Dlaczego warto badać 24 markery DNA?

Tym co daje Państwu analiza 24 markerów DNA jest tak naprawdę pewny wynik – nawet wówczas, gdy w badaniu nie bierze udziału matka. To obecnie najszersze badanie ojcostwa i tym samym dające najpewniejszy rezultat.

Kiedy analiza 16 markerów DNA to za mało?

Do każdego badania na ojcostwo wykonywanego w testDNA Laboratorium Sp. z o.o. stosowane są zaawansowane obliczenia statystyczne. Za ich pomocą ustalane jest prawdopodobieństwo ojcostwa danego mężczyzny w stosunku do badanego dziecka. Laboratorium korzysta z bazy zawierającą populację polską, ale posiada też inne bazy populacyjne, z których korzysta, kiedy badani są  obcokrajowcy. W przypadku wykluczenia ojcostwa wynik wynosi zawsze 100%. Natomiast w przypadku potwierdzenia wynosi on zawsze powyżej 99,9999%.  Tak wysokie prawdopodobieństwo jest możliwe do uzyskania właśnie m.in dzięki analizie 24 markerów DNA.

.

Analiza 24 markerów DNA ma zastosowanie w sytuacji, gdy w teście na ojcostwo biorą udział tylko mężczyzna i dziecko (badanie bez udziału matki). W przypadku badań wykorzystywanych do celów prywatnych ma to miejsce stosunkowo często. Dzięki analizie aż 24 markerów można uzyskać w takiej sytuacji 100% wykluczenie ojcostwa lub potwierdzenie ojcostwa z prawdopodobieństwem ponad 99,9999%. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii wynik, który potwierdza ojcostwo, powinien być wydany z prawdopodobieństwem ponad 99,9999%. Wtedy taki wynik określa się jako „prawdopodobieństwo graniczące z pewnością”. Analiza mniejszej liczby markerów DNA przy badaniu tylko mężczyzny i dziecka może nie wystarczyć, by uzyskać potwierdzenie ojcostwa z zalecanym prawdopodobieństwem i by wydać jednoznaczny rezultat. W sytuacji kiedy prawdopodobieństwo ojcostwa jest niższe niż 99,9999%, zaleca się rozszerzenie badania o większą liczbę markerów lub włączenie do testu materiału od matki.Dr Paulina Wolańska-Nowak, ekspert ds. identyfikacji osobniczej i kryminalistyki, testDNA Laboratorium Sp. z o.o.

Co w sytuacji, gdy prawdopodobieństwo ojcostwa wynosi poniżej 99.9999%?

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii pewne wyniki potwierdzające ojcostwo to takie, które uzyskują prawdopodobieństwo ojcostwa powyżej 99,9999%. W genetyce sądowej taki wynik określany jest jako „prawdopodobieństwo graniczące z pewnością”. Nasze laboratorium nie wydaje wyników z niższym prawdopodobieństwem. Do tego jest zobligowane również testDNA Laboratorium Sp. z o.o., w procedurze badawczej będącej jednym z elementów związanych z wdrożeniem ISO 17025 i akredytacją PCA (Polskiego Centrum Akredytacji).

Jeśli laboratorium uzyskuje prawdopodobieństwo ojcostwa niższe niż 99.9999%, co zdarza się przy analizie 16 markerów DNA, do wydania pewnego wyniku konieczne jest rozszerzenie analizy o dodatkowe markery lub włączenie do badania  materiału od matki. Może się wtedy okazać, że wynik ulegnie  zmianie. Zlecając badanie ojcostwa warto więc dopytać laboratorium, z jakim prawdopodobieństwem wydawane są wyniki potwierdzające ojcostwo.

,

Kiedy analiza 16 markerów DNA jest “niewystarczająca”?

Analiza 24 markerów DNA jest rekomendowana w szczególności, gdy w badaniu nie bierze udziału matka. Tak jest  bardzo często przy testach prywatnych. Rozszerzenie liczby badanych markerów do 24 może  w niektórych przypadkach nawet zmienić wynik badania.

Zdarzają się również sytuacje, gdy po badaniu 16 markerów DNA, laboratorium uzyskuje wynik niejednoznaczny. Dzieje się tak np. gdy u dziecka doszło do jakiejś mutacji w genie. Taka mutacja nie oznacza choroby genetycznej i nie ma żadnego wpływu na zdrowie dziecka. Sprawia jednak, że jego kod genetyczny różni się od kodu genetycznego rodziców. W takiej sytuacji dopiero rozszerzenie analizy o dodatkowe markery pozwala uzyskać pewny wynik.

Czym są markery DNA i jak je dziedziczymy?

Markery genetyczne to miejsca na DNA, które są charakterystyczne dla danej osoby. Każdy z nas połowę swojego materiału genetycznego dziedziczy po matce, a drugą połowę po ojcu. Dlatego też na wyniku badania DNA na ojcostwo poszczególne markery opisane są dwiema liczbami – jedna z nich powinna pochodzić od ojca a druga od matki.

Zgodność markerów DNA – wynik potwierdzający ojcostwo*

Tabelka-markery

 

*Istotne jest to, aby jedna liczba z pary u dziecka odpowiadała jednej liczbie u ojca. Nie ma znaczenia czy znajduje się ona po prawej czy po lewej stronie w kolumnie.

Co zyskują Państwo dzięki analizie 24 markerów DNA?

Dokładniejszy wynik badania

Test ojcostwa oparty o 24 markery DNA pozwala potwierdzić ojcostwo z jeszcze większym prawdopodobieństwem, które wynosi wówczas ponad 99,9999%. Tylko takie prawdopodobieństwo (lub wyższe) pozwala według Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii potwierdzić ojcostwo.

Jednoznaczny rezultat

W sytuacji, gdy w badaniu nie bierze udziału matka zdarza się, że uzyskany wynik jest wstępnie niejednoznaczny tzn. w jakimś markerze (1 czy 2) nie ma zgodności pomiędzy dzieckiem a ojcem. W pozostałych markerach jest natomiast zgodność. Może się tak zdarzyć np. wówczas, gdy u dziecka wystąpi mutacja w jednym z genów. Rozszerzając analizę do 24 markerów DNA zmniejsza się ryzyko konieczności włączenia do badania matki.

banner2


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: Pon-pt: 7:00 – 22:00 Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

Napisz do nas:

mgr Aleksandra Kłudkowska

mgr Aleksandra Kłudkowska

mgr Joanna Musiał

mgr Joanna Musiał

mgr Emilia Mazur

mgr Emilia Mazur

mgr Klaudia Müller

mgr Klaudia Müller

mgr Ewelina Czernachowska

mgr Ewelina Czernachowska

mgr Ewa Przeliorz

mgr Ewa Przeliorz

 

Data publikacji: 14/05/2015, Data aktualizacji: 10/05/2018