Badanie ojcostwa i informacje dotyczące kosztów badania

Czy można zrobić badanie ojcostwa na NFZ, Kto płaci za badanie ojcostwa, Gdzie zrobić badanie ojcostwa najtaniej, Czy tanie badanie ojcostwa jest pewne

Badanie ojcostwa może być wykonane zarówno podczas trwania ciąży, jak i w dowolnym momencie po jej zakończeniu. Od wybranej metody badania zależy jego cena – badanie na ojcostwo daje jednak rodzicom pewność, pozwala na zachowanie spokoju i może również stanowić dowód sądowy, który ma istotne znacznie choćby przy ustalaniu alimentów.

Spis treści:

Czy można zrobić badanie ojcostwa na NFZ?
Kto płaci za badanie ojcostwa?
Gdzie zrobić badanie ojcostwa najtaniej?
Czy tanie badanie ojcostwa jest pewne?

Czy można zrobić badanie ojcostwa na NFZ?

NFZ refunduje badania, które służą do diagnostyki chorób lub mogą przyczyniać się do poprawy stanu zdrowia. W katalogu badań refundowanych nie znajdziemy jednak testów DNA na ojcostwo, ponieważ nie mają one na celu diagnostyk chorób. Służą jedynie do otrzymania informacji odnośnie ojcostwa i z tego powodu nie podlegają refundacji w naszym kraju.

Kto płaci za badanie ojcostwa?

Badania na ojcostwo są płatne. Standardowo koszty badania ponosi osoba, dla której jest ono wykonywane. Oczywiście rodzice dziecka mogą dowolnie podzielić się kosztami, w co nie ingeruje laboratorium. Jeśli jednak chodzi o badania zlecone przez sąd, zwykle płaci za nie strona przegrana. Nie jest to jednak regułą, koszty sądowe mogą bowiem zostać rozdzielone w dowolny sposób, o czym zawsze decyduje wyrok sądowy.

Gdzie zrobić badanie ojcostwa najtaniej?

Najtaniej można wykonać badania na ojcostwo w laboratoriach reklamujących się w Internecie. Przesłanie próbek kurierem znacznie oszczędza czas klienta. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze najtańsze oferty są najlepsze – często należy do nich doliczyć dodatkowe koszty, które ostatecznie znacznie podwyższają cenę wykonania badania.

Czy tanie badanie ojcostwa jest pewne?

Wiarygodność badania zależy od laboratorium, zakresu badania i pobranej próbki, a nie od ceny badania. Można uzyskać blisko 100% pewność, jeśli zostanie wykonane badanie obejmujące 24 markery DNA. Warto na to zwracać uwagę przy wyborze oferty, ponieważ tańsze badania często nie obejmują takiej ilości analizowanych markerów. Wiarygodność badania zależy od pobranej próbki – może być niższa, jeśli próbka zostanie pobrana samodzielnie – między innymi do celów sądowych próbki pobiera się tylko w placówce laboratorium, a to może wiązać się również z wyższą ceną.

Data publikacji: 23/04/2019