Cytologia – co to za badanie? Kiedy warto je wykonać?

CYTOLOGIA

Cytologia to jedno z najważniejszych badań, które regularnie powinna wykonywać każda kobieta. Powinno się ją wykonywać nie rzadziej niż co 3 lata. Jest to bardzo ważne w profilaktyce raka szyjki macicy oraz wirusa HPV. Jak wykonuje się cytologię? Kiedy należy to zrobić? Podpowiadamy!

Cytologia – co to jest?

Cytologia to badanie profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy oraz wirusa HPV. Wykonuje się je w gabinecie ginekologicznym na wizycie kontrolnej. Może wykonać je ginekolog lub położna. Cytologia to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, ale może sprawić pacjentce lekki dyskomfort.

Cytologia jest wykonywana przed badaniem USG. Polega ona na pobraniu wymazu z błony śluzowej pochwowej części macicy. Robi się to za pomocą wziernika oraz specjalnego patyczka. Pobrany wymaz jest następnie przesyłany do laboratorium, w którym wykonywana jest analiza.

Dzięki cytologii mogą zostać wykryte zmiany w błonie śluzowej macicy. Umożliwia więc ona diagnozę m.in. raka szyjki macicy czy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Cytologia pozwala również na kontrolę stanu nadżerki szyjki macicy oraz nabłonka pochwy.

Cytologia – kiedy robić badanie?

Cytologia powinna być wykonywana regularnie u każdej kobiety, która ukończyła 20 rok życia lub rozpoczęła współżycie seksualne. Badaniu temu należy się poddawać przynajmniej raz na 3 lata. Częstsze powtarzanie cytologii jest jednak konieczne w kilku przypadkach:

  • U kobiet, które uzyskały wcześniej nieprawidłowy wynik cytologii
  • U kobiet, które są nosicielkami onkogennego wirusa typu HPV lub HIV
  • U kobiet z osłabionym układem odpornościowym

Cytologię powinno się wykonywać w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego. Badaniu nie należy się poddawać w trakcie krwawienia oraz w tracie 4 dni przed jego planowanym rozpoczęciem. Najlepiej jest to zrobić 2 dni po ustaniu miesiączki.

Jak się przygotować do badania cytologicznego?

Kobieta przed badaniem cytologicznym powinna się odpowiednio przygotować, ponieważ niektóre czynniki mogą wpłynąć na wynik analizy. Kobieta na 4 dni przed badaniem powinna odstawić wszystkie leki przyjmowane dopochwowo. Nie należy również stosować wtedy tamponów oraz zabiegów płukania pochwy.

Bardzo ważna jest również rezygnacja ze współżycia seksualnego przed wykonaniem badania cytologicznego. Powstrzymać należy się przynajmniej na 24 godziny przed pobraniem wymazu.

Cytologii nie powinno wykonywać się, jeśli w pochwie kobiety występuje stan zapalny. Przed badaniem powinien on zostać wyleczony.

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń