Testy alergiczne – testy skórne i testy z krwi

Alergie są bardzo powszechnym i częstym zjawiskiem. Część z nas nie toleruje jakiegoś składnika pokarmowego, inni są uczuleni na pyłki. Testy alergiczne są wykonywane u osób, które borykają się z różnymi objawami wywoływanymi przez alergeny. Dolegliwości mogą dotyczyć skóry, układu pokarmowego i oddechowego. Jeśli masz objawy wskazujące na ów problem, koniecznie wykonaj odpowiednie testy alergiczne Najbardziej popularne są badania w kierunku alergii z krwi oraz skórne. W jakich przypadkach warto wykonać testy alergiczne, jak się je przeprowadza?testy alergiczne, badania w kierunku alergii

Spis treści:

 1. Alergia – co to jest?
 2. Testy alergiczne – kiedy warto wykonać?
 3. Jakie testy alergiczne można wykonać?
 4. Badania w kierunku alergii – jak zamówić?

Alergia – co to jest?

Najprościej mówiąc, alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na czynnik uczulający. Jest to patologiczny stan, w którym nasz organizm traktuje czynniki takie jak składniki pokarmowe, pyłki czy sierść zwierzęcia jako wroga. Substancje te nazywamy alergenami. Po zetknięciu z alergenem pojawiają się na przykład wysypki skórne, katar sienny lub problemy gastryczne. W skrajnym przypadku może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Alergię uznaje się za chorobę cywilizacyjną i nie da się jej do końca wyleczyć. Uczulać może niemalże wszystko. Najczęściej jednak problemy występują po kontakcie z:

 • pyłkami roślin,
 • sierścią zwierząt,
 •  składnikami pokarmowymi,
 • kurzem,
 • jadem owadów,
 • niektórymi lekami.

W ogólnej klasyfikacji alergie możemy podzielić ze względu na drogę wniknięcia alergenu do organizmu:

 • Wziewne
 • Pokarmowe
 • Kontaktowe

Testy alergiczne – kiedy warto wykonać?

Odpowiednie testy warto wykonać w sytuacji, gdy zauważymy niepokojące, powtarzające się objawy u siebie lub swojego dziecka. Objawy poszczególnych alergii mogą mieć różny przebieg oraz poziom nasilenia. Pierwsze objawy alergii mogą wystąpić w każdym wieku, także u zaawansowanych wiekiem dorosłych. Jednak najczęściej alergia ujawnia się u małych dzieci. U bardzo małych dzieci zwykle jest to reakcja uczuleniowa na pewne składniki mleka lub na detergenty, w których prane są pieluszki, ubranka, pościel. Około 2-3 roku życia zazwyczaj ujawnia się alergia wziewna.

Co może powodować wystąpienie alergii? Co może wywołać u nas alergię? Alergeny mogą dostać się do organizmu człowieka w różny sposób, w ogólnym rozeznaniu dzielimy je na:

 • alergeny wziewne – znajdują się one w powietrzu i trafiają do organizmu człowieka przez układ oddechowy. Są to przede wszystkim pyłki traw, zbóż, drzew, chwastów, alergeny pochodzące od zwierząt domowych, roztoczy i grzybów;
 • alergeny kontaktowe –alergia pojawia się podczas kontaktu skóry z uczulającym nas alergenem). Może się on pojawić po kontakcie z metalami (nikiel, kobalt), ale też z konserwantami i substancjami zapachowymi, np. w kosmetykach;
 • alergeny pokarmowe – objawy pojawiają się po zjedzeniu pokarmu zawierającego alergen. Główne źródła alergii to mleko, orzechy, jajka, gluten (zboża), owoce, owoce morza.
 • jad owadów – w Polsce główne alergeny to jad pszczół, trzmieli, szerszeni i os;
 • leki – np. penicylina.

Jeżeli chcesz sprawdzić, jaką alergie możesz mieć u siebie je podejrzewasz, to zdecyduj się na wykonanie testów alergicznych.

Jakie testy alergiczne można wykonać?

Testy alergiczne przeprowadza się po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, by potwierdzić wstępną diagnozę lub przed wizytą, żeby z pełnymi wynikami badań udać się do alergologa i wdrożyć leczenie skierowane przeciwko konkretnym alergenom. Jakie są rodzaje testów alergicznych?

Testy alergiczne – testy skórne

To testy wymagające umówienia się na wizytę w placówce w celu przeprowadzenia badania na miejscu. Testy skórne polegają na naniesieniu na skórę zawiesiny z alergenami oraz kontrolami dodatnimi i ujemnymi. Następnie kłuje się skórę za pomocą specjalnych lancetów. Dzięki temu zabiegowi czynnik dostaje się do krwioobiegu Testy skórne wymagają kontaktu z niewielką ilością alergenu – zazwyczaj nanosi się od 15 do 20 potencjalnych alergenów. Potencjalne alergeny wywołują reakcję w okolicach 15-20 minut. Jeżeli jesteś uczulony na jakiś składnik, to te badania w kierunku alergii bardzo szybko wykryją nieprawidłowości.

W jaki sposób? Jeżeli pojawi się swędzenie, pęcherzyk lub zaczerwienienie, to daje informacje, że potencjalnie jesteś uczulony na dany składnik. Pęcherzyki mierzy się linijką i po tym wyniki zostają zinterpretowane przez lekarza. Wśród testów skórnych rozróżnia sie trzy rodzaje: testy śródskórne, punktowe oraz płatkowe.

Minusem wykonaniem tego rodzaju badań jest wystąpienie objawów/reakcji, dzięki którym lekarz jest w stanie ocenić wystąpienie alergii. Przeprowadzenie tego testu może być szczególnie niewygodne w przypadku dzieci, gdyż wystąpienie obrzęków, zaczerwień czy wysypki na ich skórze to dla nich uciążliwy problem, a skóry na której jest przeprowadzany test, nie wolno dotykać ani drapać. Testy nie dają także 100 proc. gwarancji wykrycia danego alergenu, gdyż bardzo często reakcja może być opóźniona (nawet do 48 h), a przy testach skórnych wynik sprawdzany jest już po kilkunastu minutach. Ważną kwestią jest także to, że przed przeprowadzeniem testów skórnych trzeba odstawić większość leków, w tym szczególnie antyhistaminowych.

Testy alergiczne – testy z krwi

Test alergiczne z krwi pozwalają określić miano swoistych (specyficznych) przeciwciał IgE skierowanych przeciwko konkretnym alergenom. Test wykonuje się się z próbki krwi pobranej najczęściej z żyły łokciowej. Te badania alergiczne wykonuje w konkretnych panelach w zależności od rodzaju alergii oraz ilości alergenów:

 • panel pokarmowy – w ramach tego panelu analizuje się najczęściej występujące alergeny pokarmowe. Są to przede wszystkim: produkty zbożowe, warzywa i owoce, mleko i nabiał, rośliny strączkowe, orzechy, ryby, owoce morza;
 • panel wziewny – w ramach tego panelu analizuje się najczęściej występujące alergeny wziewne. Są to przede wszystkim: pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, grzyby i alergeny sierści zwierząt;
 • panel pediatryczny/mieszany – w ramach tego panelu analizuje się najczęściej pojawiającyce się alergeny, szczególnie wśród dzieci. Są to więc alergeny pokarmowe, pyłki roślin, roztocza kurzu, alergeny zwierząt i grzyby.

Każdy panel zawiera od 10 do 30 alergenów. Jeśli czynnik IgE jest podwyższony, to znak, że jesteś uczulony na jakiś składnik lub produkt. Wyniki otrzymasz w formie raportu z opisami. Z niego dowiesz się, które alergeny są dla Ciebie szkodliwe, a które nie stanowią większego problem. Do wykonania testów nie należy się specjalnie przygotowywać. Nie ma konieczności również, aby przychodzić na badanie na czczo. Badanie można wykonać w każdym wieku niezależnie od przyjmowanych przez pacjenta leków oraz nasilenia objawów choroby alergicznej, Testy z krwi można wykonać również będąc w ciąży.

Diagnostyka molekularna alergii z krwi.

Molekularne testy alergiczne z krwi są innowacyjną metodą diagnozowania alergii. Dzięki nim możliwe jest analizowanie większej liczby alergenów niż innymi metodami – nawet do 295 alergenów. Jest to rodzaj badań z krwi, który umożliwia ocenę swoistych przeciwciał E (sIgE) nie tylko przeciwko ekstraktom, czyli całym alergenom, lecz także wobec określonych molekuł ( komponentów budujących cały allergen). Przykładem takiego testu alergicznego jest Test ALEX.( dowiedz się więcej)

Badania w kierunku alergii – jak zamówić?

Z alergiami wiązanych jest bardzo wiele objawów jak na przykład katar, łzawienie, kichanie, kaszel, wysypka, bóle brzucha, wzdęcia, biegunki czy wymioty. Jeżeli takie dolegliwości występują u Ciebie, wykonaj pewną diagnostykę pod kątem alergii – testy alergiczne z krwi.

Jakie są ich zalety tych badań?

 • Łatwość wykonania – do badania potrzebna jest niewielka próbka krwi w trakcie pobrania w placówce
 • Możliwość przeprowadzenia na zlecenie prywatne bez wcześniejszego umawiania odległych wizyt u lekarza
 • Bezpieczeństwo – nie ma zagrożenia wystąpienia nagłych i groźnych objawów,  jak w przypadku wykonywania testów skórnych.
 • Może zmniejszyć potrzebę wykonania prób prowokacji.
 • Brak wpływu aktualnego leczenia objawowego, przyjmowanych leków na wiarygodność wyniku – do wykonania badania nie trzeba odstawiać leków
 • Jednoczesna analiza wielu alergenów, co umożliwia późniejsze dostosowanie dokładnego leczenia.
 • Możliwość wykrycia reakcji krzyżowych.

Co zawierają poszczególne panele alergiczne:

 • Badana jest krew pod kątem stężenia przeciwciał IgE dla konkretnych alergenów, inaczej stężenia swoistych przeciwciał tzw. immunoglobulin klasy E (IgE).
 • Test wskazuje na obecność lub brak specyficznych przeciwciał IgE przeciwko wybranym alergenom
 • Szeroki zakres badań – od 10 do 30 alergenów z podziałem na panele pokarmowe, wziewne i mix.
 • Wynik badania od 5 do 10 roboczych. 
 • Kurier w cenie badania dostarczy do Ciebie zestaw do samodzielnego pobrania i odbierze go po zamówieniu na stronie.
 • Badanie jest wykonywane z próbki krwi

Sprawdź dostępne badania alergiczne z krwi:

testy alergiczne, badania w kierunku alergii testy alergiczne, badania w kierunku alergii testy alergiczne, badania w kierunku alergii testy alergiczne, badania w kierunku alergii


Diagnostyka molekularna chorób alergicznych daje możliwość analizy swoistych przeciwciał wobec ściśle określonych molekuł, czyli komponentów wchodzących w skład alergenu. W oparciu do tradycyjnej diagnostyki z krwi, badania molekularne zwiększają czułość oznaczeń sIgE, pozwalają ustalić precyzyjny profil uczuleniowy osoby badanej oraz pozwalają rozpoznać i zidentyfikować molekuły reagujące krzyżowo co pozwala dobrać dokładniejszą i indywidualną formę leczenia.

Jakie są ich zalety tych badań?

 • Łatwość wykonania – do badania potrzebna jest niewielka próbka krwi w trakcie pobrania w placówce
 • Diagnostyka określonych molekuł czyli komponentu budującego dany alergen
 • Możliwość zastosowania u osób z nadwrażliwością na wiele alergenów niezwiązanych ze sobą
 • Test Alex bada 295 alergenów, w tym 178 molekuł i 117 ekstraktów
 • Bezpieczeństwo – nie ma zagrożenia wystąpienia nagłych i groźnych objawów,  jak w przypadku wykonywania testów skórnych.
 • Brak wpływu aktualnego leczenia objawowego, przyjmowanych leków na wiarygodność wyniku – do wykonania badania nie trzeba odstawiać leków
 • Jednoczesna analiza wielu alergenów oraz poszczególnych molekuł
 • Możliwość wykrycia reakcji krzyżowych – zastosowanie blokera CCD

Sprawdź dostępne badania molekularne:

 

testy alergiczne, badania w kierunku alergii

testy alergiczne, badania w kierunku alergii

Data publikacji: 02/06/2021, Data aktualizacji: 07/06/2021