Chlamydia trachomatis – głównym powodem niepłodności żeńskiej!

Chlamydia a niepłodnośćMasz problem z zajściem w ciążę? Bardzo chciałabyś mieć dziecko ale pomimo licznych prób nic z tego nie wychodzi? Nie martw się, w takiej sytuacji jak ty jest 10-15% par w Polsce. Na szczęście niepłodność, prawidłowo zdiagnozowana i leczona przez dobrego specjalistę, jest całkowicie wyleczalna! Stany zapalne jajowodów wywołane przez chlamydia trachomatis prowadzą do ich zwężenia lub zarośnięcia, co uniemożliwia komórce jajowej dotarcie do macicy. Może więc dojść do powstania ciąży pozamacicznej (zarodek zagnieżdża się w jajowodzie, na powierzchni jajnika lub narządów jamy brzusznej, co grozi śmiertelnym krwotokiem). [1]

.

.

.

Z badań przeprowadzonych w 6 ośrodkach Europy i USA wynika, że aż u 50% kobiet z niepłodnością jajowodową, stwierdza się dowody infekcji Chlamydia trachomatis. (W innym wykazano je aż u 60% badanych kobiet z niepłodnością jajowodową oraz u 38%z niepłodnością innego pochodzenia). [2]

Bakterie chlamydia zaburzają również przebieg ciąży, powodują poronienia i przedwczesne porody. Utrudniają nawet zapłodnienie in vitro, zakłócając proces zagnieżdżania się zarodka. Dlatego też zaleca się, aby każda kobieta przygotowująca się do ciąży zrobiła badanie na obecność bakterii chlamydia trachomatis.

.

W jaki sposób mogę sprawdzić, czy jestem zakażona chlamydią trachomatis?

Najczulszymi i najbardziej swoistymi metodami potwierdzającymi zakażenie Chlamydia są metody z wykorzystaniem biologii molekularnej (genetyczne) np. łańcuchowa reakcja polimerazy (PCR). Czułość i swoistość tych metod wynosi około 100%.

Porównanie metody PCR z innymi badaniami dostępnymi na rynku…

 

.

[1] lek. med. Jarosław J. Maj ginekolog-położnik – Źródło: http://medic.hg.pl/Chlamydioza.pdf

[2]Marek Murawski, Marta Matusiak, Marian Gryboś; CHLAMYDIA TRACHOMATIS JAKO CZYNNIK ETIOLOGICZNY NIEPŁODNOŚCI MAŁŻEŃSKIEJ – CZY WARTO PRZEPROWADZAĆ RUTYNOWĄ DIAGNOSTYKĘ? (http://www.slam.katowice.pl/wydawnictwa/wiadlek/9-10-2007/s445_murawski_m.pdf)

 

 

Uwaga! Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą badań testDNA Laboratorium Sp. z o.o.

 

 

Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).

 

 

Data publikacji: 26/05/2015, Data aktualizacji: 15/05/2018