Zakrzepica a antykoncepcja hormonalnaból nóg od kolan w dół

Antykoncepcja hormonalna jest najpopularniejszym środkiem zapobiegania ciąży. Mimo to wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z powikłań jakie mogą wyniknąć po jej zastosowaniu. Według statystyk, jeśli przyjmujesz tabletki hormonalne jesteś ok. 3-krotnie bardziej narażona na zakrzepicę oraz 2-krotnie bardziej wzrasta u Ciebie ryzyko udaru niedokrwiennego
niż u innych kobiet [1].
Warto, abyś wiedziała, że ryzyko jej wystąpienia wzrasta aż 25-krotnie, gdy masz genetycznie uwarunkowane skłonności do zakrzepicy, czyli trombofilię wrodzoną. Niestety podobnie jak sama zakrzepica nie daje ona żadnych objawów.

 

Spis treści
1. Antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko zakrzepicy
2. Trombofilia wrodzona a antykoncepcja hormonalna
3. Trombofilia wrodzona – badanie
4. Jak wykonam badanie na trombofilię wrodzoną?

>

ryzyko zakrzepicy - antykoncepcja hormonalnaAntykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko zakrzepicy

Estrogeny zawarte w antykoncepcji hormonalnej pobudzają układ krzepnięcia, tym samym zwiększają ryzyko powstania zakrzepu. Wzrasta także stężenie fibrynogenu we krwi o 10%-20%. Jest to białko, które bierze udział w tworzeniu skrzeplin. To właśnie dlatego przy antykoncepcji, która zawiera hormony mówi się, że może powodować zakrzepicę.


Występowanie dwóch lub więcej czynników ryzyka VTE (w szczególności zaś przebytej VTE
(żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej) czy wrodzonej trombofilii wrodzonej powinno być traktowane jako względne przeciwwskazanie do rozpoczęcia stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej[2].

Trombofilia wrodzona a antykoncepcja hormonalna

Przyjmowanie hormonów zwiększa ryzyko powstania zakrzepu. Podobny wpływ na organizm ma trombofilia wrodzona. Powodują ją określone mutacje: czynnik V Leiden, mutacja genu protrombiny, warianty genu MTHFR, V R2, PAI-1/SERPINE1. Ich występowanie powoduje, że dany organizm jest bardziej podatny na powstawanie zakrzepów.
Prawdopodobieństwo zakrzepicy wzrasta u kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną i jednocześnie obecny jest dodatkowy czynnik ryzyka powstawania zakrzepu, m.in. trombofilia wrodzona.
.

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników


Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej

Przeciwwskazania bezwzględne do stosowania antykoncepcji hormonalnej:
Użycie tabletek, plastrów oraz aplikatorów dopochwowych jest przeciwwskazane w ciąży, u kobiet z rakiem piersi, u kobiet z otosklerozą (preparaty zawierające estrogeny), przebytą lub czynną zakrzepicą, cukrzycą ze zmianami naczyniowymi, nieustabilizowanym lub leczonym, ale wysokim nadciśnieniem, powyżej 35 roku życia, u kobiet palących powyżej 15 papierosów/dobę, u kobiet z trombofilią i długotrwale unieruchomionych oraz w innych, rzadkich sytuacjach klinicznych[3].


Trombofilia wrodzona – badanie

Jeśli przyjmujesz antykoncepcję hormonalną i wykonasz badanie na trombofilię wrodzoną dowiesz się, czy jesteś narażona na zakrzepicę. Dzięki temu lekarz będzie mógł dobrać Ci inną, odpowiednią formę antykoncepcji. Dodatkowo, jeśli w przyszłości planujesz zajść w ciążę i poinformujesz swojego lekarza, że masz którąś z mutacji, może wdrożyć dla Ciebie odpowiednie leczenie. W ten sposób zmniejszysz prawdopodobieństwo nie tylko zakrzepicy, ale również poronienia.


Jak wykonam badanie na trombofilię wrodzoną?

pobierz próbkę w domu
Samodzielnie w domu

Wystarczy, że zamówisz zestaw do badania, w którym znajdują się wymazówki. Za ich pomocą  możesz samodzielnie pobrać wymaz. Następnie kontaktujesz się z nami, a my wyślemy do Ciebie kuriera, który odbierze pobrany materiał.

przychodnia
W najbliższej placówce

Badanie możesz także wykonać w 1 z 200 naszych placówek.Wykwalifikowany personel pobierze od Ciebie wymaz (lub krew) i przekaże nam go do badania. Pobranie trwa zaledwie kilka sekund i jest bezbolesne!

pakiet badań trombofilia

387,-

Badanie obejmuje:
czynnik V Leiden
-mutacja genu protrombiny G20210A
-MTHFR C677T i A1298C
-PAI-1/SERPINE1
-V R2
Wynik w 6-7 dni roboczych

 


zakrzepica a tabletki antykoncepcyjne, zakrzepica a antykoncepcja hormonalna, zakrzepica a antykoncepcjaWynik badania możesz omówić
z genetykiem

Swój wynik możesz omówić ze specjalistą z zakresu genetyki podczas rozmowy telefonicznej. Przed konsultacją prosimy o uzupełnienie Karty Historii Zdrowia i Choroby, dzięki czemu lekarz ma
możliwość poinformowania Cię, jaki wpływ na Twoje zdrowie mogą mieć badanie mutacje.

Więcej informacji o konsultacji


O zakrzepicy przeczytasz więcej tutaj…
Jak dziedziczymy trombofilię wrodzoną?
Sprawdź, dlaczego badanie wymazu z policzka jest tak samo pewne jak badanie z krwi?


Czy wiesz, że…

Nie należy zapominać, że podstawowymi czynnikami ryzyka wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej nie jest stosowanie antykoncepcji hormonalnej ale wiek, brak ruchu, nadciśnienie, otyłość, cukrzyca, przewlekła niewydolność żylna (żylaki), palenie tytoniu i wrodzona oporność na aktywowane białko C (mutacja czynnika V typu Leiden). Ryzyko względne wystąpienia ŻChZZ u kobiet obarczonych w/w czynnikami predysponującymi wzrasta od 2 do 4 razy. Zastosowanie dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej (niezależnie od drogi podania) u pacjentki obarczonej czynnikami ryzyka powinna zawsze poprzedzać uważna ocena relacji korzyści do ryzyka
– w takich przypadkach należy rozważyć alternatywne formy antykoncepcji[4].


porozmawiaj o badaniu

Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: pon.-pt. 7:00-19:00 Weekendy i święta 9:00-17:00

mgr Barbara Dębowska

mgr Barbara Dębowska

mgr Katarzyna Drab

mgr Katarzyna Drab

mgr Karina Sztendel

mgr Karina Sztendel

mgr Izabella Domurat

mgr Izabella Domurat

mgr Daria Stuchlik

mgr Daria Stuchlik

[1]T. Pertyński, G. Stachowiak, L. Stefańczyk: Powikłania zakrzepowo-zatorowe w antykoncepcji hormonalnej. Czy i jak możemy zapobiegać. Zagadnienia endokrynologii ginekologicznej. Analiza przypadków w ginekologii, s. 38.

[2] Ibidem, s. 40-41

[3] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej, 2004, s. 131

[4]Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego na temat przezskórnej antykoncepcji hormonalnej, 2009,s. 

Data publikacji: 31/05/2021, Data aktualizacji: 10/08/2022