Poronienie a konsultacja z genetykiem – dlaczego warto?

Konsultacja z genetykiem po poronieniu

Straciłaś ciążę? Rozumiemy, że to dla Ciebie bardzo trudny czas. Jeśli jednak marzysz o kolejnej ciąży, to powinnaś natychmiastowo działać. Dlatego warto wykonać odpowiednie badania, a ich wyniki skonsultować ze specjalistami, takimi jak genetyk. Dzięki temu zwiększysz szanse na urodzenie zdrowego dziecka.

Konsultacja z lekarzem po poronieniu

Każda kobieta, która utraciła ciążę, powinna skonsultować się z lekarzem. Samodzielnie nie jesteśmy w stanie wywnioskować, co przyczyniło się do poronienia. Nie dowiemy się więc czy taka sytuacja może się powtórzyć w przyszłości. Takie informacje możemy uzyskać jedynie podczas konsultacji z lekarzem po poronieniu.

W przypadku poronień nawykowych warto rozważyć konsultację z genetykiem. Jest to bardzo istotne, ponieważ wady w obrębie materiału genetycznego są jedną z najczęstszych przyczyn utraty ciąży. Lekarz genetyk przeprowadzi z nami wywiad i skieruje nas na właściwe badania, dzięki którym dowiemy się, czy było tak też w naszym przypadku. Pozwoli mu to określić, jakie mamy szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Zgłosić możemy się do niego także, jeśli posiadamy już odpowiednie wyniki badań. W takiej sytuacji będzie on mógł je od razu zinterpretować.

Konsultacja z genetykiem po poronieniu a badania

Podczas konsultacji z genetykiem możemy zostać skierowani na badanie kariotypu. Jest to badanie cytogenetyczne, podczas którego oceniana jest liczba i budowa chromosomów kobiety i mężczyzny. W ich obrębie mogą występować zmiany, które nie dają żadnych widocznych objawów. W konsekwencji pacjenci nie mają pojęcia, że mogą przekazać dziecku wady genetyczne.

W przypadku kobiet warto wykonać również badanie w kierunku trombofilii wrodzonej. Jest to genetycznie uwarunkowana skłonność do powstawania zakrzepów, która może doprowadzić do poronienia.
Jednym z pierwszych badań po poronieniu, które warto wziąć pod uwagę jest badanie próbki z poronienia. Takie badanie określi, czy przyczyną utraty ciąży były czynniki genetyczne.

Konsultacje z innymi specjalistami po poronieniu

Czynniki genetyczne są najczęstszą przyczyną poronień, ale nie jedyną. Po utracie ciąży warto skonsultować się także z ginekologiem i immunologiem. Sprawdzą oni, czy przyczyną poronienia nie były czynniki anatomiczne, czy immunologiczne. Konieczna może być także wizyta u endokrynologa.

Kobietom po utracie ciąży zaleca się także konsultację psychologiczną. Dzięki temu otrzymamy fachowe wsparcie emocjonalne. Pomoże nam to przejść przez żałobę i szybciej pogodzić się ze stratą. Dzięki temu będziesz lepiej przygotowana psychicznie na kolejną ciążę.

Wszystkie artykuły
Back to Top