Badania DNA – nietypowe przypadki

czy-wiesz-ze-do-badania-dnaZastanawiacie się Państwo w jakim zakresie można wykorzystać testy na ojcostwo lub pokrewieństwo? Badania DNA znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Przydatne są przy sprawach spadkowych, alimentacyjnych, ale też wówczas, gdy np. odnajdujemy po latach krewnego. Poniżej prezentujemy niestandardowe przypadki, z którymi poradziliśmy sobie wydając jednoznaczny wynik.

Bardzo nietypowe próbki – analizujemy je z powodzeniem:

Jesteśmy w stanie ustalić profil DNA na podstawie bardzo niestandardowych próbek, na których obecne są resztki pożywienia, np. szklanka, sztućce, puszki po napojach gazowanych, plastikowe widelczyki po frytkach. Badaliśmy próbki pochodzące od osób zamarłych, takie jak włosy zmarłego przechowywane przez jego rodzinę przez co najmniej rok czy maszynka do golenia przechowywana przez żonę zmarłego od 30 lat.

.

Analizy pokrewieństwa- jakie przypadki badaliśmy?

Dwie kobiety, które chciały sprawdzić czy mają tego samego ojca
Dwie ponad 70-letnie kobiety, opierając się wyłącznie na plotkach chciały upewnić się, czy dany mężczyzna był rzeczywiście ich biologicznym ojcem. Z racji tego, że posiadły one dwie różne biologiczne matki zaproponowaliśmy im wykonanie analizy chromosomu X. Test jednoznacznie potwierdził posiadanie jednego wspólnego ojca. 
Badanie DNA a spadek
Brat zmarłego ojca chciał sprawdzić, czy mężczyzna podający się za jego bratanka powinien mieć prawo do spadku. Nie posiadał żadnego przedmiotu należącego do zmarłego, z którego można by wyizolować DNA. Poza tym brat zmarłego ojca był pewien, że on i zmarły byli braćmi – po tej samej matce i po tym samym ojcu. Zaproponowaliśmy klientowi wykorzystanie analizy chromosomu Y. Dlaczego?
Każdy ojciec przekazuje swoim synom chromosom Y, który z pokolenia na pokolenie zmienia się tylko w niewielkim stopniu. Stąd przyjmuje się, że ojciec i syn czy też wnuk powinni posiadać ten sam chromosom Y, o ile należą do tej samej linii ojcowskiej.
Takie samo założenie zostało wykorzystane właśnie w tym przypadku. Jeśli młody mężczyzna podający się za syna zmarłego rzeczywiście był jego biologicznym dzieckiem, to powinien mieć taki sam chromosom Y jak jego wujek.
W powyższej sytuacji badanie wykazało różnice w chromosomie Y u brata zmarłego ojca i młodego mężczyzny. Stąd pokrewieństwo między nimi zostało wykluczone.
Który z braci jest ojcem?
Badamy wiele takich Test ojcostwa w ciążyprzypadków jednak jeden z nich potwierdził, jak bardzo ważny jest udział matki w takiej sytuacji.
Analizując próbki od dwóch braci, którzy podejrzewali, że mogą być ojcami tego samego dziecka oraz próbkę tego dziecka okazało się, że nie da się wykluczyć ojcostwa w przypadku obydwu braci. Nasze procedury  wymagają, aby w sytuacji, gdy mamy do czynienia z bardzo bliskim pokrewieństwem między badanymi mężczyznami włączyć do badania próbkę matki.
Tak też się stało w tym przypadku.
Dopiero po analizie próbki matki okazało się, że jeden z nich został jednoznacznie wykluczony jako ojciec dziecka. Bez jej udziału wystawienie jednoznacznego wyniku nie byłoby możliwe.
Jak bardzo ważne jest pobranie próbki od właściwej osoby
Minusem próbek nietypowych (tzw. mikrośladów), jest to, że nie zawsze mamy pewność, iż pochodzą od właściwych osób. Przekonał się o tym jeden z naszych klientów, który chciał sprawdzić czy jest ojcem swojej dorosłej córki. Do badania wykorzystał zużytą podpaskę. Badanie DNA przebiegło bez żadnych komplikacji. Analiza wykluczyła tego mężczyznę jako biologicznego ojca badanego dziecka, a test prywatny stał się podstawą do rozpoczęcia postępowania sądowego.
Badanie sądowe klient zlecił w naszym laboratorium.  Z racji wymogów formalnych do testu została włączona również matka dziecka. Dzięki włączeniu próbki matki okazało się, że mężczyzna jest jednak biologicznym ojcem córki, a poprzednio badana podpaska należała do żony a nie do córki, stąd przy pierwszym badaniu uzyskano wynik wykluczający ojcostwo.

Takich przypadków badamy naprawdę wiele. Jeśli więc i Państwo są w skomplikowanej sytuacji, którą rozwiązać może badanie DNA, chętnie doradzimy i pomożemy. Konsultacja z nami jest zawsze bezpłatna i niezobowiązująca.

.


Bezpłatna rozmowa. Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta. Pomoc 6 dni w tygodniu: poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, soboty: 9.00-17.00

.

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń
Zadaj pytanie
Scan the code
Witaj 👋
Jak możemy Ci pomóc?