Zaawansowana analiza statystyczna

Badanie na ojcostwo

Pewność i wysokie prawdopodobieństwo wyniku macie Państwo zagwarantowane dzięki wykonaniu szeregu skomplikowanych analiz statystycznych. Do tego celu laboratorium wykorzystuje autorskie oprogramowanie, stworzone przez dział informatyczny.

Sukcesem godnym szczególnej uwagi, było stworzenie od podstaw programu Paternity Index, pozwalającego na analizę prawdopodobieństwa pokrewieństwa również w szczególnych przypadkach.

Dlaczego analiza statystyczna jest tak ważna?

Po otrzymaniu próbek od klienta, poddawane są one szczegółowej analizie, w wyniku czego uzyskuje się tzw. genotypy badanych osób. W większości przypadków jednak takie genotypy same w sobie nie wystarczają do zaprzeczenia ojcostwa, a już praktycznie nigdy nie umożliwiają jego potwierdzenia. Kolejnym etapem testów jest więc statystyczna ocena otrzymanych wyników.

W literaturze można odnaleźć formuły używane do obliczania tzw. Paternity Index (PI) oraz prawdopodobieństwa ojcostwa (W). Manualne posługiwanie się nimi jest skazane na dłuższy czas realizacji badania i nieuchronne błędy. Również dostępne oprogramowanie zwykle pozwala na oszacowanie prawdopodobieństwa jedynie dla najprostszych przypadków: ojciec – dziecko – matka i ojciec – dziecko.

Paternity Index

Stworzony przez sztab informatyków program Paternity Index, pozwala nam na szacowanie prawdopodobieństwa ojcostwa dla najbardziej skomplikowanych przypadków, nawet gdy dostępne są jedynie np. genotypy krewnych domniemanego ojca. Co więcej program ten, umożliwia również obliczanie prawdopodobieństwa dla innych przypadków, takich, jak np. sprawdzanie pokrewieństwa rodzeństwa lub sytuacji, gdy ojcem może być również krewny domniemanego ojca.

W przeciwieństwie do dostępnych w literaturze prostych formuł, program ten pozwala również na uwzględnienie tzw. cichych alleli i mutacji. Dzięki temu laboratorium jest w stanie przedstawić konkretny wynik nawet w skomplikowanych przypadkach, w których występuje niezgodność genotypów ojca i dziecka na jednym lub dwu markerach, a ojcostwo wciąż nie może zostać wykluczone.

Co więcej program posiada moduł symulacyjny, za pomocą którego można ocenić czułość (prawdopodobieństwo ważnego wyniku) dla dowolnej konstelacji markerów i osób.

Co dla klienta?

Podczas gdy większość dostępnych na rynku firm oferuje jedynie zestawy testów dla kilku najprostszych przypadków, testDNA Laboratorium Sp. z o.o. może zaproponować Państwu również pomoc w przypadkach bardziej skomplikowanych. Wówczas przestawiają Państwo szczegóły, a fachowcy z laboratorium, przy użyciu specjalistycznego oprogramowania są w stanie ocenić, czy będzie możliwe otrzymanie rozstrzygającego rezultatu i wskazać osoby, które należy poddać badaniu.

Również w wypadku testów standardowych, kiedy otrzymany wynik nie wyklucza lub nie potwierdza ostatecznie ojcostwa, laboratorium jest w stanie Państwu doradzić, które osoby powinno się poddać dodatkowym testom w celu otrzymania rozstrzygającego wyniku.

Badania na ojcostwo akredytacja Laboratorium akredytowane

Dane techniczne

Program wykorzystuje algorytm Charlesa H. Brennera, rozszerzony przez laboratorium o możliwość uwzględniania mutacji i “cichych” alleli. Algorytm wykonuje analizę, budując wszystkie możliwe kombinacje genotypów, a następnie oblicza sumaryczne prawdopodobieństwo zaobserwowania danych genotypów.

Program umożliwia badanie osób z różnych populacji, przy wykorzystaniu dowolnej liczby i konstelacji markerów, a także co najważniejsze – w dowolnym rodowodzie. Klientom zainteresowanym szczegółowymi informacjami w tym zakresie, laboratorium jest w stanie przestawić formułę skonstruowaną przez program dla każdego markera.

Moduł symulacyjny opiera się na modelu losowych genotypów, skonstruowanym tak, aby oddawać podstawowe zasady dziedziczenia, a ponadto wzbogaconym o mutacje.


Bezpłatna rozmowa. Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta. Pomoc 6 dni w tygodniu: poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, soboty: 9.00-17.00

Praca w naszym laboratorium – zobacz jak wygląda

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Jestem zadowolona z całego zamówienia. Przesyłka została wysłana ekspresowo, odebranie od kuriera również odbyło się na drugi dzień. Co do ceny to nie mam porównania z inną firmą, gdyż zamówienie składałam pierwszy raz, dla mnie cena jest zadowalająca za całość i jakość zamówienia. Odnośnie obsługi klienta- nie miałam żadnych dodatkowych pytań, a o wysłanym raporcie poinformowano mnie telefoniczne, co było na plus. Generalnie całość przebiegła bezproblemowo i bardzo szybko. Także będę polecać dalej jeśli będę miała okazję.”

Klaudia

Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”

Kinga

„Szczerze polecam! Kontakt z laboratorium pomimo weekendu był na5+. Wszystkie informacje rzeczowo przekazane, dzięki czemu bardzo łatwo przeszliśmy przez całą procedurę. Wyniki badań zarówno mailem jak i pocztą doszły błyskawicznie. Zdecydowanie polecam!”

Anna

„Szanowni Państwo,obsługę Klienta/ Pacjenta w Państwa Labolatorium oceniam celująco: podczas rozmowy przez chat uzyskałam proste i kompleksowe informacje o interesujących mnie badaniach. Kiedy zaszła taka potrzeba, rozmowę na chacie elastycznie zmieniliśmy na telefoniczną i mailową. Prosta instrukcja obsługi sprawiła, że samo pobranie materiału do badania było bezstresowe. Czas dostarczenia/odebrania przesyłki oraz wyników był bardzo zadowalający, a mailowa forma wyników badań ułatwia szybki i prosty dostęp do nich w każdym miejscu. Już teraz polecam Państwa usługi osobom zastanawiającym się nad wykonaniem badań genetycznych.Pozdrawiam serdecznie”

Edyta

Wszystkie artykuły
Back to Top