Co różni prywatne badanie ojcostwa od badania sądowego?

Chcesz wykonać badanie ojcostwa, ale nie podjąłeś w tym Co różni prywatne badanie ojcostwa od badania sądowegokierunku jeszcze żadnych kroków, bo zastawiasz się czy wybrać badanie prywatne czy sądowe? Musisz wiedzieć, że oba testy opierają się na tej samej metodzie analizy DNA, a jedyna różnica tkwi w sposobie pobierania próbek. Zarówno prywatne, jak i sądowe badania ojcostwa jednoznacznie rozstrzygają czy mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka.  

 

 

Badania ojcostwa – prywatne są dla tych, którym zależy na komforcie i dyskrecji

To badanie ojcostwa jest przeznaczone dla osób, którym wynik analizy ma służyć wyłącznie do celów prywatnych (mężczyzna wykonuje badanie ojcostwa dla własnej wiedzy i nie chce go wykorzystywać w sądzie). Realizacja takiego badania ojcostwa – począwszy od pobrania próbek, a skończywszy na otrzymaniu wyniku – może odbyć się korespondencyjnie. Pierwszym krokiem na drodze do pewnego ustalenia ojcostwa jest zamówienie zestawu testowego, a następnie pobranie próbek. Klient ma w tej kwestii dużą dowolność. DNA można wyizolować z wymazu z policzka, zużytej chusteczki higienicznej, gumy do żucia, niedopałka papierosa czy szklanki. Po pobraniu materiału genetycznego od siebie i dziecka (uczestnictwo matki nie jest konieczne) klient wysyła wszystkie próbki do laboratorium, a po kilku dniach otrzymuje wynik z informacją o potwierdzeniu lub wykluczeniu ojcostwa.

Badania ojcostwa – sądowe są dla tych, którzy ubiegają się o swoje prawa

Tego typu badania ojcostwa dedykowane są osobom, które chcą przy pomocy otrzymanego wyniku dochodzić swoich praw przed wymiarem sprawiedliwości, np. uniknąć płacenia alimentów na nie swoje dziecko, albo ubiegać o należący się im spadek. Testy na ojcostwo do celów sądowych wymaga uczestnictwa matki dziecka, odbywa się więc zawsze z udziałem co najmniej 3 osób (śmierć matki dziecka stanowi wyjątek od tej reguły). Próbki materiału genetycznego w postaci wymazu z policzka najczęściej pobiera pielęgniarka w przeznaczonym do tego celu punkcie pobrań. Robi to w obecności eksperta ds. ustalania ojcostwa i pokrewieństwa, pełniącego funkcję biegłego sądowego, który poręcza wiarygodność pochodzenia wszystkich materiałów. Na miejscu w placówce tożsamość uczestników badania ojcostwa musi zostać zweryfikowana, dlatego na pobranie trzeba się udać z ważnymi dokumentami: dowodem osobistym, prawem jazdy, a w przypadku dziecka, skróconym odpisem aktu urodzenia.

Wszystkie artykuły
Back to Top