Kto zleca testy na ojcostwo

kto zleca testy na ojcostwo

Testy na ojcostwo są wykonywane coraz częściej. Wokół nich pojawiły się różne mity – dotyczące m.in. tego, ilu ojców wychowuje nie swoje dziecko. Sprawdziliśmy, kto zleca testy na ojcostwo w Polsce i z jakiego powodu oraz jak często wynik wyklucza biologiczne ojcostwo. Informacje znajdziesz w poniższym zestawieniu. Zapraszamy do lektury!

Testy na ojcostwo – wstęp

Popularność testów DNA rośnie z roku na rok. Dzieje się tak, ponieważ jesteśmy coraz bardziej świadomi, że badania genetyczne mogą nam pomóc w wielu życiowych sytuacjach. Testy DNA są ponadto dostępne dla każdego. Pomagają unormować sytuację prawną oraz przywrócić spokój i poczucie bezpieczeństwa. Jest to możliwe dzięki pewności wyniku, który jednoznacznie potwierdza lub wyklucza biologiczne ojcostwo mężczyzny względem dziecka.

Badania DNA na ojcostwo są ogólnodostępne i nie wymagają skierowania z sądu. Mogą być wykonywane z dowolnych próbek, które zawierają materiał genetyczny. DNA można obecnie pobrać nie tylko z krwi, ale także z przedmiotów użytku osobistego, takich jak szczoteczka do zębów, zużyta chusteczka higieniczna, maszynka do golenia lub smoczek. Rodzaj próbki nie wpływa na pewność wyniku – próbki DNA pobrane z krwi, wymaz z policzka czy mikroślad z chusteczki są tak samo pewne.

Kto zleca testy na ojcostwo?

Statystyki pokazują, że najczęściej są to mężczyźni w wieku 30-45 lat. Średnio co 5 zleceniodawcą badania jest kobieta.

Dlaczego Polacy zlecają testy na ojcostwo?

Powody, dla których wykonywane jest badanie DNA, zależą od tego, kto zleca testy na ojcostwo.

Mężczyzna może chcieć wykonać taki test, gdy:

  • podejrzewa partnerkę o zdradę i chce zyskać pewność, że to on jest ojcem dziecka,
  • podejrzewa, że płaci niesłusznie alimenty,
  • chce uzyskać pewność przed uznaniem ojcostwa w Urzędzie Stanu Cywilnego,
  • chce uzyskać pewność co do ojcostwa przed przepisaniem spadku.

Dla kobiety test DNA na ojcostwo może się okazać przydatny, gdy:

  • chce zyskać pewność, że jest w ciąży ze swoim partnerem lub udowodnić partnerowi / rodzinie partnera, że to on jest biologicznym ojcem dziecka,
  • potrzebuje potwierdzenia, by móc się ubiegać o pomoc finansową i alimenty na dziecko.

Jakie są inne powody, dla których wykonuje się test na ojcostwo?

Inne powody wykonywania testów na ojcostwo to sytuacje, w których potrzebny jest dowód do sprawy o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa. Test na ojcostwo może stanowić dowód także wtedy, gdy w trakcie rozwodu lub do 300 dni od ustania bądź unieważnienia małżeństwa na świat przyszło dziecko nowego partnera.

Ile dzieci bierze udział w badaniu na ojcostwo? W jakim są wieku?

W badaniu na ojcostwo najczęściej bierze udział jedno dziecko. Pozyskane anonimowo dane pokazały, że Polacy najczęściej badają ojcostwo po narodzinach dziecka, gdy jest ono w wieku od 7 miesięcy do 18 lat.

Ile wyników potwierdza, a ile wyklucza ojcostwo?

W internecie można znaleźć informację, że 1 na 10 mężczyzn wychowuje nie swoje dziecko. Według zebranych danych, 17% wyników testów DNA wykonywanych w testDNA Laboratorium Sp. z o.o. wyklucza biologiczne ojcostwo. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie oznacza to, że aż 17% mężczyzn wychowuje nie swoje dzieci. Badania robione są z różnych powodów. W ogólnej populacji procent ten prawdopodobnie jest więc dużo niższy.

Infografika – dane statystyczne

Kto zleca testy na ojcostwo?

Źródło: Analiza anonimowych ankiet pacjentów laboratorium testDNA Laboratorium Sp. z o.o.

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń
Zadaj pytanie
Scan the code
Witaj 👋
Jak możemy Ci pomóc?