głowy, drżenie rąk i nóg, zaburzenia równowagi oraz zaburzenia słuchu, ataksja, padaczka , bóle mięśni i ścięgien.

U osób z niezdiagnozowaną celiakią spotykamy m.in problemy z kośćmi w tym osteoporozę i osteopenię, drżenie mięśni, obrzęki, bóle mięśni i stawów, zapalenia stawów oraz jeśli celiakia wystąpi w wieku dojrzewania również niski wzrost.

Najczęstsze objawy celiakii u dzieci

Objawy celiakii u dzieci mogą być bardzo zróżnicowane w zależności od wieku dziecka.  Szybka diagnostyka celiakii jest w przypadku dzieci niezwykle ważna ponieważ większość konsekwencji nieleczonej celiakii można cofnąć pod warunkiem wdrożenia leczenia. Przykładowo dziecko, które wolniej rośnie i jest najniższe w klasie, a do tego słabiej się uczy po zastosowaniu leczenia może dogonić swoich rówieśników.

Celiakia skąpoobjawowa i bezobjawowa

Obecnie nawet 7 razy częściej spotyka się celiakię skąpoobjawową czy bezobjawową (powodującą nietypowe dolegliwości, np. anemię, podwyższony poziom cholesterolu, zaburzenia neurologiczne, niepłodność czy poronienia), co może powodować kłopoty diagnostyczne i być wyzwaniem dla lekarzy. To właśnie dlatego średni czas postawienia diagnozy celiakii w Polsce to aż 10 lat.

Za pomocą poniższego formularza możesz umówić się na badanie celiakii w dowolnym momencie! Wystarczy że podasz preferowany termin badania, a my dla Ciebie wszystko zorganizujemy! Zobacz jakie to proste.

Pakiet Zdrowe Jelita PlusPakiet Zdrowe Jelita Plus

Dlaczego warto wykonać genetyczny test na celiakię?

  • Jedyny pewny sposób, dzięki któremu można wykluczyć celiakię.
  • Test można wykonać nawet w trakcie diety bezglutenowej.
  • Badanie jest bezbolesne i proste do wykonania.
  • W części sytuacji pozwala uniknąć biopsji jelita.
  • Daje ważną informację dla rodziny, ponieważ celiakia może być dziedziczona.
  • Pacjent otrzymuje bezpłatne zalecenia dietetyczne oraz lekarskie.
  • Pozwala uniknąć poważnych konsekwencji, takich jak m.in. niepłodność czy nowotwory.
  • Pewna diagnoza na całe życie, wynik ujemny to pewność, że celiakia Ci wcale nie grozi.
  • Test jest całkowicie bezpieczny nawet dla małych dzieci.

Przeczytaj, jak oceniają nas Pacjenci

Robiłam badania w kierunku nietolerancji pokarmowych, wszystko sprawnie i bez problemów. Gdybym potrzebowała to na pewno wrócę tu po kolejne testy

Andżelika

Serdecznie polecam. Pakiet badań najtańszy jaki znalazłam. Szybka wysyłka i szybki wynik. Naprawdę polecam ludziom z objawami celiakii.

Marlena

Od kilku lat staraliśmy się z mężem o dziecko.. niestety do pewnego momentu wszystkie ciąże kończyły się poronieniami. Od swojego lekarza usłyszałam, że w moim przypadku warto zbadać się w kierunku nietolerancji glutenu. To była najlepsza decyzja w naszym życiu. Niebawem na świat przyjdzie nasze pierwsze dziecko. Jesteśmy przeszczęśliwi za wsparcie, które otrzymaliśmy, dzieląc się naszą historią.

Agnieszka

Wspólnie z rodziną robiliśmy badania na nietolerancje pokarmowe. Okazało się, że jedna z córek odziedziczyła wadliwe geny.. Teraz wspólnie dbamy o naszą dietę. Bardzo dziękuję Pani Joannie za pomoc w organizacji badania dla naszej czwórki. Kontakt bezproblemowy, wynik uzyskany dwa dni przed czasem. Polecam.

Roman

Córka od wielu tygodni miała nawracające problemy żołądkowe. Po badaniach na nietolerancje pokarmowe okazało się, że przyczyną jest nietolerancja laktozy. Pobranie próbki było całkowicie bezbolesne, córka nawet nie zorientowała się, że już jest po badaniu. Dziękuję za pomoc.

Patrycja

Skorzystalam z pakietu zdrowe jelita. Na szczescie w badaniach nie wyszly zadne wady i nie musze juz wykonywac testow z krwi.

Elżbieta

Od dłuższego czasu zastanawiałam się nad testami na celiakię. Zdecydowałam się na badania genetyczne. W końcu wiem, co stało za moimi uciążliwymi dolegliwościami. Mam nadzieję, że wprowadzona dieta przyniesie niebawem oczekiwane efekty

Zuzanna

Zdecydowałam się na pakiet nietolerancji laktozy z glutenem. Zazwyczaj nie mam czasu by chodzić po lekarzach dlatego zdecydowałam się wykonać badania na własną rękę. Otrzymałam zestaw do pobrania wymazów bezpośrednio do domu, a następnego dnia kurier zabrał całą paczkę. Wynik dostałam po 10 dniach, tak więc wszystko zgodnie z obietnicami. 5/5

Olga

Jakie są konsekwencje nieleczonej celiakii

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, do czego może doprowadzić nieleczona celiakia. Tymczasem średni okres diagnostyczny choroby wynosi 10 lat… W tym czasie z pozoru nic nieznaczące objawy celiakii mogą przerodzić się w poważne choroby, np. osteoporozę, łysienie plackowate czy nawet nowotwór.  Nieleczona celiakia 40-krotnie zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów układu pokarmowego (głównie chłoniaków).

Odstawienie glutenu na próbę nie jest rozwiązaniem problemu

Niektórzy mogą pomyśleć: „odstawię gluten na chwilę i sprawdzę, czy mój stan zdrowia się poprawi…” Niestety takie postępowanie jest zgubne, ponieważ często nie zdajemy sobie sprawy, w czym tak naprawdę obecny jest gluten. Często dieta bezglutenowa jest bez glutenu tylko z nazwy. Osobie chorej na celiakię szkodzi nawet minimalna ilość tej substancji, np. zawarta w płatkach owsianych, które teoretycznie są bezglutenowe, ale zostały na linii produkcyjnej zanieczyszczone mąką pszenną. Taki produkt nie jest bezpieczny dla osoby z celiakią.
Poza tym odstawienie glutenu uniemożliwia pełną diagnostykę celiakii. To znaczy, że jeśli poczujesz poprawę nie dowiesz się, czy jest to spowodowane faktycznie wykluczeniem glutenu czy wynika to  zupełnie innych powodów. Dlatego zanim odstawisz gluten przebadaj się. Dowiedz się więcej na temat celiakii… 

lek. med. Sławomir Krzemiński, gastroenterolog: Nieleczona celiakia, czyli nieprzestrzeganie ścisłej diety bezglutenowej prowadzi do niebezpiecznych powikłań zdrowotnych. Należą do nich m.in nowotwory układu pokarmowego, głównie chłoniaki. Celiakia jest chorobą prowadząca do zaniku kosmków jelitowych, czyli małych wypustek w jelicie cienkim. Odpowiadają one za wchłanianie składników odżywczych z pożywienia, suplementów diety, a nawet leków.

Jak prawidłowo diagnozować celiakię?

Pierwszym krokiem jest badanie genetyczne. Badana jest obecność genów DQ2,2, DQ2,5, DQ8. Jeżeli się okaże, że nie mamy tych genów to praktycznie w 100% można wykluczyć celiakię zarówno teraz jak i w przyszłości. Na wynik tego badania nie ma wpływu dieta bezglutenowa i można je wykonać nawet u małych dzieci.

Celiakia czy wiesz banerceliakia czy wiesz mob

Drugim krokiem jest wykonanie badań z krwi na przeciwciała. Jeśli pacjent posiada chociaż jeden gen odpowiedzialny za celiakię wskazane jest badanie serologiczne na obecność przeciwciał : przeciwko transglutaminazie tkankowej (tTG) przeciwko deaminowanemu peptydowi gliadyny (DGP). W skład badania wchodzi także ogólny poziom IgA, który jest wskaźnikiem miarodajności i pewności badania.

Dowiedz się więcej o diagnostyce celiakii krok po kroku >>

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń
Zadaj pytanie
Scan the code
Witaj 👋
Jak możemy Ci pomóc?