Od 16 sierpnia 2023r. ⚠ test ALEX w naszym laboratorium nie jest już wykonywany ⚠. Zapraszamy do zapoznania się z wykazem badań genetycznych i pakietów badań dostępnych w naszej ofercie. Indeks badań genetycznych.

Obecnie istnieje wiele możliwości diagnostycznych jeśli chodzi o rozpoznawanie alergii. Na rynku dostępne są m.in. testy z krwi na przeciwciała IgE, testy skórne, testy molekularne czy testy płatkowe. Różnią się one nie tylko zastosowaną metodą ale też skutecznością w wykrywaniu przyczyny alergii. 

Testy alergiczne – kiedy warto wykonać?

Wiele osób zwleka z wykonaniem testów na alergie pomimo tego, że odczuwają objawy, które sugerują właśnie reakcję uczuleniową. To duży błąd. Nie powinieneś bagatelizować sygnałów świadczących o tym, że jesteś na coś uczulony z kilku powodów:

  • Po pierwsze narażasz siebie lub swoje dziecko na wystąpienie astmy . To najgroźniejsze powikłanie nieleczonej alergii.
  • Po drugie uniemożliwiasz sobie lub dziecku podjęcie skutecznej immunoterapii (odczulania), które uwalnia od nieprzyjemnych dolegliwości.
  • Po trzecie w niektórych przypadkach nieleczona alergia może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, który zagraża życiu.

 

Warto wiec wykonać testy alergiczne nawet wówczas, gdy obecnie objawy uczulenia u Ciebie lub dziecka nie są mocno nasilone. 

Konsultacja test ALEX

Testy na alergię z krwi, a testy skórne – jakie są różnice?

Testy na alergię  z krwi oraz testy skórne to dwa najczęściej wykonywane testy na alergię. Każde z nich ma swoje wady oraz zalety. Poniżej znajdziesz ich krótką charakterystykę.

Testy płatkowe (skórne)

Testy skórne to jedne z najczęściej wykonywanych testów ponieważ z punktu widzenia lekarza ich przeprowadzenie jest po prostu łatwe. Praktycznie w każdym gabinecie alergologicznym wykonasz taki test.

  • Testy skórne lub inaczej płatkowe polegają na wprowadzeniu małych ilości różnych alergenów na skórę pacjenta (zazwyczaj na przedramieniu lub plecach). Skóra jest następnie obserwowana w celu wykrycia reakcji alergicznej.
  • Decydując się na test skórny otrzymasz wynik wyrażony w skali numerycznej lub w kategoriach (np. słaba, umiarkowana, silna reakcja).
  • Zaletą tych testów jest niska cena i wysoka dostępność – możesz je wykonać w wielu gabinetach lekarskich.
  • Wady testów skórnych to przede wszystkim niższa skuteczność i tym samym pewność wyniku w porównaniu z testami z krwi. Warto wiedzieć, że na reakcję skórną wpływa wiele czynników w tym np. stosowane leki czy choroby skóryTesty te mogą również narazić pacjenta na niekomfortowe objawy.

Testy na alergię z krwi

Ten rodzaj testów polega na pobraniu próbki krwi od pacjenta, która jest następnie badana pod kątem obecności przeciwciał IgE przeciwko różnym alergenom. Wykonując to badanie najprawdopodobniej otrzymasz wynik wyrażony w skali numerycznej lub kategorii (np. niska, umiarkowana, duża reakcja alergiczna).

Czym różni się test ALEXCzym różni się test ALEX

Jakie są zalety tych badań?

  • Łatwość wykonania – do badania potrzebna jest niewielka próbka krwi w trakcie pobrania w placówce
  • Możliwość przeprowadzenia na zlecenie prywatne bez wcześniejszego umawiania odległych wizyt u lekarza
  • Bezpieczeństwo – nie ma zagrożenia wystąpienia nagłych i groźnych objawów,  jak w przypadku wykonywania testów skórnych.
  • Może zmniejszyć potrzebę wykonania prób prowokacji.
  • Brak wpływu aktualnego leczenia objawowego, przyjmowanych leków na wiarygodność wyniku – do wykonania badania nie trzeba odstawiać leków
  • Jednoczesna analiza wielu alergenów, co umożliwia późniejsze dostosowanie dokładnego leczenia.
  • Możliwość wykrycia reakcji krzyżowych – w przypadku testów molekularnych. 

Z pozoru wadą może wydawać się cena – testy te są droższe od testów skórnych. Niemniej jednak biorąc pod uwagę koszt wizyt u lekarza, nieskuteczne leczenie alergii czy narażanie się na wystąpienie astmy, którą będzie trzeba leczyć do końca życia różnica cenowa pomiędzy testami skórnymi a testami z krwi jest mało istotna.

Sprawdź naszą ofertę testów genetycznychSprawdź naszą ofertę testów genetycznych

Test na alergię z krwi – Alergia MAX

Nowością na rynku są testy molekularne na alergię. Odznaczają się one przede wszystkim większą dokładnością – pozwalają na bardziej precyzyjne wykrycie alergenów. Dzięki temu możesz uniknąć uzyskania wyników fałszywie dodatnich lub fałszywie ujemnych, co jest szczególnie ważne w przypadku pacjentów z wieloma alergiami lub trudnymi do zdiagnozowania przypadkami.

Kolejną ważną zaletą testów molekularnych jest ich mała inwazyjność. Polegają one na badaniu krwi pacjenta i nie wymagają wprowadzania alergenów do Twojego organizmu.

Testy molekularne na alergie pozwalają na wykrycie wielu różnych rodzajów przeciwciał IgE, co pozwala na uzyskanie większej ilości informacji na temat reakcji alergicznych i ich przyczyn. Daje Ci to również większą kontrolę leczenia – wybór właściwych alergenów do immunoterapii.

Wszystkie artykuły
Back to Top