Badanie AZF – na czym polega? Ile kosztuje?

badanie AZF a płodność

Problemy z poczęciem dziecka mogą być spowodowane także przez czynnik męski. Jedną z przyczyn takiej sytuacji są mutacje w regionie AZF, które mają wpływ na jakość męskiego nasienia. Wykryć można je wykonując badanie AZF. Sprawdź, na czym ono polega i z jakim kosztem się wiąże!

Badanie AZF a płodność

Badanie AZF jest testem genetycznym, w którym analizowany jest region AZF znajdujący się na długim ramieniu chromosomu Y. Występują tam geny odpowiedzialne za proces spermatogenezy, czyli produkcję plemników. Mutacja w obrębie jednego z tych genów może doprowadzić do zmniejszenia się ilości plemników w męskim nasieniu, a nawet ich braku. Według badań mutacje w regionie AZF posiada aż 25% mężczyzn zmagających się z problemem niepłodności.

Kiedy wykonać badanie AZF?

Badanie AZF jest zalecane przede wszystkim mężczyznom, u których zdiagnozowano skrajną azoospermię (brak plemników w nasieniu) oraz oligozoospermią (liczba plemników w nasieniu poniżej 5 milionów). Jest to zgodne z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii. Eksperci z wymienionych towarzystw rekomendują mężczyznom w takich sytuacjach także wykonanie badania kariotypu.

Jak wykonuje się badanie AZF?

Do wykonania badania AZF potrzebna jest jedynie próbka śliny. Pobrać możemy ją nawet samodzielnie w domu, dzięki czemu wykonanie badania jest niezwykle komfortowe dla pacjenta. Niepotrzebne jest do tego żadne przygotowanie. Po pobraniu próbkę musimy przesłać do laboratorium, gdzie zostanie wykonana analiza. Wynik otrzymamy w ciągu 15 dni roboczych od momentu dotarcia próbek do laboratorium.

Badanie AZF – cena

Koszt przeprowadzenia badania AZF to 480 zł. Zaleca się jednak, aby badanie to przeprowadzić wraz z analizą genu CFTR oraz genu ANXA5. Mutacje w ich obrębie również mogą być przyczyną niepłodności. Przeprowadzenie takiej pełnej diagnostyki kosztuje 580 zł.  W ramach tej ceny otrzymujemy przeprowadzenie analizy, zestaw do pobrania próbki, gwarancję na próbki oraz darmową dostawę.

Nieprawidłowy wynik badania AZF – co dalej?

Nieprawidłowy wynik badania AZF nie przekreśla szans na dziecko. Wciąż możliwe jest wdrożenie leczenia, które pozwoli mężczyźnie spełnić marzenie o ojcostwie. Najczęstszym sposobem terapii jest przeprowadzenie biopsji jądra w celu pozyskania plemników do zapłodnienia in vitro. Powodzenie tej formy leczenia jest jednak zależne od tego, w której części regionu AZF wykryto mutacje.

 

Wszystkie artykuły
Back to Top