Genetyczne przyczyny poronienia – jakie badania warto wykonać?

badania genetyczne po poronieniu

badania genetyczne po poronieniu

Poroniłaś? Chcesz poznać przyczynę i lepiej przygotować się do kolejnej ciąży? Dzięki odpowiedniej diagnostyce masz na to szanse. Oto 3 najważniejsze badania genetyczne po poronieniu, które warto wykonać.

1.Badanie na materiale poronnym – sprawdź, czy dziecko było obciążone wadą genetyczną

Spontaniczne wady genetyczne dziecka odpowiadają za ok. 70% wszystkich poronień. Z tego powodu diagnostykę przyczyn utraty ciąży warto rozpocząć właśnie od tego badania po poronieniu. Jeśli okaże się, że dziecko miało wadę genetyczną, która bardzo często powstaje w sposób spontaniczny będziesz mogła rozważyć zakończenie diagnostyki już na tym etapie. Dzięki temu możesz zaoszczędzić pieniądze oraz szybciej wrócić do równowagi.

Kliknij i dowiedz się więcej o badaniu wad genetycznych po poronieniu

2.Określenie płci po poronieniu

Niezależnie od momentu poronienia możesz skorzystać z należnych praw. Warto jednak wiedzieć, że najpierw powinnaś otrzymać ze szpitala kartę martwego urodzenia dziecka. Jej wydanie jest możliwe tylko wtedy, gdy została określona płeć. W przypadku poronienia na wczesnym etapie (do ok. 16. tygodnia ciąży) lekarz może nie mieć możliwości określenie płci organoleptycznie. Pomocne będą badania genetyczne. Im szybciej zostaną wykonane, tym szybciej uzyskasz wynik i będziesz mogła rozpocząć załatwianie formalności.

Badanie płci po poronieniu pozwoli Ci:

  • zarejestrować swoje dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego i nadać mu imię;
  • przejść na skrócony urlop macierzyński w wymiarze 56 dni (liczony od dnia poronienia);
  • odebrać zasiłek pogrzebowy w wysokości 4000 złotych.

Zobacz też: Badanie płci po poronieniu – jak zlecić badanie?

3.Badanie w kierunku trombofilii wrodzonej

Za poronienie mogła odpowiadać też trombofilia wrodzona – genetyczna skłonność do nadkrzepliwości krwi. Nie daje ona widocznych objawów, jednak może nie tylko powodować komplikacje w czasie ciąży, ale też niebezpieczną zakrzepicę u Ciebie.

Warto wiedzieć, że takie badania genetyczne po poronieniu są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Są proste i polegają na pobraniu wymazu z policzka, a następnie sprawdzeniu, czy występują u Ciebie mutacje, które w negatywny sposób mogą wpływać na przebieg ciąży.

Badanie w kierunku trombofilii wrodzonej zapewnia:

  • świadomość co do stanu swojego zdrowia (jeden wynik na całe życie);
  • możliwość lepszego przygotowania się do kolejnej ciąży (zwykle wystarczy jedynie włączenie przez lekarza prostego leczenia, by cieszyć się upragnionym potomstwem);
  • szansę na zmniejszenie ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego w ciąży;
  • możliwość uniknięcia niebezpiecznych powikłań (m.in. poronienia, zakrzepicy czy zatoru płucnego)

Dowiedz się więcej o wpływie trombofilii wrodzonej na Twoją ciążę

Wszystkie artykuły
Back to Top