Wymaz z policzka czy krew – która próbka jest bardziej pewna w przypadku badań genetycznych?

cena badania genetycznego

Obecnie większość metod stosowanych w rutynowej diagnostyce genetycznej (wyłączając badania kariotypu) nie wymaga już pobierania krwi. A to daje dużo możliwości pacjentowi, a także wpływa na pewność samego testu. Dlaczego? W 4 krótkich podpunktach wyjaśnimy, z jakiego powodu lepiej jest pobierać wymaz z policzka zamiast krwi.
.

 1. Pewność badania
  Żyjemy w czasach, gdy zwiększa się liczba przeszczepów szpiku kostnego i transfuzji krwi. Nawet przy rutynowych badaniach morfologicznych nikt nas o te zabiegi nie pyta, a my – jako zwykli pacjenci – nawet nie mamy świadomości, że to może mieć wpływ na pewność wyniku. Osoby po przeszczepach szpiku bądź przeprowadzonych transfuzjach przez pewien czas we krwi mają DNA dawcy, a nie swoje. Dużo się na ten temat pisze w fachowych publikacjach kryminalistycznych, bo ma to ogromny wpływ na ostateczny wyrok sądowy.
  Niemniej taka sama sytuacja dotyczy badania na celiakię, trombofilię i wielu innych, gdzie możemy uzyskać wynik, który dotyczy nie nas, ale naszego dawcy. Stąd w takich sytuacjach wymaz z wewnętrznej strony policzka jest dużo pewniejszym materiałem, bo zwykle tam nie jest obecne DNA dawcy. Niektórzy pacjenci twierdzą, że wykorzystanie krwi w badaniu daje pewniejszy wynik, co też nie jest prawdą, ponieważ każda komórka naszego ciała zawiera zwykle takie samo DNA. Stąd nie ma najmniejszego znaczenia, czy w badaniu wykorzystujemy krew czy wymaz z wewnętrznej strony policzka. Jeśli więc pacjent usłyszał od lekarza, że próbka krwi jest pewniejsza do badania niż wymaz z policzka, prawdopodobnie lekarz ten nie ma zbyt dużego doświadczenia w badaniach genetycznych.
  ,
 2. Większa stabilność wymazu z wewnętrznej strony policzka
  Jeśli wymaz z policzka jest pobrany prawidłowo, to bardzo długo zachowuje dobrą stabilność DNA (nawet kilka tygodni). Temperatura otoczenia (wysokie/niskie temperatury) zwykle nie ma wpływu na przydatność próbki do badania, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku badań zlecanych z odległych krajów. Całkowicie inna sytuacja występuje w przypadku krwi, którą zwykle trzeba dostarczyć do 72 h od pobrania. Dlatego większość pacjentów wykonuje u nas badania na celiakię, nietolerancję laktozy czy trombofilię wrodzoną właśnie na podstawie wymazu z policzka.
  .
 3. Nieinwazyjne pobranie próbek
  Pobranie wymazu z policzka jest całkowicie bezbolesne i nie narusza tkanek, stąd jest bardzo wygodnym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku dzieci, które boją się nakłucia.
  .
 4. Próbka pobierana w domu
  Ze względu na nieinwazyjny charakter pobrania wymaz z policzka może być pobrany bez problemu w domu pacjenta. Dla wielu naszych zapracowanych pacjentów to duża wygoda, zwłaszcza że nie wymaga od nich wizyty w punkcie pobrań. Po pobraniu próbki odbiera dedykowany kurier i dostarcza je do laboratorium.

Przeczytaj, co o naszych badaniach na podstawie wymazu z policzka sądzą pacjenci:

Ponieważ nasze laboratorium jest wysoko wykwalifikowane w analizowaniu próbek wymazów z policzka oraz próbek śladowych, to właśnie te są u nas najczęściej badane. Zapraszamy do zapoznania się z opiniami naszych pacjentów.

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Jestem zadowolona z całego zamówienia. Przesyłka została wysłana ekspresowo, odebranie od kuriera również odbyło się na drugi dzień. Co do ceny to nie mam porównania z inną firmą, gdyż zamówienie składałam pierwszy raz, dla mnie cena jest zadowalająca za całość i jakość zamówienia. Odnośnie obsługi klienta- nie miałam żadnych dodatkowych pytań, a o wysłanym raporcie poinformowano mnie telefoniczne, co było na plus. Generalnie całość przebiegła bezproblemowo i bardzo szybko. Także będę polecać dalej jeśli będę miała okazję.”

Klaudia

Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”

Kinga

„Szczerze polecam! Kontakt z laboratorium pomimo weekendu był na5+. Wszystkie informacje rzeczowo przekazane, dzięki czemu bardzo łatwo przeszliśmy przez całą procedurę. Wyniki badań zarówno mailem jak i pocztą doszły błyskawicznie. Zdecydowanie polecam!”

Anna

„Szanowni Państwo,obsługę Klienta/ Pacjenta w Państwa Labolatorium oceniam celująco: podczas rozmowy przez chat uzyskałam proste i kompleksowe informacje o interesujących mnie badaniach. Kiedy zaszła taka potrzeba, rozmowę na chacie elastycznie zmieniliśmy na telefoniczną i mailową. Prosta instrukcja obsługi sprawiła, że samo pobranie materiału do badania było bezstresowe. Czas dostarczenia/odebrania przesyłki oraz wyników był bardzo zadowalający, a mailowa forma wyników badań ułatwia szybki i prosty dostęp do nich w każdym miejscu. Już teraz polecam Państwa usługi osobom zastanawiającym się nad wykonaniem badań genetycznych.Pozdrawiam serdecznie”

Edyta

Masz dodatkowe pytania dotyczące badań genetycznych?

Czekamy na kontakt: od poniedziałku do piątku od 7.00 do 19.00, w weekendy i święta od 9.00 do 17.00.
Wszystkie artykuły
Back to Top