Antykoncepcja hormonalna a PCOS

Borykasz się z nadmiernym owłosieniem (hirsutyzm), masz nieregularny okres i mimo trzymania diety przybierasz na wadze? Są to charakterystyczne objawy dla zespołu policystycznych jajników (PCOS).

Antykoncepcja hormonalna a PCOS

Bardzo często objawy te pogarszają jakość życia kobiety prowadzą do przewlekłego stresu i zaburzeń depresyjnych. Najczęściej rozwiązania swoich dolegliwości szukamy u ginekologa, który na podstawie opisanych objawów i wyników badań hormonalnych zaleca zazwyczaj zastosowanie terapii pierwszego rzutu, czyli tabletek antykoncepcyjnych. Przy policystycznych jajnikach ich głównym zadaniem jest uregulowanie krwawienia miesiączkowego oraz zmniejszenie objawów hiperandrogenemii[1].

Spis treści
1. Jak leczyć PCOS
2. Tabletki antykoncepcyjne przy leczeniu PCOS
3. Antykoncepcja hormonalna a podwyższone ryzyko zakrzepicy

Jak leczyć PCOS?

W leczeniu zespołu policystycznych jajników najczęściej stosowane są:

  • doustne tabletki antykoncepcyjne zawierające gestageny III lub IV generacji,
  • octan cyproteronu, który skutecznie hamuje działanie męskich hormonów,
  • spironolakton, który jest stosowany w lekach na nadciśnienie tętnicze i obrzęki, w odpowiednich dawkach wykazuje działanie antyandrogenne,
  • metformina, która przyczynia się do spadku masy ciała i zmniejszenia ilości insuliny w organizmie, co pozytywnie wpływa na obniżenie androgenów.

Niestety, każda z przedstawionych terapii działa tylko wtedy, gdy ją aktywnie stosujemy i nigdy nie prowadzi do całkowitego wyleczenia. Zatem wraz z odstawieniem leków, dolegliwości mogą powracać.

Tabletki antykoncepcyjne przy leczeniu PCOS  

Najczęściej stosowaną metodą leczenia jest przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Dzięki zablokowaniu naturalnego cyklu miesiączkowego, pęcherzyki na jajnikach wchłaniają się i nie występują nowe zmiany.

Stosowanie tego rodzaju leczenia często przynosi znaczną poprawę u wielu pacjentek. Niestety taka forma leczenia nie jest bez wad, bowiem wiąże się ze znacznym wzrostem ryzyka powstania zakrzepu, a w konsekwencji może doprowadzić do śmiertelnego zatoru płucnego.

Ważne jest, aby stosując tabletki hormonalne istotne jest regularne badanie krzepliwości krwi (koagulogram), co pozwala monitorować ryzyko wystąpienia zakrzepów i zatorów żylnych.

Statystyki wskazują, że stosowanie środków antykoncepcyjnych zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej od 3 do 6 razy oraz około
2-krotnie wzrasta ryzyko udaru niedokrwiennego[2].

Antykoncepcja hormonalna a podwyższone ryzyko zakrzepicy

Czy wiesz, że…

Antykoncepcja hormonalna a PCOS

Organizm niektórych osób ma zapisaną w genach skłonność do tworzenia się zakrzepów, czyli trombofilię wrodzoną. Nie jest widoczna ona gołym okiem oraz nie daje widocznych objawów. Najczęściej dowiadujemy się o niej za późno – czyli w sytuacji, gdy wystąpiła u nas zakrzepica lub zatorowość płucna.

Na trombofilię wrodzoną składa się m.in. mutacja czynnika V Leiden oraz mutacja genu protrombiny, których występowanie wiąże się ze wzrostem ryzyka powstania zakrzepu. Dlatego, wg Rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników kobiety, które mają trombofilię wrodzoną nie powinny stosować dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej.

U kobiet z mutacją Leiden czynnika V ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (VTE) w przypadku stosowania dwuskładnikowych doustnych środków antykoncepcyjnych może być zwiększone nawet 35 razy


Antykoncepcja hormonalna a PCOS

Co w sytuacji kiedy mam mutację czynnika V Leiden i genu protrombiny? Jaka forma antykoncepcji jest dla mnie najlepsza?

U kobiet, które mają mutacje związane z trombofilią wrodzoną (czynnik V Leiden i genu protromibny) lekarz powinien zastosować taki rodzaj antykoncepcji, który dalej będzie zmniejszać skutki PCOS oraz nie będzie zwiększać ryzyka powstania zakrzepu. Sugeruje się, że w takiej sytuacji powinien rozważyć tabletki zawierające drugą generację progestagenów.


 

Chcę sprawdzić, czy mam genetycznie uwarunkowaną skłonność do tworzenia się zakrzepów i bezpiecznie stosować antykoncepcję przy PCOS…

Możesz to zrobić pobierając jedynie wymaz z wewnętrznej strony policzka. Dostarczymy pod wskazany adres specjalny zestaw do badania. Po pobraniu próbek masz zagwarantowane, że kurier przyjedzie po odbiór pobranej próbki. Dzięki temu możesz wykonać badanie bez wychodzenia z domu. W przeciągu kilkunastu dni będziesz wiedzieć, czy stosowana dotychczas przez Ciebie antykoncepcja hormonalna jest dla Ciebie bezpieczna. Jeśli wynik wskaże obecność mutacji, lekarz będzie mógł zmienić formę stosowanych środków.

ANTYKONCEPCJA PAKIET STANDARD

analiza mutacji czynnika V Leiden
analiza mutacji genu protrombiny
zestaw do pobrania próbki
darmowa dostawa

Antykoncepcja hormonalna a PCOSKoszt: 277 zł
Czas realizacji:
6-7 dni roboczych

ANTYKONCEPCJA
PAKIET PREMIUM

analiza mutacji czynnika V Leiden
analiza mutacji genu protrombiny
wariant C677T i 1298C genu MTHFR
darmowa dostawa i odbiór
pobranej próbki
PAI-1
V R2
zestaw do pobrania próbki

Antykoncepcja hormonalna a PCOSKoszt: 367 zł
Czas realizacji:
6-7 dni roboczych

Antykoncepcja hormonalna a PCOS

 

Podobne artykuły:

Jaką metodę antykoncepcji najlepiej wybrać?
Tabletki antykoncepcyjne: jedno- i dwuskładnikowe
Wszystko o antykoncepcji hormonalnej
Zakrzepica a antykoncepcja


porozmawiaj o badaniu

Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: pon.-pt. 7:00-19:00 Weekendy i święta 9:00-17:00

mgr Barbara Dębowska

mgr Barbara Dębowska

mgr Katarzyna Drab

mgr Katarzyna Drab

mgr Karina Sztendel

mgr Karina Sztendel

mgr Beata Szymczak

mgr Beata Szymczak

mgr Izabella Domurat

mgr Izabella Domurat

mgr Daria Stuchlik

mgr Daria Stuchlik

Tagi: antykoncepcja hormonalna, tabletki antykoncepcyjne, tabletki antykoncepcyjne a PCOS, przeciwwskazania do antykoncepcji hormonalnej


 

Data publikacji: 31/05/2021, Data aktualizacji: 02/06/2021