Dlaczego warto samodzielnie pobrać wymaz z policzka?

Po pierwsze: wynik badania przeprowadzonego na podstawie wymazu z policzka będzie pewny!

wymaz z policzka, wymazy z policzka, materiał dna wymaz z policzka
Wymaz z policzka podobnie jak próbka krwi zawiera ten sam materiał DNA. Oznacza to, że wynik przeprowadzonego badania zawsze będzie taki sam bez względu, czy zostanie przeprowadzony na próbce krwi, czy na podstawie wymazu z policzka. Nie musisz obawiać się także, że źle pobierzesz materiał. Po otrzymaniu próbki specjaliści w laboratorium sprawdzają, czy jest w niej wystarczająca ilość DNA i dopiero wtedy przystępują do jej analizy. Jeśli na próbce jest  zbyt mało materiału,  laboratorium prosi o dosłanie nowej, co nie wiąże się z dodatkowym kosztem.

.

“Do wykonania testów genetycznych niezbędny jest materiał do izolacji DNA. Powszechnie uważa się, że tylko krew jest najbardziej wiarygodnym materiałem do przeprowadzenia badania genetycznego. Jednakże, prawda jest taka, że DNA może być pozyskane z różnych tkanek, np. śliny czy nabłonka z jamy ustnej. Rodzaj materiału zależy przede wszystkim od tego, jaką metodą prowadzimy izolację i ile DNA potrzebujemy do wykonania testu. Wyniki uzyskane z dej tkanki są jak najbardziej wiarygodne jeśli jest wykonane w certyfikowanym laboratorium. Przewagą badań z wymazu z jamy ustnej jest bezbolesne, bezinwazyjne pobranie, łatwy transport i szybka izolacja. Na jakość materiału pozyskanego z jamy ustnej nie ma wpływu żadna sytuacja typu, czy osoba badana miała ostatnio toczoną krew (minimum 3 miesiące wstecz), zażywała leki, które wpływają na zmiany w DNA, itp. Uwagę zwracamy jedynie na czystość śluzówek jamy ustnej (nie palić, nie żuć miętowej gumy do żucia, nie pić kolorowych napoi, nie jeść przez około godzinę przed badaniem).”

dr n. med. Renata Posmyk – specjalista genetyki klinicznej

 

Przy zastosowaniu metody wymazu z policzka zbierane są liczne komórki nabłonka  z policzka, które zawierają jądro z DNA. W naszym laboratorium wykorzystujemy bardzo efektywną metodę izolacji, dzięki której uzyskujemy dobrej jakości DNA, które jest jak najbardziej adekwatne do przeprowadzania tego rodzaju badań genetycznych.  Wymaz z policzka jest metodą prostą i nieinwazyjną

mgr Anna Soja – diagnosta laboratoryjny

Po drugie: pobranie takiego wymazu jest bardzo proste

Wystarczy, że za pomocą dołączonych wymazówek potrzesz wnętrze policzka około 10 razy, a następnie umieścisz je w torebce osuszającej. Bardzo ważne jest, że pobrany wymaz z policzka nie musi być przechowywany w specjalnych warunkach tak jak krew.

Po trzecie: postępuj zgodnie z instrukcją, a wymaz na pewno dobrze pobierzesz

  • Minimum godzinę przed pobraniem wymazu nie jedz, nie pij, nie żuj gumy, nie pal papierosów
  • Przed wyjęciem wymazówek z pudełka załóż jednorazowe rękawiczki, które są dołączone do zestawu
  • Wyjmując wymazówkę z opakowania chwyć ją po stronie, gdzie nie ma bawełnianej główki
  • Następnie 10-krotnie potrzyj wewnętrzną stronę policzka (ruchem tam i z powrotem). Czynność powtórz także drugą wymazówką. Po wykonaniu wymazu staraj się, aby nie dotknąć wymazówką jakiejkolwiek powierzchni
  • Wymazówki z pobranym wymazem umieść w torebce osuszającej
  • Pobrany materiał wraz z wypełnionym formularzem odeślij do nas

Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, weekendy i święta: 9:00-17:00

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń