Masz wzdęcia? Ich przyczyną może być celiakia (trwała nietolerancja glutenu)

wzdęciaProblemy gastryczne, takie jak wzdęcia, bóle brzucha czy biegunka mogą świadczyć o tym, że nie tolerujemy białka występującego w produktach zbożowych – glutenu. Celiakia, bo o niej mowa, jest jedną z najczęstszych nietolerancji pokarmowych. Boryka się z nią nawet 400 000 Polaków, jednak aż 95% chorych nie jest świadomych swojego stanu zdrowia.

Celiakia nie tylko powoduje, że w jelitach gromadzą się nadmierne ilości gazów, wywołując nieprzyjemne wzdęcia,  ale również podnosi ryzyko wystąpienia nowotworu jelita. Dlatego najlepiej jak najszybciej ją zdiagnozować i rozpocząć leczenie. W rozpoznaniu trwałej nietolerancji glutenu ogromną pomoc stanowią badania genetyczne.

Wzdęcia przy celiakii – co je powoduje?

Celiakia jest chorobą, w której jelito cienkie jest nieustannie uszkadzane przez  wytwarzane w układzie odpornościowym przeciwciała (celiakia należy do grupy chorób autoagresywnych). W miarę postępu choroby z wnętrza jelita cienkiego znikają kolejne kosmki jelitowe, czyli maleńkie wypustki, których zadaniem jest wchłaniania witamin i minerałów z pożywienia. W następstwie chory narażony jest na poważne niedobory składników odżywczych, a w jego jelicie toczy się stan zapalny. Mogą towarzyszyć mu nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu trawiennego: wzdęcia, biegunki, wymioty i uporczywe bóle brzucha.

Na problemy jelitowe,  uskarża się jednak zaledwie 10% chorych. Reszta zmaga się z objawami innego typu: uczuciem zmęczenia, apatią, bólem kości i stawów, niedokrwistością, zaburzeniem płodności, impotencją, a nawet poronieniami. Ze względu na nietypowe i bardzo różnorodne objawy celiakia nie jest więc chorobą prostą do zdiagnozowania, a symptomy, które przy niej występują można połączyć z wieloma innymi schorzeniami. Wzdęcia mogą świadczyć np. o zespole jelita drażliwego (celiakia jest z resztą często z nim mylona). Czy jest zatem sposób, aby zdiagnozować tę chorobę? Na szczęście tak!

Wzdęcia – badanie genetyczne podpowie, czy celiakia jest ich przyczyną

Aby sprawdzić, czy wzdęcia mogą być spowodowane trwałą nietolerancję glutenu, wystarczy wykonać proste badanie na celiakię. U osoby chorej na celiakię zawsze obecne są bowiem określone grupy genów (HLA-DQ2,2; HLA-DQ2,5HLA-DQ8). Wykrywając je, można więc z dużym prawdopodobieństwem potwierdzić chorobę lub na 100% ją wykluczyć, jeśli okaże się, że osoba badana tych genów nie posiada.

Warto mieć świadomość, że geny odpowiedzialne za wystąpienie celiakii możemy odziedziczyć po swoich krewnych, dlatego wynik badania genetycznego stanowi ważną informację dla wszystkich członków rodziny, nie tylko dla osoby wykonującej test DNA.

Wzdęcia ustąpią po zastosowaniu diety bezglutenowej

Dieta bezglutenowa jest jedyną skuteczną metodą leczenia celiakii, a chory musi jej przestrzegać przez całe życie.  Polega ona na wyeliminowaniu wszystkich produktów spożywczych, które mają w swoim składzie gluten. W związku z tym, że głównym źródłem tego białka jest pszenica, żyto, jęczmień i owies (który sam w sobie nie posiada glutenu, ale często jest nim zanieczyszczony), chory musi zrezygnować ze wszystkich artykułów spożywczych, wytworzonych na bazie tych zbóż lub z ich dodatkiem. Dzięki diecie bezglutenowej kosmki jelitowe odbudowują się, a składniki pokarmowe znów są wchłaniane. Po pewnym czasie ustępują też objawy choroby: wzdęcia, biegunki, wymioty czy uczucie zmęczenia.

Data publikacji: 04/09/2017, Data aktualizacji: 15/03/2022