Jakie badania genetyczne wykonać po poronieniach?

jakie-badania-genetyczne-wykonac-po-poronieniach

Starania się o dziecko po poronieniu zawsze wiążą się z obawą, że ciąża zakończy się w taki sam sposób. Strach ten jest całkowicie zrozumiały. Para może jednak uniknąć kolejnego poronienia. Wystarczy poddać się odpowiedniej diagnostyce, która wykaże przyczynę utraty ciąży. Pomocne będzie tutaj wykonanie badań genetycznych po poronieniu.

Czy robić badania genetyczne po poronieniu?

Wykonanie badań genetycznych po poronieniu jest bardzo ważne. To właśnie dzięki nim para dowie się, czy utratę ciąży wywołały czynniki genetyczne. Dzieje się tak aż w 60-80% przypadków poronień.

Dzięki poznaniu przyczyn poronienia lekarz będzie mógł określić szanse pary na donoszenie kolejnej ciąży. Z reguły są one bardzo wysokie przy zastosowaniu odpowiedniej formy leczenia.

Wykonanie badań genetycznych jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Zalecają oni badania po dwukrotnym poronieniu. Warto jednak pomyśleć o badaniach już po pierwszej utracie ciąży.

Jakie badania genetyczne należy wykonać po poronieniu?

Badania genetyczne, które warto wykonać u rodziców po poronieniu to:

  • Badanie kariotypu – w badaniu tym analizuje się zestaw chromosomów rodziców dziecka. Kariotyp sprawdzany jest pod kątem występowania potencjalnych wad genetycznych, które mogą doprowadzić do poronienia. Badanie kariotypu jest nieinwazyjne. Wykonuje się je na podstawie próbki krwi.
  • Badanie w kierunku trombofilii wrodzonej – sprawdza ono, czy organizm kobiety posiada genetycznie uwarunkowaną skłonność do powstawania zakrzepów w żyłach i tętnicach. Trombofilia wrodzona znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia poronienia po 10 tygodniu ciąży.
  • Badanie KIR – jest to badanie w kierunku niepłodności immunologicznej. Sprawdza się w nim, czy komórki układu odpornościowego w macicy nie utrudniają zarodkowi zagnieżdżenia się. Badanie KIR przeznaczone jest tylko dla kobiet.
  • Badanie HLA-C – służy ono analizie antygenów zgodności tkankowej HLA-C, które znajdują się na powierzchni komórek. Znajdują się one także na zarodku. To m.in. od antygenów HLA-C zależy, czy zarodek będzie mógł zagnieździć się w macicy. Badanie HLA-C powinna wykonać przyszła mama i przyszły tata.

Po poronieniu warto również wykonać następujące badania genetyczne na próbce z poronienia:

Wszystkie artykuły
Back to Top