Badanie na trombofilię – jak przebiega i ile kosztuje?

Badanie na trombofilię - w jaki sposób przeprowadza się badanie

Trombofilia inaczej nazywana jako nadkrzepliwość. Przypadłość ta jest dziedziczona, należy do grupy chorób wrodzonych. Powstaje w mutacji genetycznych. Objawia się skłonnością do występowania zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Żeby móc wykluczyć lub potwierdzić chorobę, należy wykonać badanie na trombofilię.

Badanie na trombofilię – w jaki sposób przeprowadza się badanie?

Badanie polega ono na uzyskaniu wymazu z jamy ustnej (wewnętrznej strony). Czynność może samodzielnie wykonać pacjent we własnym domu, mając oczywiście potrzebne rzeczy do wykonania próbki. Badanie na trombofilię nie zadaje bólu i nie stanowi żadnego problemu dla pacjenta. Warto jedynie mieć na uwadze, aby wymaz był stosunkowo obfity, gdyż nie może zabraknąć w nim DNA osoby badanej, niezbędnego do analizy.

Badanie na trombofilię – ile zapłacimy za badanie?

Koszt badania na trombofilię oscyluje w granicach 400 złotych. Pewne szczegóły związane z analizą mogą różnić się w stosunku do wybranej placówki (np. w zakresie badanych genów), np. na podstawie próbki zostanie wykonana wieloaspektowa weryfikacja 6 typów mutacji w 5 genach. Zestaw do badania na trombofilię powinien być dostarczony do domu odbiorcy, jeżeli osoba decyduje się na samodzielne przeprowadzenie wymazu.

Badanie na trombofilię – jaki jest czas oczekiwania na wyniki?

Osoby oczekujące wyników badania na trombofilię powinny uzbroić się w cierpliwość na około dwóch tygodni. Wyniki badań można uzyskać już w przeciągu 6–7 dni roboczych. Istnieje również możliwość wyboru pakietu express, który znacząco skraca czas oczekiwania na wynik – wówczas można go uzyskać nawet już po 3–4 dniach. W zależności od placówki wykaz uzyskanych rezultatów może być dostępny online, niezwłocznie od momentu zakończenia prac klinicznych.

Badanie na trombofilię – czy istnieje możliwość refundacji z NFZ?

Badania w celu wykluczenia lub potwierdzenia trombofilii mogą być refundowane przez NFZ we wskazanych przypadkach. Warunkiem zakwalifikowania do bezpłatnych badań genetycznych jest skierowanie od lekarza genetyka. Niemniej, realizacja odpłatna zachodzi sprawniej i jest dostępna dla każdego.

Wszystkie artykuły
Back to Top