centrum badań po poronieniu

Badania po poronieniu – pakiet badań po poronieniu

badania po poronieniu

 

.

Poroniłaś i zastanawiasz się, dlaczego tak się stało? Chcesz rozpocząć diagnostykę, aby lepiej przygotować się do kolejnej ciąży? W takiej sytuacji zaleca się wykonanie badania na trombofilię wrodzoną i celiakię, czyli pakiet badań po poronieniu.

 

Badanie na trombofilię wrodzoną po poronieniu rekomendowane przez genetyków i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne
Badanie genu MTHFR
Badanie genetyczne w kierunku celiakii
Dlaczego warto sprawdzić, czy nie masz celiakii?
Wybierając pakiet badań po poronieniu, zyskujesz
Co zawiera pakiet badań po poronieniu?
👉Epidemia koronawirusa a możliwość wykonania pakietu badań po poronieniu
👉Jak zamówić pakiet badań po poronieniu?


Badanie na trombofilię i celiakię jest zalecane szczególnie wtedy, gdy do poronienia doszło na wczesnym etapie lub jeśli występują poronienia nawykowe. Stwierdzenie trombofilii wrodzonej lub celiakii nie przekreśla Twoich szans na dziecko – wręcz przeciwnie. Wynik tych badań jest wskazówką
dla Twojego lekarza
, czy powinien zalecić Ci odpowiednie leczenie, suplementację odpowiednimi witaminami lub zastosowanie diety bezglutenowej.

.

Badanie na trombofilię wrodzoną po poronieniu rekomendowane przez genetyków i Polskie badanie po poronieniuTowarzystwo Ginekologiczne

U wszystkich kobiet z powtarzającymi się poronieniami należy przeprowadzić wywiad w kierunku trombofilii. Obejmuje on występowanie choroby zakrzepowo-zatorowej, udarów, zawałów, zakrzepicy żylnej oraz choroby wieńcowej zarówno u pacjentki, jak i u jej krewnych pierwszego stopnia. Dodatni wywiad obliguje do wykonania badań w kierunku mutacji typu Leiden czynnika V, mutacji genu protrombiny, stężenia antytrombiny oraz poziomu białka C i białka S.”

Również genetycy podczas konsultacji pacjentek po poronieniach kierują pacjentki na te badanie. Dlaczego? Po pierwsze można dowiedzieć się, co przyczyniło się do straty, a po drugie informacja o mutacjach pozwala podjąć odpowiednie leczenie, które zwiększa szanse na donoszenie kolejnej ciąży.


Badanie genu MTHFR

badania po poronieniu, pakiet badań po poronieniu

Pakiet badań po poronieniu obejmuje również analizę genu MTHFR. Badanie to jest niezmiernie ważne szczególnie dla tych Pań, które w przyszłości planują zajść w ciążę. Dzięki temu będą wiedzieć, jaki konkretnie kwas foliowy powinna zażywać. Zwykle pacjentki od lekarza uzyskują ogólną informację, aby przyjmować kwas foliowy, jednak często nie ma ona świadomości, że występuje jakaś różnica pomiędzy preparatami. Jednak Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w swoich rekomendacjach wskazuje, że u kobiet z wariantem genu MTHFR bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnym kwasem foliowym.


Badanie genetyczne w kierunku celiakii

Czy wiesz, że za poronieniem może stać nieleczona celiakia, która 10 razy zwiększa ryzyko straty ciąży w porównaniu z tym obecnym u kobiet leczących się? I wbrew powszechnie krążącej opinii nie jest to wcale choroba wieku dziecięcego… Obecnie 60% nowo rozpoznanych przypadków celiakii to osoby dorosłe.

Szukając przyczyny poronienia, rozważ więc badanie w kierunku trwałej nietolerancji glutenu. Tym bardziej, że po zdiagnozowaniu celiakii i wprowadzeniu odpowiedniego leczenia masz duże szanse na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka!

Dlaczego warto sprawdzić, czy nie masz celiakii?

 •  Zyskujesz szansę na poznanie dokładnej przyczyny poronienia. Czy wiesz, że 95% chorych na celiakię nie ma świadomości swojej choroby – być może to właśnie celiakia w ukryciu stwarza te problemy?
 • Jeśli celiakia zostanie wykryta, będziesz mogła rozpocząć odpowiednie leczenie, które pomoże Ci począć i urodzić zdrowego maluszka. Badania wskazują, że wiele kobiet doświadczających straty (chodzi też o poronienia nawykowe) z powodu nieleczonej celiakii po wyeliminowaniu glutenu zachodzi w ciążę i rodzi dziecko.
 • Zmniejszysz ryzyko innych komplikacji ciążowych. Nieleczona celiakia wiąże się nie tylko z większym ryzykiem poronienia. Może też powodować przedwczesne zakończenie ciąży (przed 37. tygodniem), stan przedrzucawkowy, krwotok poporodowy czy wewnątrzmaciczne obumarcie płodu oraz niekorzystnie wpływać na rozwój dziecka (np. powodując jego niską masę urodzeniową).
 • Dowiesz się, czy Twoje potomstwo też jest narażone na wystąpienie celiakii. Celiakia to choroba dziedziczna, więc jeśli masz geny związane z tą chorobą, to możesz przekazać je też swoim dzieciom.

Wybierając pakiet badań po poronieniu, zyskujesz:

  • szansę na szczęśliwe donoszenie ciąży;
  • informację, czy do poronienia przyczyniła się któraś z badanych mutacji
   (czynnik V Leiden – tzw. F5, Pakiet badań po poronieniumutacja genu protrombiny – tzw. F2 lub genu MTHFR), występowanie genów (HLA-DQ2,2 i/lub HLA-DQ2,5 lub/i HLA-DQ8);
  • możliwość dopasowania przez lekarza odpowiedniego leczenia i diety, które zwiększą szanse na prawidłowy przebieg ciąży;
  • informację, czy masz wariant genu MTHFR, a tym samym, czy powinnaś stosować suplementację aktywnym kwasem foliowym;
  • informację, czy substancje odżywcze z pożywienia oraz suplementów diety i leków są właściwie przyswajane przez Twoje kosmki jelitowe;
  • spokój i bezpieczeństwo przy kolejnej ciąży, że zrobiłaś więcej, aby zwiększyć szanse na donoszenie kolejnej ciąży;
  • zwiększenie szans na zajście w ciążę.

Co zawiera pakiet badań po poronieniu?

 • Badanie na trombofilię wrodzoną (Mutację czynnika V Leiden, mutację genu protrombiny, PAI-1, V R2)
 • Badanie na celiakię (HLA-DQ2,2 i/lub HLA-DQ2,5 lub/i HLA-DQ8)
 • Badanie wariantu C677T i A1298C genu MTHFR
 • Zestaw do samodzielnego pobrania
 • Bezpłatną dostawę i bezpłatny odbiór pobranej próbki
 • Wynik w 10 dni roboczych
 • Pakiet badań po poronieniuAnaliza wykonywana jest w certyfikowanym laboratorium metodą PCR. Do badania wykorzystujemy odczynniki posiadające certyfikat IVD. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ niektóre laboratoria ze względu na koszty stosują odczynniki przygotowane samodzielnie we własnym laboratorium, co oznacza, że sama jakość i skuteczność odczynników nie jest sprawdzona. Wybierając laboratorium, warto więc zapytać, czy do danego 

  badania stosowane są odczynniki z certyfikatem IVD.


Epidemia koronawirusa a możliwość wykonania pakietu badań po poronieniu

 

Zdajemy sobie sprawę, że epidemia koronawirusa wywołuje niepokój. Zastanawiacie się Państwo zapewne, czy wykonujemy badania oraz czy wyniki są wydawane w terminie🤔. Oczywiście zachowując pełne normy bezpieczeństwa wykonujemy analizy, a rezultaty udostępniane są w czasie✅

.

Dbamy o Państwa BEZPIECZEŃSTWO – możliwość wysyłki bezkontaktowej!

Jeśli chcecie Państwo zamówić zestaw do badaniajest możliwość „wysyłki bezkontaktowej”. Co to oznacza? Kurier może dostarczyć przesyłkę bez kontaktu z Państwem. Musi być zachowany jedynie kontakt wzrokowy. Jest również możliwość odebrania przesyłki z paczkomatu, który można otworzyć za pomocą aplikacji w telefonie.

 

Zakres analizy w pakiecie badań po poronieniu:

mutacja V leiden
mutacja protrombiny
warianty genu mthfr
mutacja pai 1
V-R2---czynnik
celiakia

Jak zamówić pakiet badań po poronieniu?

badanie po poronieniu

Wystarczy, że zamówisz pakiet badań po poronieniu przez naszą stronę internetową, na czacie lub podczas rozmowy telefonicznej z naszą konsultantką. Zamów zestaw do samodzielnego pobrania przez naszą stronę www, a my wyślemy Ci go darmowym kurierem pod wskazany adres.
Zestawy wysyłamy również za granicę!

.
Za pomocą wymazówek z zestawu 10-krotnie potrzesz wnętrze swojego policzka. Dzięki temu szybko i bezboleśnie pobierzesz materiał genetyczny do badania. Po pobraniu wymazu z policzka zamów TUTAJ bezpłatnego kuriera, który bezpłatnie odbierze przesyłkę. Badanie po poronieniu możesz także wykonać w jednej z 200 naszych przychodni, która jest najbliżej Twojego domu. Zadzwoń do nas, a my umówimy Cię na wizytę w wybranej przez Ciebie placówce.

NOWOŚĆ – pobranie próbki w domu pacjenta
Jeśli jesteś zainteresowany tą opcją – skontaktuj się z nami w celu ustalenia szczegółów

 


Pakiet badań po poronieniu

Badanie możesz wykonać
samodzielnie w domu 
lub w 1 z 200 naszych placówek w całej Polsce.
Zestawy do badania wysyłamy także za granicę.porozmawiaj o badaniu

Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: Pon-pt: 7:00 – 19:00 Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

mgr Barbara Dębowska

mgr Barbara Dębowska

mgr Katarzyna Drab

mgr Katarzyna Drab

mgr Karina Sztendel

mgr Karina Sztendel

mgr Beata Szymczak

mgr Beata Szymczak

mgr Izabella Domurat

mgr Izabella Domurat

mgr Daria Stuchlik

mgr Daria Stuchlik

Badanie po poronieniu – konsultacja z lekarzem genetykiem

Już dziś umów się na konsultację wyniku ze specjalistą genetyki klinicznej
dr n. med. Renatą Posmykrenata posmyk

Swój wynik badań po poronieniu możesz omówić z naszym lekarzem genetykiem podczas 30-minutowej rozmowy telefonicznej. Podczas konsultacji dowiesz się, co oznaczają poszczególne mutacje, a także jakie ewentualne dalsze leczenie będzie odpowiednie dla Ciebie.

Więcej informacji o konsultacji z lekarzem genetykiem znajdziesz TUTAJ

Zobacz też: Dlaczego warto wykonać badanie płci dziecka po poronieniu?

Badanie przyczyn poronienia

Jeżeli do poronienia doszło przez nieprawidłowości genetyczne płodu, tylko badanie materiału poronnego może wskazać przyczynę poronienia. U ponad 60% poronionych w pierwszym trymestrze dzieci, stwierdza się obecność wad genetycznych powodujących poronienie. Jeżeli do poronienia doszło niedawno i zależy Ci na szybkim ustaleniu przyczyny straty, to badanie po poronieniu jest dla Ciebie. Badanie takie jest rekomendowane po każdym poronieniu i pozwala określić szanse na kolejną ciąże.

Wynik konsultowany jest z genetykiem
Badanie przyczyn poronienia

czy_wiesz_ze_

W naszym laboratorium ustalamy także płeć po poronieniu niezależnie od długości trwania ciąży..

W przypadku przedwczesnego obumarcia ciąży od ustalenia płci uzależniona jest rejestracja dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz możliwość skorzystania z praw należących się rodzicom po poronieniu.

Dowiedz się więcej

.

Badanie przyczyn poronienia Dowiedz się więcej:

Sprawdź, dlaczego warto samodzielnie pobrać wymaz z policzka?
Kiedy warto wykonać badanie czynnik V Leiden?
Poronienia nawykowe a obecność wariantów genu MTHFR
Trombofilia wrodzona a ciąża

Badanie przyczyn poronienia można przeprowadzić także na materiale poronnym
Ciąża obumarła
Diagnostyka poronień 


Badania po poronieniu wykonasz w placówkach: AugustówBiała Podlaska, Biały BórBiałystok, Bielsko Biała, Bełchatów,Brodnica,  Bukowina Tatrzańska, Bydgoszcz, BystrzycaCiechocinek,  CieszynChełm, ChojniceChorzówCiechanów, Częstochowa, CzarnemDębnoDrawsko PomorskieElbląg, EłkGdańsk, GarwolinGdynia, GliwiceGołańczGorzów Wielkopolski, Grójec, GrudziądzGryfice, InowrocławJelenia Góra, JędrzejówKaliszKatowice, Kędzierzyn-KoźleKielce, Kluczbork, KłodzkoKobierzyceKołobrzeg,  Konin, KońskieKoszalin, Kowalewo PomorskieKraków, KraśnikKrosno, Krynica Zdrój, KrzeszowiceKutno, KwidzyńLegnica, Lublin, LubartówŁódź, Łuków, Malbork, MiędzychódMyślibórzNowy TargNowy Sącz, Nowy Tomyśl, NysaOlsztyn, Opole, Ostrołęka, Ostróda,  Ostrów Mazowiecka, Ostrowiec Świętokrzyski, ParczewPiła, Piotrków Trybunalski, Pińczów, Płock, Poznań, PrudnikPrzemyśl, PuławyRadom, Radomsko, RybnikRzeszów,  SiedlceSieradzSkierniewiceSłupsk, Starogard Gdański, Sanok, Stalowa Wola, StarachwoiceStargard SzczecińskiSucha BeskidzkaSuwałkiSzczecin, SzczecinekSzczytno, ŚlęzaŚwidnica, ŚwinoujścieTarnów, Tomaszów Mazowiecki,  Toruń, Tychy, UstrońWałbrzych, WałczWarszawa, WejherowoWieluńWłocławek, Wrocław, WschowaZakopaneZamość, Zawiercie,  Zielona Góra, Żary

.

Źródła:
1. Seremak-Mrozikiewicz: Znaczenie metabolizmu folianów w rozwoju powikłań u kobiet ciężarnych. Ginekol Pol. 2013, 84, 377-384. Klinika Perinatologii i Chorób Kobiecych, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
2. Seremak Mrozikiewicz: Zaburzenia metabolizmu folianów w etiologii poronień nawracających. Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia, tom 6, zeszyt 2, 111-112, 2013. Klinika Perinatologii i Chorób Kobiecych, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
3. Stosowanie złożonych źródeł folianów w profilaktyce wad cewy nerwowej oraz innych zaburzeń spowodowanych niedoborami folianów w okresie planowania ciąży i w ciąży– State of the Art 2015

 

Data publikacji: 04/12/2015, Data aktualizacji: 27/03/2020