Wykorzystanie badań DNA w kryminalistyce

Wykorzystanie badań DNA w kryminalistyceBadania DNA są obecnie najskuteczniejszą metodą identyfikacji osób. Każdy człowiek posiada bowiem własny, indywidualny kod genetyczny. Z tego też względu bardzo często wykorzystuje się je w kryminalistyce, głównie do identyfikacji przestępców. Dzięki możliwościom, jakie daje współczesna genetyka dotarcie do sprawców różnego rodzaju wykroczeń stało się o wiele prostsze.

Jak to możliwe?

Już nawet znikoma ilość materiału biologicznego pozostawiona na miejscu popełnienia przestępstwa może naprowadzić organy ścigania na właściwy trop. Źródło takiego materiału będzie stanowić w zasadzie cokolwiek: włosy, ślina, niedopałek papierosa, ślady krwi czy spermy. Jest tak dlatego, że DNA znajduje się prawie w każdej komórce ludzkiego ciała. Warunkiem odpowiedniej identyfikacji przestępcy jest oczywiście pewność, że próbka należy do właściwej osoby. Eksperci zajmujący się badaniem miejsc zbrodni muszą zatem bardzo uważać, aby nie zanieczyścić znalezionego materiału genetycznego materiałem należącym do zupełnie innej osoby. Laboratoria kryminalistyczne wykonują tego typu badania m. in. w sprawach dotyczących morderstw, przestępstw na tle seksualnym, jak i narkotykowych.

Rozpoznanie zwłok i osób zaginionych

Czasem zdarza się, że stan, w jakim znajdują się zwłoki nie pozwala na jego jednoznaczną identyfikacje nawet przez rodzinę. Badania genetyczne rozwiązują jednak ten problem. Jeśli członkowie rodziny są w posiadaniu przedmiotów należących niegdyś do zmarłej osoby (szczotki do włosów, szczoteczki do zębów, itp.) wystarczy wyizolować z nich DNA, a następnie porównać z próbkami pobranymi bezpośrednio z ciała. Taka analiza porównawcza da jednoznaczną odpowiedź, która albo potwierdzi, że próbki poddane badaniu należą do zmarłego, bądź temu zaprzeczy. W taki sam sposób badania DNA wykorzystuje się również w przypadku osób zmarłych uważanych za zaginione.

Uwaga! Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych badań

Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).

Data publikacji: 11/05/2015, Data aktualizacji: 07/10/2019