Czy ktoś z Twoich bliskich choruje na Alzheimera?

Widzisz jak choroba sieje spustoszenie, a bliska Ci osoba zmienia się, wręcz „gaśnie” na Twoich oczach? Zapewne widok ten nie napawa optymistycznie, rodzi się wiele pytań i wątpliwości. Zastanawiasz się w jakim stopniu jesteś narażony na zachorowanie na chorobę Alzheimera.
Czy wiesz, że jednym z czynników warunkujących zachorowanie na chorobę Alzheimera (AD) są genetyczne predyspozycje, które mogą być dziedziczone?

alzheimer-wypowiedz_eksperta

Uważa się, iż 85% zachorowań to zachorowania sporadyczne, a ok 15% uwarunkowanych jest genetycznie (chociaż być może udział czynników genetycznych jest znacznie większy).[1] Istnieje bowiem postać choroby Alzheimera (ok. 10% przypadków), która występuje rodzinnie i jest dziedziczona w sposób autosomalny dominujący. W toku badań wykryto przynajmniej 4 geny odpowiedzialne za pojawienie się choroby. Wśród nich wymienia się gen ApoE kodujący białko apolipoproteinę E.[2]

.
Oczywiście na rozwój choroby Alzheimera wpływ mają zarówno czynniki genetyczne jak również środowiskowe, pośród których wymienia się: 

  • wiek,
  • przebyte urazy głowy,
  • zaburzenia gospodarki lipidowej w organizmie (wysoki poziom cholesterolu, miażdżyca naczyń krwionośnych),
  • nadciśnienie tętnicze. ..

Więcej informacji na temat testów genetycznych na chorobę Alzheimera znajdziesz tutaj…

Przeczytaj więcej:

1. Częste problemy z pamięcią – czy to choroba Alzheimera?
2. Wysoki poziom cholesterolu sprzyja chorobie Alzheimera?

Źródła:

[1]. http://www.czytelniamedyczna.pl/medycyna_rodzinna-262#kod
[2]. http://www.poradnia.pl/choroby/uklad-nerwowy/490-choroba-alzheimera-objawy-badania-leczenie


Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!