Nowy suplement diety dla wcześniaków

Nowy suplement diety dla wcześniakówDla wcześniaków o niskiej wadze urodzeniowej, które bardzo często zaraz po przyjściu na świat leczone są na oddziałach intensywnej terapii, najważniejsze wydaje się jak najszybsze tempo wzrostu. Przyrost masy ciała jest bowiem wskaźnikiem polepszającego się stanu zdrowia.

W przypadku noworodków ważących poniżej 1000 gramów główny problem stanowią znajdujące się wciąż w fazie rozwoju płuca oraz inne ważne organy. Jest to jeden z powodów, dla którego szybki wzrost jest tak niezwykle istotny. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa oczywiście ludzkie mleko, a przede wszystkim mleko matki, które nie tylko chroni, ale i przyspiesza rozwój niemowlaka. Jest ono bogatym źródłem białka i składników mineralnych. Badania naukowców z Teksasu, dowiodły, że włączenie do diety noworodków specjalnego suplementu można znacznie przyspieszyć ich rozwój. Raport z najnowszego eksperymentu amerykańskich specjalistów pojawił się na łamach czasopisma Journal of Pediatrics.

Szansa na lepszy rozwój!

Naukowcy szukali sposobu na zoptymalizowanie wzrostu noworodków ważących od 750 g do 1250 g. Ponieważ otrzymywały one wystarczającą ilość wzmacniającego białka, ale potrzebowały dodatkowych kalorii, konieczne stało się znalezienie innego rozwiązania. Głównym problemem, przed jakim stanęli badacze, okazał się fakt, że w przypadku małych dzieci nie można tak po prostu zwiększyć objętości pożywienia. Żołądki noworodków są niewielkie i nie przyjęłyby dodatkowej ilości pokarmu. Trzeba było więc podnieść jego kaloryczność, a nie ilość.

Badacze porównali tempo wzrostu niemowląt karmionych mlekiem matki uzupełnionym specjalnym kremowym suplementem oraz niemowląt karmionych wyłącznie samym mlekiem. Analiza wyników wykazała, że podawanie suplementu spowodowało wydłużenie długości ciała oraz wzrost masy badanych wcześniaków. Wśród dzieci z grupy kontrolnej wskaźnik ten nie był już tak widoczny.

Szpital dziecięcy w Teksasie jest pierwszą placówką, która zastosowała nową dietę u dzieci o bardzo niskiej wadze urodzeniowej.

Uwaga! Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych badań

 

Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).

Data publikacji: 11/05/2015, Data aktualizacji: 03/06/2015