Tabletki antykoncepcyjne: jedno- i dwuskładnikowe

tabletki antykoncepcyjne

Stosujesz już tabletki antykoncepcyjne lub dopiero zastanawiasz się nad rozpoczęciem ich przyjmowania? Zatem powinnaś wiedzieć, ze nie wszystkie tabletki są takie same – ich skład różni się nie tylko poziomem dawek, ale również zastosowanych hormonów. Wyróżnia się tabletki jednoskładnikowe i dwuskładnikowe oraz tabletki jednofazowe, dwufazowe i trójfazowe [1].

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe (minipigułki)

Jak sama nazwa mówi, tabletki te zawierają jeden składnik – progestagen. Zazwyczaj jego zawartość w jednej tabletce to 0,075 mg. Działanie antykoncepcyjne minipigułek polega na zwiększenie gęstości i lepkości śluzu szyjkowego przez co staje się on nieprzepuszczalny dla plemników. Tabletki te powodują również brak jajeczkowania. Preparaty jednoskładnikowe przyjmuje się codziennie przez 28 dni. Bardzo ważne jest to, aby przyjmować je o stałej porze z dokładnością do 2-3 godzin, ponieważ później znacznie zmniejsza się ich skuteczność. W przypadku tych preparatów (w porównaniu do tabletek dwuskładnikowych) nie ma 7 dniowej przerwy, dlatego też nie występują krwawienia lub pojawiają się nieregularne plamienia.

Minipigułki, czyli tabletki jednoskładnikowe zalecane są:

– kobietom karmiącym piersiom,
– kobietom palącym papierosy,
– kobietom przed menopauzą.

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne (DTA)

 tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe, Wady dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej, jaką antykoncepcję przyjmować

Estrogen i progestagen to składniki tej tabletki. Wg skali Pearla jej skuteczność to 0,1-0,8. W tym przypadku tabletki dzielą się jeszcze na:

-jednofazowe (każda z 21 tabletek ma taki sam skład),

-dwufazowe (zawierają dwa rodzaje tabletek z różną zawartością hormonów),

-trójfazowe (w opakowaniu znajdują się 3 rodzaje tabletek, które naśladują naturalny cykl miesięczny).

Tabletki te w przeciwieństwie do jednoskładnikowych przyjmuje się przez 21 dni, a następnie, kiedy skończy się opakowanie robi się 7 dni przerwy. W tych dniach powinno wystąpić krwawienie. Zgodnie z zaleceniami pierwszą tabletkę z nowego opakowania, kobieta powinna przyjąć ósmego dnia – również w sytuacji, gdy miesiączka trwa dalej. Tabletki dwuskładnikowe nie tylko są bardzo dobrą formą antykoncepcji, ale również mają działanie zdrowotne: zmniejszają ryzyko raka jajnika, wpływają na polepszenie stanu włosów i cery – zmniejszają trądzik, skutecznie wpływają na polepszenie jakości życia kobiet z PCOS zmniejszając objawy hiperandorgenemii.

Czy zatem tabletki te mają jakieś wady?

Wady dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej

Niestety tak. Jeśli zostaną źle dobrane kobieta może zauważyć przybieranie na wadze, co wynika z zatrzymania wody w organizmie. Poza tym ich przyjmowanie zwiększa ryzyko groźnej zakrzepicy, dlatego Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w swoich rekomendacjach umieściło bezwzględny zakaz stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej m.in. kobietom z czynną lub przebytą zakrzepicą oraz trombofilią wrodzoną (czyli genetycznie uwarunkowaną skłonnością do tworzenia się zakrzepów) [2].

Tabletek dwuskładnikowych nie powinny przyjmować również panie z miażdżycą, nadciśnieniem i niewydolnością wątroby.
.

Jaką antykoncepcję hormonalną powinnam przyjmować?

Jeśli chcesz mieć pewność, które tabletki hormonalne są dla Ciebie bezpieczne wykonaj badanie na trombofilię wrodzoną. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy masz zwiększone ryzyko zakrzepicy. Jeśli wynik wskaże, że masz obecne mutacje zwiększające krzepliwość krwi lekarz zaleci Ci 1-składnikowe tabletki. Jeśli nie – będziesz mogła ze spokojem przyjmować 2-składnikowe tabletki antykoncepcyjne.

Chcę bezpiecznie stosować antykoncepcję hormonalną, dlatego wybieram pakiet…

 

Antykoncepcja Pakiet STANDARD

  • Zakres badania:
    – mutacja czynnika V Leiden
    – mutacja genu protrombiny
  • Czas realizacji: 6-7 dni roboczych
  • Zestaw do pobrania próbek
  • Bezpłatna dostawa przez kuriera lub do paczkomatu

Cena: 277 zł

Zamów teraz

 

 

Antykoncepcja Pakiet PREMIUM

  • Zakres badania:
    – warianty C677T i A1298C genu MTHFR
    – mutacja czynnika V Leiden,
    mutacja genu protrombiny,
    – PAI-1 / SERPINE1,
    – V R2
  • Czas realizacji: 6-7 dni roboczych
  • Zestaw do pobrania próbek
  • Bezpłatna dostawa przez kuriera lub do paczkomatu
  • Bezpłatny odbiór pobranej próbki

Cena: 387 zł

Zamów teraz

 

 

Podobne artykuły:

Jaką metodę antykoncepcji najlepiej wybrać?
Antykoncepcja hormonalna a PCOS
Wszystko o antykoncepcji hormonalnej
Zakrzepica a antykoncepcja

Źródła:

[1] N. Krajewska: Żeńskie hormony płciowe i antykoncepcja hormonalna, s. 30, 2016 r.

[2] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej, Ginekol Pol. 3/2014, 85, 234-239, s. 131

Tagi: antykoncepcja hormonalna, tabletki antykoncepcyjne, tabletki jednoskładnikowe, tabletki dwuskładnikowe, antykoncepcja a zakrzepica, tabletki jednofazowe, tabletki dwufazowe, tabletki trójfazowe

Wszystkie artykuły
Back to Top