Pakiet infekcyjny

Pakiety Infekcyjne – HPV, HSV, Chlamydia trachomatis, Ureaplasma, Mycoplasma, Neisseria gonorrhoeae

Pakiet infekcyjnyZakażenia układu moczowo-płciowego często wywoływane są przez szereg patogenów. Nie zawsze zidentyfikowanie jednego z nich daje jednoznaczną odpowiedz co do przyczyny pojawiających się objawów. Pakiet infekcyjny daje możliwość oznaczenie w jednej próbce obecności wielu patogenów.

Testy genetyczne potrafią z wysoką czułością wykryć nawet śladowe ilości materiału genetycznego, dlatego też nie są porównywalne z jakąkolwiek inną diagnostyką. Pakiet infekcyjny to badanie, które zalecamy przede wszystkim osobom aktywnym seksualnie, borykającym się z objawami zakażenia układu moczowo-płciowego lub bezpłodnością.

Wirus HPV – wirus brodawczaka ludzkiego.

Jest to główny czynnik rozwoju raka szyjki macicy. Badanie to zalecane jest kobietom aktywnym seksualnie, zwłaszcza tych, które posiadają nieprawidłowy wynik badania cytologicznego.

 

Chlamydia trachomatis

Jest to  bakteria wywołująca zapalenie układu moczowo – płciowego. Nieleczone infekcje chlamydialne mogą prowadzić do bezpłodności, reumatyzmu w młodym wieku, zapalenia przydatków czy też zapalenia pęcherza moczowego.

Badanie to zalecane jest pacjentom z nawracającymi zapaleniami układu moczowo-płciowego oraz borykających się problemem bezpłodności.

 

HSV (opryszczka płciowa)

Zakażenia opryszczką płciową są uważane za jeden z czynników prowadzących do rozwoju raka szyjki macicy. Badanie to zalecane jest zwłaszcza u kobiet ciężarnych, u których wykryto objawy HSV lub, których partner cierpi na przewlekłe zakażenie opryszczką.Grupę wysokiego ryzyka stanowią osoby z obniżoną odpornością.

Ureaplasma urealyticum

Bakteria wywołująca zapalenia układu moczowo-płciowego. Badanie zalecane jest pacjentom borykających się z częstymi, nawracającymi zakażeniami układu moczowego lub zapaleniem jajników. Nieleczone zakażenie może przyczyniać się do poronienia.

Ureaplasma species (sp.)

Bakterie z tego gatunku występują często w dolnym odcinku układu moczowo-płciowego. Szacuje się, że odpowiadają za około 20% nieswoistych przypadków zapalenia układu moczowo-płciowego. Zakażenie nimi może spowodować  m.in. przedwczesny poród, zapalenie jajników, jajowodów, szyjki macicy oraz trzonu macicy a u mężczyzn zakażenie gruczołu krokowego.

Bakterie te mogą również być przyczyną zakażeń okołoporodowych u noworodków oraz sepsy popołogowej.  Najczęstszymi bakteriami z tego gatunku atakującymi drogi moczowo-płciowe są Ureaplasma urealyticum oraz Ureaplasma parvum.

Test zalecany jest pacjentom u których wystąpiły spontaniczne poronienia, przedwczesne pęknięcia pęcherza płodowego czy porodu.

Mycoplasma genitalium

Bakteria przenoszona przez kontakty płciowe. Powoduje m.in. zapalenie śluzówki macicy, jajowodów, szyjki macicy oraz miednicy mniejszej. Nieleczona może prowadzić do niepłodności zarówno u kobiet jak i mężczyzn.

Mycoplasma hominis

Bakteria, która powoduje zapalenie cewki moczowej u mężczyzn oraz  jajników i jajowodów u kobiet. Może także prowadzić do zmniejszenia liczby i ruchliwości oraz uszkodzenia budowy plemników. Nieleczona może przyczynić się do niepłodności.

Neisseria gonorrhoeae

Bakteria atakująca przede wszystkim nabłonek cewki moczowej oraz szyjki macicy. Zakażenie tą bakterią może powodować zapalenie szyjki macicy oraz cewki moczowej. Nieleczona może prowadzić do bezpłodności.

 

Wszystkie artykuły
Back to Top