Dziedziczna skłonność miażdżycowa

Dziedziczna skłonność miażdżycowaDziedziczna skłonność miażdżycowa

Chorobę miażdżycową uważa się za epidemię naszego wieku – skutek współczesnego tempa i sposobu życia. Obok chorób nowotworowych, miażdżyca stanowi główną przyczynę zgonów wśród mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych.

Za metabolizm cholesterolu oraz trójglicerydów, odpowiedzialna jest m.in. apolipoproteina E, która występuje najczęściej w trzech odmianach (allelach). Osoby, które po obydwu rodzicach odziedziczyły allel APOE2, obciążone są zwiększonym ryzykiem choroby miażdżycowej oraz podwyższonego poziomu cholesterolu. Z kolei posiadanie co najmniej jednej kopii allelu APOE4, również wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na arteriosklerozę.

Dlaczego badać?

Wysoki poziom cholesterolu sprzyja chorobie miażdżycowej, występowaniu ataków serca oraz udarów. Określenie wersji genu APOE, możliwe dzięki rozwojowi technik biologii molekularnej, pozwala na prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny zaburzeń w gospodarce lipidowej organizmu, a co za tym idzie – na zastosowanie odpowiedniego leczenia za pomocą diety lub farmakologicznego.

Kto powinien się przebadać?

Obecne intensywne i stresujące tempo życia, niezrównoważona dieta, bogata w nasycone kwasy tłuszczowe, oraz brak systematycznego, codziennego ruchu, sprzyjają rozwojowi miażdżycy oraz innych chorób układu krwionośnego. Każdy z nas, w mniejszym lub większym stopniu narażony jest na wystąpienie tego typu schorzeń. Testy w kierunku genetycznej skłonności miażdżycowej powinny wykonać szczególnie te osoby, u których w rodzinie wystąpiły przypadki hipercholesterolemii, zawały lub udary serca.

POWYŻSZE DANE MAJĄ CHARAKTER INFORMACYJNYOBECNIE NIE OFERUJEMY BADANIA NA GENOTYPOWANIE APOE.

 

Wszystkie artykuły
Back to Top