Zakrzepica – czym jest i jakie badania na zakrzepicę warto wykonać?
Zakrzepica to trzecia najczęściej występująca choroba układu sercowo-naczyniowego. W Polsce co roku zapada na nią ponad 60 000 osób. Schorzenie to jest związane z nadkrzepliwością krwi, która powoduje powstawanie zakrzepów wewnątrz żył głębokich. Utrudniają one lub wręcz uniemożliwiają swobodny przepływ krwi. Niebezpieczeństwo jest tym większe, że powstałe skrzepliny mogą się oderwać i przemieścić do tętnicy płucnej, powodując zator płucny w niektórych przypadkach szybki zgon. Dzięki odpowiednim badaniom i profilaktyce możesz zapobiec jej rozwojowi. Sprawdź, jak objawia się zakrzepica i jakie badania na zakrzepicę przeprowadzić.
Najważniejsze informacje
1. Zakrzepica – na jakie objawy zwrócić uwagę?
2. Czynniki zwiększające ryzyko zakrzepicy
3. Zakrzepica badania krwi – jakie badania na zakrzepicę się wykonuje?
4. Zakrzepica badanie DNA – sprawdź, czy masz podwyższone ryzyko zachorowania
5. Jak wykonasz badanie w kierunku trombofilii wrodzonej?
Zakrzepica – na jakie objawy zwrócić uwagę?
Zakrzepica w ok. 60-70% przypadków nie daje widocznych objawów, dlatego jej zdiagnozowanie następuje często zbyt późno.
„Około 60–70% przypadków zakrzepicy przebiega bezobjawowo, a tylko u 25% pacjentów z objawami podmiotowymi potwierdza się zakrzepicę żył głębokich”[1]
Wiele osób dowiaduje się o obecności zakrzepów wtedy, gdy już wystąpią powikłania, np. zator płucny.
Najczęstsze objawy zakrzepicy:
- ból nóg (najczęściej od kolan w dół),
- zaczerwienienie i obrzęk kończyny,
- ucieplenie kończyny,
- uczucie rozpierania w nodze.
Jeśli tego typu objawy wystąpią, warto od razu udać się do lekarza lub szpitala, gdzie zostanie wykonane badanie na zakrzepicę i zlecone dalsze postępowanie.
Śmiertelność w przypadku zatorowości
płucnej:
- nieleczonej: 15–30%,
- leczonej: 2–8%
Dobrze zdawać sobie ponadto sprawę z czynników, jakie zwiększają ryzyko wystąpienia skrzeplin.
Czynniki zwiększające ryzyko zakrzepicy
Wiele osób zastanawia się, jak dochodzi do rozwoju zakrzepicy i czy można zapobiec jej groźnym powikłaniom. Wpływ na rozwój zakrzepicy ma zarówno nasz styl życia (częste podróże, operacje, długie unieruchomienie, przyjmowanie leków hormonalnych), jak i predyspozycje genetyczne.
Co najmniej 20-30% zachorowań na zakrzepicę wynika z genetycznych predyspozycji – mutacji typu Leiden w genie F5 (kodowanie czynnika V układu krzepnięcia) czy mutacji w genie F2 (kodowanie protrombiny).
Pozornie niegroźne i niedające żadnych objawów zmiany w genach mogą znacznie zwiększyć ryzyko zakrzepicy. Szczególnie jeśli nieświadoma obciążenia pacjentka zajdzie w ciążę – nieleczona wrodzona trombofilia może nie tylko przyczyniać się do komplikacji w I i III trymestrze ciąży, ale również do urodzenia martwego dziecka. Ryzyko zwiększa się także u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Warto podkreślić, że zakrzepica bardzo często rozwija się bezobjawowo. To dlatego nazywana jest ona „cichym zabójcą”. O tym, że powstał zakrzep, pacjenci najczęściej dowiadują się dopiero w momencie hospitalizacji. Zakrzepica badania – jakie zatem wykonać, by zmniejszyć ryzyko powikłań?
Zakrzepica badania krwi – jakie badania na zakrzepicę się wykonuje?
W celu wykrycia ewentualnych zakrzepów czy problemów z nakrzepliwością krwi najczęściej lekarz zaleca pacjentowi sprawdzenie parametrów krzepnięcia. Najczęstsze badania na zakrzepicę (wykonywane z krwi) to:
- poziom fibrynogenu (białka, które bierze udział w procesie krzepnięcia);
- poziom D-dimerów (wynik badania poziomu D-dimmerów może być podwyższony przez ok. 3 miesiące u osób, które przebyły epizod zakrzepicy);
- liczba płytek krwi (zbyt duża może pokazywać, że w organizmie występują problemy z krzepnięciem)
- czasy krzepnięcia (trombinowy, protrombinowy i kaolinowo-kefalinowy (APTT).
Inne badanie na zakrzepicę to m.in. USG
Oprócz badań krwi lekarz może zalecić również takie badania na zakrzepicę, które pozwalają sprawdzić przepływ krwi w żyłach:
- USG Dopplera żył dolnych (czułość badania wynosi ok. 93%, jednak w obrębie żył głębokich goleni czułość wynosi ok. 50%);
- flebografia kontrastowa (obserwacja żył na zdjęciach radiologicznych).
Inne badanie na zakrzepicę, wykonywane trochę rzadziej, to m.in. tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.
Zakrzepica badanie DNA – sprawdź, czy masz podwyższone ryzyko zachorowania
Zakrzepica badanie DNA – podwyższone ryzyko zakrzepicy występuje u osób, które mają do niej predyspozycje genetyczne. Dlatego aby mieć pewność, czy organizm ma genetycznie uwarunkowane skłonności do tworzenia się zakrzepów, warto wykonać badanie w kierunku trombofilii wrodzonej. Mutacje w genach związanych z trombofilią znacznie podnoszą ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Warto ponadto pamiętać, że czynniki ryzyka „kumulują się”. Badanie zalecane jest szczególnie osobom po przebytej zakrzepicy, jak i tym, u których w rodzinie wystąpiły zakrzepy. Powinny je też wykonać wszystkie osoby, które znajdują się w grupie ryzyka: osoby prowadzące siedzący tryb życia, osoby otyłe, nałogowi palacz oraz te, które zaobserwowały u siebie objawy charakterystyczne dla tej choroby, czyli m.in. ból nóg od kolan w dół oraz ich zaczerwienienie lub obrzęk.
Badanie w kierunku trombofilii wrodzonej w szczególności powinny wykonać osoby, u których w rodzinie wystąpiła zakrzepica czy udar mózgu, a także te, które stosoują antykoncepcję hormonalną, poroniły, palą papierosy, planują operacje/zabiegi związane z dłuższym unieruchomieniem, często podróżujące.
W tych sytuacjach wykonaj badanie na trombofilię wrodzoną
Trombofilia wrodzona znacznie zwiększa ryzyko rozwoju zakrzepicy (nawet o 50-80 razy). Można jednak przeciwdziałać jej skutkom stosując odpowiednie leczenie. Dlatego też tak ważna jest wczesna diagnostyka. Wykrycie mutacji w genach u jednego z członków rodziny to sygnał, że bliscy krewni również powinni się przebadać.
Jak wykonasz badanie w kierunku trombofilii wrodzonej?
Aby sprawdzić, czy masz trombofilię wrodzoną wystarczy, że wykonasz test genetyczny. Dzięki temu możesz zdecydowanie wcześniej włączyć odpowiednie leczenie i wyeliminować czynniki, które sprzyjają powstawaniu zakrzepów, są to m.in.: papierosy, antykoncepcja hormonalna, otyłość, siedzący tryb życia, długie i częste podróże. Współwystępowanie któregoś z czynnika i mutacji czynnika V Leiden, genu protrombiny, genu MTHFR (C677T, A1298C), PAI-1, V R2 znaczenie podnosi prawdopodobieństwo zakrzepicy.
367,-
Badanie obejmuje:
-czynnik V Leiden
-mutację genu protrombiny G20210A
-wariant C677T genu MTHFR
-wariant A1298C genu MTHFR
-PAI-1/SERPINE1
-V R2
Badanie możesz wykonać samodzielnie w domu z wymazu z policzka lub w 1 z 200 naszych przychodni w całej Polsce.
Zestawy do badania wysyłamy także za granicę. Wymaz z policzka jest pewną i łatwą w pobraniu próbką.
Zależy Ci na szybszym wyniku, konsultacji z genetykiem lub pobraniu w placówce?. Wybierz pakiet, który spełni Twoje oczekiwania. . W każdym z pakietów badamy 6 zmian: mutację czynnika V Leiden, genu protrombiny, dwie mutacje genu MTHFR (C677T i A1298c), PAI-1, V R2.
|
Zakrzepica badania – wynik badania na trombofilię wrodzoną możesz skonsultować ze specjalistą
Czy masz lekarza, z którym możesz omówić wynik przeprowadzonego badania?
Jeśli nie – w takim przypadku możesz umówić się na konsultację telefoniczną z naszym specjalistą z zakresu genetyki klinicznej. Lekarz na podstawie wyniku badania oraz uzupełnionej przez Ciebie Karty Zdrowia i Choroby będzie mógł powiedzieć, jakie znaczenie dla Twojego zdrowia mają wykryte mutacje oraz czy i jakie wskazane jest dla Ciebie dalsze leczenie.
Jak wygląda konsultacja? Kliknij i sprawdź.
.
Pomoc 7 dni w tygodniu: pon.-pt. 7:00-19:00 Weekendy i święta 9:00-17:00
Zadzwoń do nas i zapytaj o szczegóły!
.
Przeczytaj więcej:
Przeczytaj, dlaczego warto samodzielnie pobrać wymaz z policzka? | Materiały źródłowe: W. Noszczyk, P. Ciostek Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa |