Niepłodność immunologiczna – diagnostyka i leczenie

niepłodność immunologiczna

Niepłodność immunologiczna to jedna z najczęstszych przyczyn problemów z zajściem w ciążę. Powoduje ona problemy z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy, ponieważ organizm traktuje go jak niebezpieczeństwo. Jeśli więc dotyka nas problem niepłodności, to powinniśmy wykonać badania w kierunku niepłodności immunologicznej.

Niepłodność immunologiczna – badania

Jeśli podejrzewamy, że przyczyną naszych problemów z zajściem w ciążę jest niepłodność immunologiczna, warto wykonać trzy następujące badania:

  • Badanie immunofenotypu – badanie to powinna wykonać jedynie przyszła mama, ponieważ analizuje się w nim na podstawie próbki krwi, czy ma ona odpowiednie stężenie limfocytów oraz komórek układu odpornościowego (NK). Dzięki temu lekarz może zweryfikować czy układ immunologiczny kobiety funkcjonuje w prawidłowy sposób. Jeśli badanie wykaże nieodpowiednie stężenie limfocytów lub komórek NK, to przyczyną problemów pary jest właśnie niepłodność immunologiczna. Przed badaniem przyszła mama powinna wykonać morfologię z uwzględnieniem liczby leukocytów i limfocytów. Wynik badania immunofenotypu zwykle dostępny jest po upływie 5 dni roboczych.
  • Badanie KIR – to badanie również jest przeznaczone tylko dla kobiet. Sprawdza się w nim na podstawie próbki krwi, czy w organizmie zachowana jest równowaga między dwoma rodzajami receptorów KIR, które występują na komórkach układu immunologicznego w macicy (komórkach uNK). Przez brak zachowanej równowagi zarodek może nie zagnieździć się w macicy, co świadczy o niepłodności immunologicznej. Czas oczekiwania na wynik badania KIR to 10 dni roboczych.
  • Badanie HLA-C – jest ono przeznaczone dla obojga przyszłych rodziców. Sprawdza się w nim, czy organizm odrzuca zarodek przez antygeny zgodności tkankowej (HLA-C). Jeśli zostaną one uznane za obce, to implantacja zarodka nie będzie możliwe. Do badania HLA-C potrzebna jest jedynie próbka krwi obojga partnerów. Na wynik badania czeka się około 10 dni roboczych.

Niepłodność immunologiczna – leczenie

Jeśli została zdiagnozowana niepłodność immunologiczna, to możliwe jest jej leczenie.  Najczęściej stosowane są następujące rozwiązania:

  • Stosowanie preparatów, które mają zmniejszyć odpowiedź immunologiczną organizmu
  • Zapłodnienie metodą in vitro
  • Metoda inseminacji zarodka, czyli umieszczenie wyselekcjonowanego nasienia w macicy

Sposób leczenia niepłodności immunologicznej dobierany jest indywidualnie przez lekarza. Czas leczenia również jest zależny od konkretnego przypadku.

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń