Badanie na Chorobę Alzheimera

PONIŻSZE DANE MAJĄ CHARAKTER INFORMACYJNY. OBECNIE NIE OFERUJEMY BADANIA NA GENOTYPOWANIE APOE.

Badanie, które pozwoli Ci odzyskać spokój lub wdrożyć odpowiednią dietę i zmienić styl życia, aby uniknąć choroby Alzheimera oraz miażdżycy. 

Choroba Alzheimera polega na stopniowym zaniku mózgu spowodowanym odkładaniem się w nim substancji białkowej zwanej amyloidem. W wyniku tego komórki nerwowe przestają spełniać swoje zadania. Uważa się, że amyloid może być trujący dla komórki nerwowej i powoduje jej obumarcie. Rzadko jest związana z uwarunkowaniami rodzinnymi. Najczęściej mamy do czynienia z tak zwaną postacią sporadyczną choroby Alzheimera (60-85% przypadków) ze złożonym typem dziedziczenia, w którym bardzo istotną rolę odgrywa gen APOE.

Gen APOE a choroba Alzheimera

Gen APOE koduje białko, które odgrywa bardzo ważną rolę w metabolizmie lipoprotein (związków lipidów i protein) oraz cholesterolu. Jeśli gen ten nie działa prawidłowo może doprowadzić do zaburzeń, które powodują zwiększone ryzyko choroby Alzheimera ale też podwyższone ryzyko znacznego wzrostu stężenia cholesterolu LDL oraz trójglicerydów we krwi przy diecie bogatej w tłuszcze nienasycone.

.

Badanie na Chorobę Alzheimera

Mam gen APOE ε*4 czy to oznacza, że zachoruje na Alzheimera?

Wynik tego badania nie jest wyrokiem. Nie oznacza, że pacjent na pewno zachoruje na chorobę Alzheimera ale mówi o tym, że ma on większe predyspozycje do zachorowania. Dzięki temu możesz podjąć odpowiednie kroki np. zmienić dietę i styl życia, aby zmniejszyć to ryzyko i zapobiec wystąpieniu choroby. Najważniejszą zaletą takiego badania jest to, że możesz działać na rzecz swojego zdrowia. Nie musisz czekać biernie na to, aż choroba wystąpi. Jeśli z kolei pojawią się jej wczesne objawy to wówczas możesz zastosować leczenie tak szybko jak to możliwe (zazwyczaj pierwsze objawy choroby są tak dyskretne, że pozostają niezauważone).

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ:

przyczyny osteoporozy

 


Zobacz też:

Wszystkie artykuły
Back to Top