Mamy tendencję do wybierania partnerów o podobnym DNA?

Mamy tendencję do wybierania partnerów o podobnym DNA?Z najnowszych badań opublikowanych na łamach czasopisma Proceedings of the National Academy of Sciences, przeprowadzonych przez ekspertów z University of Colorado Boulder wynika, że większość z nas wybiera partnerów podobnych do siebie pod względem genetycznym.
Zespół specjalistów z Institute of Behavioral Science zwraca uwagę, że prowadzone już wcześniej testy udowodniły, że ludzie mają tendencję do wybierania sobie partnerów o zbliżonych cechach, a więc o podobnym wieku, rasie, budowie ciała czy sytuacji materialnej. Naukowcy w oparciu o analizę całych genomów doszukiwali się podobieństw występujących między partnerami. Powszechnie wiadomo, że na małżonków wybieramy osoby podobne do nas samych. Pojawia się jednak pytanie czy wybór ten ma charakter przypadkowy, czy też bardziej świadomy.

Małżeństwa mają mniej różnic w DNA

Aby odpowiedzieć na pytanie o genetyczne podobieństwa partnerów, naukowcy przeanalizowali genomy 825 amerykańskich nie-latynoskich par małżeńskich. W trakcie prowadzonej analizy eksperci skupili się przede wszystkim na polimorfizmach pojedynczych nukleotydów, czyli zjawisku polegającym na zmianie pojedynczego nukleotydu pomiędzy osobnikami danego gatunku. Zbadali oni aż 1,7 miliona takich polimorfizmów, występujących wśród par małżeńskich oraz par składających się z przypadkowo dobranych osób. Okazało się, że różnice w DNA małżonków były znacznie mniejsze, niż u par dobranych w sposób losowy. Następnie dokonali oni porównania podobieństw genetycznych pomiędzy parami małżeńskimi o różnym poziomie i rodzaju wykształcenia, a małżeństwami o wykształceniu podobnym. Badanie to ujawniło, że łączenie się w pary ludzi podobnych genetycznie ma znaczenie tylko w jednej trzeciej w stosunku do tych osób, które wyboru partnera dokonały sugerując się podobnym wykształceniem.

Odkrycia te mogą mieć istotne znaczenie dla badań prowadzonych w przyszłości. Być może pozwolą one odpowiedzieć na pytanie o podobieństwa genetyczne par reprezentujących różne rasy, albo na pytanie o to czy wybierając sobie przyjaciół również kierujemy się ich genetycznym podobieństwem.

Uwaga! Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych badań

.

Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).
Data publikacji: 11/05/2015, Data aktualizacji: 03/06/2015