Od czego zależy cena testów genetycznych?

cena badania genetycznego

Od czego zależy cena testów genetycznych?

badanie genetyczne cena, od czego zależy cena testów genetycznychPrzy tak szerokim wyborze badań genetycznych i różnych cenach trudno jest czasami dostrzec te cechy badania, które zagwarantują pewność wyniku oraz jego zastosowanie kliniczne. Wiele laboratoriów wykorzystuje niewiedzę pacjenta, oferując badania genetyczne, które nie mają żadnej wartości diagnostycznej. Większość pacjentów zwraca uwagę na cenę badania, a to nie zawsze gwarantuje pewny wynik. Stąd zdarzają się później sytuacje, że pacjent wątpi w wynik, który uzyskał. 

Wybierając laboratorium badań DNA, zawsze należy zwrócić uwagę na:

    1. Jakość odczynników
      Badanie, na podstawie którego lekarz może postawić diagnozę, powinno być przeprowadzone na odczynnikach posiadających certyfikat IVD. Taki certyfikat posiadają zwykle najwięksi czołowi producenci odczynników. Część laboratoriów jednak, ze względu na koszty, wykorzystuje odczynniki przygotowane samodzielnie we własnym laboratorium, a więc sama jakość i skuteczność odczynników nie jest sprawdzona. Wybierając laboratorium, warto więc zapytać, czy do danego badania stosowane są odczynniki z certyfikatem IVD.
    2. Stosowanie kontroli w czasie badania
      Z punktu widzenia pewności testu każde laboratorium powinno zastosować szereg kontroli, które są potwierdzeniem prawidłowo przeprowadzonego badania. Na pewność badania ma wpływ nie tylko jakość odczynników, ale także prawidłowo funkcjonujący sprzęt oraz ryzyko wystąpienia błędu ludzkiego. Każdy ten element powinien być poddany kontroli, a każdy rodzaj zastosowanej kontroli to dodatkowy koszt, który ma wpływy na końcową cenę badania.
    3. Udział w niezależnych badaniach jakości
      Pomimo zastosowania wielu kontroli w czasie trwania badania każde rzetelne laboratorium powinno poddawać się niezależnym kontrolom w innych ośrodkach naukowych. Zwykle wygląda to tak, że dane laboratorium otrzymuje do badania próbki, które analizuje według własnych procedur, a wyniki następnie przesyła do oceny przez niezależne gremium. Udział w tego typu testach jest płatny i to laboratoria same decydują o tym, czy badają jakość oferowanych przez siebie usług na zewnątrz czy nie. O tym, czy laboratorium uczestniczy w tego typu zewnętrznych badaniach jakości, świadczą uzyskane certyfikaty.
    4. Zakres badania
      Jest to istotny czynnik, który znacząco wpływa na wartość diagnostyczną badania. Nieświadomy pacjent próbujący wybrać przykładowo badanie na celiakię czy trombofilię wrodzoną zwykle zwraca uwagę na nazwę badania, a nie na jego zakres. Tymczasem bardzo często zdarza się, że określone choroby powodowane są przez kilka genów lub przez różne warianty danego genu. Dlatego istotne jest to, aby sprawdzić zakres badania oraz to, czy wymienione w nim geny lub mutacje mają jakąkolwiek wartość diagnostyczną dla lekarza. Niestety nierzadko obecnie spotykamy się z badaniami np. na otyłość, które nie mają żadnego uzasadnienia medycznego.
    5. Czas realizacji badania
      Im dłuższy jest czas wykonania badania, tym cena badania może być niższa. Jest to spowodowane tym, że laboratoria, które nie mają zbyt wielu zleceń z danego badania, ustalają dłuższe czasy realizacji po to, aby mieć czas na pozbieranie odpowiedniej liczby próbek i rozłożenie kosztów kontroli.
    6. Ponowne pobranie materiału do badań
      Chociaż większość testów genetycznych umożliwia pobieranie wymazu z policzka do badania, który jest bardzo stabilnym materiałem, to jednak część badań wymaga ponownego pobrania. Niektóre laboratoria – zwłaszcza te, które mają ustalone niskie ceny – nie gwarantuje bezpłatnych powtórek. Pacjent zostaje więc dodatkowo obciążony kosztami, na które nie był przygotowany. Ponowne pobrania materiału zdarzają się zarówno w przypadku pobrania krwi, jak i wymazu.
    7. Omówienie wyników badań ze specjalistą
      Dla wielu pacjentów wynik badania genetycznego jest czymś niezrozumiałym i czasami może być przez nich błędnie interpretowany, a nierzadko także przez lekarzy pierwszego kontaktu. Niestety dostęp do lekarzy genetyków jest dość ograniczony i większość pacjentów zmuszonych jest do próby interpretacji chociażby na forach dyskusyjnych, co może powodować błędy w zrozumieniu wyniku. Niektóre laboratoria, aby ułatwić pacjentowi interpretację i wykluczyć takie sytuacje, proponuje konsultacje ze specjalistami z genetyki.

Pozytywne opinie pacjentów

Dbamy o to, żeby nasi pacjenci byli zadowoleni z wykonanego badania oraz jakości naszej obsługi. Staramy się każdego pacjenta otoczyć możliwie jak najlepszą opieką i dużą wagę przywiązujemy do procedur stosowanych w naszym laboratorium. Cieszymy się, że każdego dnia otrzymujemy od Państwa tak wiele pozytywnych opinii.

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Jestem zadowolona z całego zamówienia. Przesyłka została wysłana ekspresowo, odebranie od kuriera również odbyło się na drugi dzień. Co do ceny to nie mam porównania z inną firmą, gdyż zamówienie składałam pierwszy raz, dla mnie cena jest zadowalająca za całość i jakość zamówienia. Odnośnie obsługi klienta- nie miałam żadnych dodatkowych pytań, a o wysłanym raporcie poinformowano mnie telefoniczne, co było na plus. Generalnie całość przebiegła bezproblemowo i bardzo szybko. Także będę polecać dalej jeśli będę miała okazję.”

Klaudia

Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”

Kinga

„Szczerze polecam! Kontakt z laboratorium pomimo weekendu był na5+. Wszystkie informacje rzeczowo przekazane, dzięki czemu bardzo łatwo przeszliśmy przez całą procedurę. Wyniki badań zarówno mailem jak i pocztą doszły błyskawicznie. Zdecydowanie polecam!”

Anna

„Szanowni Państwo,obsługę Klienta/ Pacjenta w Państwa Labolatorium oceniam celująco: podczas rozmowy przez chat uzyskałam proste i kompleksowe informacje o interesujących mnie badaniach. Kiedy zaszła taka potrzeba, rozmowę na chacie elastycznie zmieniliśmy na telefoniczną i mailową. Prosta instrukcja obsługi sprawiła, że samo pobranie materiału do badania było bezstresowe. Czas dostarczenia/odebrania przesyłki oraz wyników był bardzo zadowalający, a mailowa forma wyników badań ułatwia szybki i prosty dostęp do nich w każdym miejscu. Już teraz polecam Państwa usługi osobom zastanawiającym się nad wykonaniem badań genetycznych.Pozdrawiam serdecznie”

Edyta

Przewaga badań genetycznych nad innymi metodami diagnostycznymi:

Badania genetyczne:

      1. gwarantują jednoznaczny wynik – uzyskanie fałszywego rezultatu jest praktycznie niemożliwe;
      2. wystarczy wykonać raz w życiu – DNA jest niezmienne i takie samo w każdej komórce organizmu;
      3. są nieinwazyjne – pobranie próbek jest szybkie, wygodne i bezpieczne (najczęściej wystarczy wymaz z policzka);
      4. można wykonać w każdym wieku – nawet u bardzo małych dzieci;
      5. nie mają żadnych przeciwwskazań do ich przeprowadzenia (np. ciąża, infekcja);
      6. można wykonać bez względu na stan zdrowia badanej osoby;
      7. pozwalają wykryć chorobę jeszcze zanim wystąpią objawy;
      8. umożliwiają wykrycie predyspozycji genetycznych do zachorowania, co zapewnia większą świadomość i pozwala na wprowadzenie odpowiedniej profilaktyki.

Masz dodatkowe pytania dotyczące badań genetycznych?

badanie genetyczne cena, od czego zależy cena testów genetycznych

Czekamy na kontakt: od poniedziałku do piątku od 7.00 do 1900, w weekendy i święta od 9.00 do 17.00.
Wszystkie artykuły
Back to Top