Co wpływa na ceny badań na ojcostwo?

Od czego zależy cena badania ojcostwa, Badania ojcostwa cena czy rodzaj próbki ma na nią wpływ, Badania ojcostwa cena czy zależy od rodzaju badania, Badania ojcostwa cena czy tanie badania są pewne

Na rynku można zauważyć systematyczny spadek cen oferowanych badań na ojcostwo. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać zjawiskiem pozytywnym dla klienta, lecz niestety prawda jest bardziej skomplikowana. Cena badań ojcostwa jest bowiem uzależniona od więcej niż jednego czynnika.

Od czego zależy cena badania ojcostwa?
Badania ojcostwa cena – czy rodzaj próbki ma na nią wpływ?
Badania ojcostwa cena – czy zależy od rodzaju badania?
Badania ojcostwa cena – czy tanie badania są pewne?

Od czego zależy cena badania ojcostwa?

Cena badania ojcostwa może różnić się wysokością nawet o ponad tysiąc złotych. Uzależniona ona jest przede wszystkim od tego w jakim laboratorium klient zdecyduje się je wykonać, ale znaczenie także mają metody badań, ich dokładność, posiadane przez placówkę certyfikaty, doświadczenie pracowników, jakość używanych odczynników oraz to, czy klientowi oferuje się gwarancję, np. na próbki, które mogą ulec uszkodzeniu, a w przypadku owej gwarancji można je przesłać ponownie nie dopłacając.

Badania ojcostwa cena – czy rodzaj próbki ma na nią wpływ?

Jako próbkę do przeprowadzenia testu na ojcostwo można użyć dowolnego źródła DNA, najczęściej jest to wymaz z policzka. Bardziej nietypowymi próbkami mogą być: włosy z cebulkami, zaschnięta krew czy ślina pozostawiona w jakimś miejscu – są to tzw. mikroślady. Cena wykonywania badań na „nietypowych” próbkach często jednak wiąże się z wyższym kosztem – laboranci mają utrudnioną pracę, muszą być ostrożniejsi, by nie zniszczyć próbek. Zdarza się, że niektóre z laboratoriów w ogóle nie przyjmują próbek innych niż wymazy z jamy ustnej.

Badania ojcostwa cena – czy zależy od rodzaju badania?

Rodzaj przeprowadzanego badania ojcostwa zależy od jego celu – jeśli klient ma zamiar przedstawić badania jako dokument prawny, musi to być test DNA na ojcostwo dla celów sądowych, który jest droższy, ponieważ angażuje do pracy większą ilość osób.

W przypadku przeprowadzania testu dla celów osobistych, można wykonać test domowy, dostępny w formie wysyłkowej.

Badania ojcostwa cena – czy tanie badania są pewne?

Dawniej uważano, że analizując 16 markerów DNA uzyskuje się najpewniejszy wynik badania na ojcostwo. Dowiedziono jednak, że można je przeprowadzić także na 24 markerach, zwiększając jego dokładność wielokrotnie. Od tamtego momentu ceny badań uległy zmianie, w zależności od ilości badanych markerów genetycznych – im więcej, tym wyższy koszt.

Badania ojcostwa – cena badań nie wiąże się jednak tylko z dokładnością – niektóre firmy oszczędzają na jakości odczynników, zmniejszając wiarygodność przeprowadzanych badań a nawet ryzykując zniszczenie próbek. Można więc wysnuć wniosek – im tańsze badanie tym większe prawdopodobieństwo, że będzie ono mało wiarygodne. Niestety, wysoka cena nie zawsze oznacza wysoką jakość – przed wybraniem placówki należy dokładnie przejrzeć jej ofertę i gwarancje, by dokonać świadomego wyboru.

Data publikacji: 12/06/2019, Data aktualizacji: 13/06/2019