Testy alergiczne – testy z krwi oraz testy skórne
Testy alergiczne są wykonywane u osób, które borykają się z różnymi objawami wywoływanymi przez alergeny – alergie są obecnie bardzo powszechnym i częstym zjawiskiem. Dolegliwości mogą dotyczyć skóry, układu pokarmowego i oddechowego. Jeśli masz objawy wskazujące na ów problem, koniecznie wykonaj odpowiednie testy alergiczne Najbardziej popularne są testy w kierunku alergii z krwi oraz skórne. W jakich przypadkach warto wykonać test alergiczny, jak się je przeprowadza?
Spis treści:
- Testy alergiczne – kiedy warto wykonać?
- Test alergiczny – jak wykonać testy alergiczne z krwi?
- Jakie testy alergiczne można wykonać?
- Test alergiczny- jak wykonać testy alergiczne z krwi?
- Alergia – co to jest?
Testy alergiczne – kiedy warto wykonać?
Odpowiedni test alergiczny warto wykonać w sytuacji, gdy zauważymy niepokojące, powtarzające się objawy u siebie lub swojego dziecka. Objawy poszczególnych alergii mogą mieć różny przebieg oraz poziom nasilenia. Pierwsze objawy alergii mogą wystąpić w każdym wieku, także u zaawansowanych wiekiem dorosłych. Jednak najczęściej alergia ujawnia się u małych dzieci. U bardzo małych dzieci zwykle jest to reakcja uczuleniowa na pewne składniki mleka lub na detergenty, w których prane są pieluszki, ubranka, pościel. Około 2-3 roku życia zazwyczaj ujawnia się alergia wziewna.
Co może powodować wystąpienie alergii? Co może wywołać u nas alergię? Alergeny mogą dostać się do organizmu człowieka w różny sposób, w ogólnym rozeznaniu dzielimy je na:
-
alergeny wziewne – znajdują się one w powietrzu i trafiają do organizmu człowieka przez układ oddechowy. Są to przede wszystkim pyłki traw, zbóż, drzew, chwastów, alergeny pochodzące od zwierząt domowych, roztoczy i grzybów;
-
alergeny kontaktowe –alergia pojawia się podczas kontaktu skóry z uczulającym nas alergenem). Może się on pojawić po kontakcie z metalami (nikiel, kobalt), ale też z konserwantami i substancjami zapachowymi, np. w kosmetykach;
-
alergeny pokarmowe – objawy pojawiają się po zjedzeniu pokarmu zawierającego alergen. Główne źródła alergii to mleko, orzechy, jajka, gluten (zboża), owoce, owoce morza.
-
jad owadów – w Polsce główne alergeny to jad pszczół, trzmieli, szerszeni i os;
-
leki – np. penicylina.
Jeżeli chcesz sprawdzić, jaką alergie możesz mieć u siebie je podejrzewasz, to zdecyduj się na wykonanie testów alergicznych z krwi.
Test alergiczny – jak wykonać testy alergiczne z krwi?
Z alergiami wiązanych jest bardzo wiele objawów jak na przykład katar, łzawienie, kichanie, kaszel, wysypka, bóle brzucha, wzdęcia, biegunki czy wymioty. Jeżeli takie dolegliwości występują u Ciebie, wykonaj pewną diagnostykę pod kątem alergii – testy alergiczne z krwi.
Jakie są ich zalety tych badań?
- Łatwość wykonania – do badania potrzebna jest niewielka próbka krwi w trakcie pobrania w placówce
- Możliwość przeprowadzenia na zlecenie prywatne bez wcześniejszego umawiania odległych wizyt u lekarza
- Bezpieczeństwo – nie ma zagrożenia wystąpienia nagłych i groźnych objawów, jak w przypadku wykonywania testów skórnych.
- Może zmniejszyć potrzebę wykonania prób prowokacji.
- Brak wpływu aktualnego leczenia objawowego, przyjmowanych leków na wiarygodność wyniku – do wykonania badania nie trzeba odstawiać leków
- Jednoczesna analiza wielu alergenów, co umożliwia późniejsze dostosowanie dokładnego leczenia.
- Możliwość wykrycia reakcji krzyżowych.
Co zawierają poszczególne panele alergiczne:
- Badana jest krew pod kątem stężenia przeciwciał IgE dla konkretnych alergenów, inaczej stężenia swoistych przeciwciał tzw. immunoglobulin klasy E (IgE).
- Test wskazuje na obecność lub brak specyficznych przeciwciał IgE przeciwko wybranym alergenom
- Szeroki zakres badań – od 10 do 30 alergenów z podziałem na panele pokarmowe, wziewne i mix.
- Wynik badania od 5 do 10 roboczych.
- Kurier w cenie badania dostarczy do Ciebie zestaw do samodzielnego pobrania i odbierze go po zamówieniu na stronie.
- Badanie jest wykonywane z próbki krwi
Umów się na testy alergiczne
Wystarczy do nas zadzwonić, napisać lub wypełnić formularz kontaktowy i umówić się na pobranie do placówki
Badanie to możecie Państwo wykonać bez kolejek
Wystarczy umówić z nami dogodny dla siebie termin w najbliższej dla Państwa placówce. Na miejscu personel pobierze próbkę krwi jak do zwykłej morfologii.
Chcesz umówić się na badanie – zadzwoń:
Testy na alergie – umów wizytę już dziś
Aby umówić się na test w kierunku alergii wystarczy uzupełnić poniższy formularz. Następnie skontaktujemy się z Państwem w celu potwierdzenia wizyty.
Jakie testy alergiczne można wykonać?
Testy alergiczne przeprowadza się po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, by potwierdzić wstępną diagnozę lub przed wizytą, żeby z pełnymi wynikami badań udać się do alergologa i wdrożyć leczenie skierowane przeciwko konkretnym alergenom. Jakie są rodzaje testów alergicznych?
Testy alergiczne – testy z krwi
Test alergiczne z krwi pozwalają określić miano swoistych (specyficznych) przeciwciał IgE skierowanych przeciwko konkretnym alergenom. Test wykonuje się się z próbki krwi pobranej najczęściej z żyły łokciowej. Te badania alergiczne wykonuje w konkretnych panelach w zależności od rodzaju alergii oraz ilości alergenów:
-
panel pokarmowy – w ramach tego panelu analizuje się najczęściej występujące alergeny pokarmowe. Są to przede wszystkim: produkty zbożowe, warzywa i owoce, mleko i nabiał, rośliny strączkowe, orzechy, ryby, owoce morza;
-
panel wziewny – w ramach tego panelu analizuje się najczęściej występujące alergeny wziewne. Są to przede wszystkim: pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, grzyby i alergeny sierści zwierząt;
-
panel pediatryczny/mieszany – w ramach tego panelu analizuje się najczęściej pojawiającyce się alergeny, szczególnie wśród dzieci. Są to więc alergeny pokarmowe, pyłki roślin, roztocza kurzu, alergeny zwierząt i grzyby.
Każdy panel zawiera od 10 do 30 alergenów. Jeśli czynnik IgE jest podwyższony, to znak, że jesteś uczulony na jakiś składnik lub produkt. Wyniki otrzymasz w formie raportu z opisami. Z niego dowiesz się, które alergeny są dla Ciebie szkodliwe, a które nie stanowią większego problem. Do wykonania testów nie należy się specjalnie przygotowywać. Nie ma konieczności również, aby przychodzić na badanie na czczo. Badanie można wykonać w każdym wieku niezależnie od przyjmowanych przez pacjenta leków oraz nasilenia objawów choroby alergicznej, Testy z krwi można wykonać również będąc w ciąży.
Testy alergiczne – testy skórne
Testy skórne polegają na naniesieniu na skórę zawiesiny z alergenami oraz kontrolami dodatnimi i ujemnymi. Następnie kłuje się skórę za pomocą specjalnych lancetów. Dzięki temu zabiegowi czynnik dostaje się do krwioobiegu Testy skórne wymagają kontaktu z niewielką ilością alergenu – zazwyczaj nanosi się od 15 do 20 potencjalnych alergenów. Potencjalne alergeny wywołują reakcję w okolicach 15-20 minut. Jeżeli jesteś uczulony na jakiś składnik, to te badania w kierunku alergii bardzo szybko wykryją nieprawidłowości.
W jaki sposób? Jeżeli pojawi się swędzenie, pęcherzyk lub zaczerwienienie, to daje informacje, że potencjalnie jesteś uczulony na dany składnik. Pęcherzyki mierzy się linijką i po tym wyniki zostają zinterpretowane przez lekarza. Wśród testów skórnych rozróżnia sie trzy rodzaje: testy śródskórne, punktowe oraz płatkowe.
Minusem wykonaniem tego rodzaju badań jest wystąpienie objawów/reakcji, dzięki którym lekarz jest w stanie ocenić wystąpienie alergii. Przeprowadzenie tego testu może być szczególnie niewygodne w przypadku dzieci, gdyż wystąpienie obrzęków, zaczerwień czy wysypki na ich skórze to dla nich uciążliwy problem, a skóry na której jest przeprowadzany test, nie wolno dotykać ani drapać. Testy nie dają także 100 proc. gwarancji wykrycia danego alergenu, gdyż bardzo często reakcja może być opóźniona (nawet do 48 h), a przy testach skórnych wynik sprawdzany jest już po kilkunastu minutach. Ważną kwestią jest także to, że przed przeprowadzeniem testów skórnych trzeba odstawić większość leków, w tym szczególnie antyhistaminowych.
Diagnostyka molekularna alergii z krwi – szersza możliwość diagnostyki alergii
Molekularne testy alergiczne z krwi są innowacyjną metodą diagnozowania alergii. Dzięki nim możliwe jest analizowanie większej liczby alergenów niż innymi metodami – nawet do 295 alergenów. Jest to rodzaj badań z krwi, który umożliwia ocenę swoistych przeciwciał E (sIgE) nie tylko przeciwko ekstraktom, czyli całym alergenom, lecz także wobec określonych molekuł ( komponentów budujących cały allergen). Przykładem takiego testu alergicznego jest Diagnostyka alergii MAX
Testy molekularne pozwalają ustalić precyzyjny profil uczuleniowy osoby badanej oraz pozwalają rozpoznać i zidentyfikować molekuły reagujące krzyżowo co pozwala dobrać dokładniejszą i indywidualną formę leczenia.
Sprawdź dostępne badania molekularne:
Test Diagnostyka Alergii MAX jest korzystny cenowo biorąc pod uwagę najszerszy zakres badanych alergenów oraz krótki czas oczekiwania na wyniki. Sprawdź cenę testu Diagnostyka Alergii MAX oraz co zawiera cena badania:
Diagnostyka Alergii MAX – 295 alergenów
- Kompletna diagnostyka alergii z rozszerzonym składem do 295 alergenów.
- Wynik testu dostarcza przydatnych informacji dla osób z nadwrażliwością na wiele alergenów – możliwość ustaleniu indywidualnego profilu uczuleniowego osoby badanej
Test alergie na mleko+gluten – panel molekularny
Test alergie na mleko+gluten: panel molekularny
- Badanie molekularne obejmuje oznaczenie stężenia przeciwciał E (IgE) w surowicy krwi wobec ekstraktu mleka (całego alergenu), jego frakcji oraz glutenu
Jakie są ich zalety tych badań?
- Łatwość wykonania – do badania potrzebna jest niewielka próbka krwi w trakcie pobrania w placówce
- Diagnostyka określonych molekuł czyli komponentu budującego dany alergen
- Możliwość zastosowania u osób z nadwrażliwością na wiele alergenów niezwiązanych ze sobą
- Badanie aż 295 alergenów z jednej próbki, w tym 178 molekuł i 117 ekstraktów
- Bezpieczeństwo – nie ma zagrożenia wystąpienia nagłych i groźnych objawów, jak w przypadku wykonywania testów skórnych.
- Brak wpływu aktualnego leczenia objawowego, przyjmowanych leków na wiarygodność wyniku – do wykonania badania nie trzeba odstawiać leków
- Jednoczesna analiza wielu alergenów oraz poszczególnych molekuł
- Możliwość wykrycia reakcji krzyżowych – zastosowanie blokera CCD
Alergia – co to jest?
Najprościej mówiąc, alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na czynnik uczulający. Jest to patologiczny stan, w którym nasz organizm traktuje czynniki takie jak składniki pokarmowe, pyłki czy sierść zwierzęcia jako wroga. Substancje te nazywamy alergenami. Po zetknięciu z alergenem pojawiają się na przykład wysypki skórne, katar sienny lub problemy gastryczne. W skrajnym przypadku może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Alergię uznaje się za chorobę cywilizacyjną i nie da się jej do końca wyleczyć. Uczulać może niemalże wszystko. Najczęściej jednak problemy występują po kontakcie z:
- pyłkami roślin,
- sierścią zwierząt,
- składnikami pokarmowymi,
- kurzem,
- jadem owadów,
- niektórymi lekami.
W ogólnej klasyfikacji alergie możemy podzielić ze względu na drogę wniknięcia alergenu do organizmu:
- Wziewne
- Pokarmowe
- Kontaktowe
Pomoc 7 dni w tygodniu: poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, weekendy i święta: 9:00-17:00