Nietolerancja laktozy – co powinieneś wiedzieć

nietolerancja laktozy

nietolerancja laktozyBóle brzucha, biegunka, nudności i inne objawy tego typu po spożyciu mleka i jego przetworów? To może być nietolerancja laktozy! Zanim jednak wyeliminujesz ten składnik, warto sprawdzić, czy to rzeczywiście on jest problemem w Twoim organizmie. Na czym polega nietolerancja cukru mlecznego i co jeszcze warto wiedzieć? Sprawdź!

Nietolerancja laktozy – ważne informacje na początek

Laktoza (cukier mleczny) u wielu osób powoduje nieprzyjemne dolegliwości. Ostatnio eliminacja laktozy z diety stała się jednak niezwykle modna – nawet u osób, które wcale nie muszą tego robić. Tymczasem to może powodować zmniejszenie wydzielania laktazy, czyli enzymu trawiącego cukier mleczny. Taka dieta może więc… wywoływać nietolerancję laktozy nawet u osób, które wcześniej wcale jej nie miały!

Mleko i jego przetwory – chociaż nie są niezbędne – posiadają w swoim składzie wiele cennych składników odżywczych, m.in. wapń, witaminy (z grupy B, A, D, E), cynk, potas czy magnez. Jeśli chcesz wyeliminować laktozę – sprawdź więc, czy to konieczne.

Czy to nietolerancja laktozy? Zrób proste badanie

Pierwotna nietolerancja laktozy spowodowana jest obecnością wariantów 13910 oraz 22018 genu LCT. Gdy podejrzewasz u siebie nietolerancję laktozy, warto zatem sprawdzić, czy nie masz któregoś z tych polimorfizmów. Jak to sprawdzić? Wykonując badanie DNA, które analizuje oba te warianty. Nie decyduj się na badanie, które obejmuje tylko jeden z nich, ponieważ wtedy diagnostyka będzie niepełna!

A co z popularnym „testem szklanki mleka”? Nie jest to badanie miarodajne, ponieważ właśnie w szklance mleka znajduje się mniej więcej tyle laktozy, ile organizm osoby chorej toleruje. Po tak małej ilości tego cukru dolegliwości mogą w ogóle się nie pojawić. Mogą one z kolei wystąpić u osób bez tej nietolerancji, np. w wyniku wcześniejszego spożycia innego posiłku.

Nietolerancja laktozy – może powodować ją celiakia

Mało kto zdaje sobie sprawę, że nietolerancja laktozy może być wywołana celiakią – trwałą nietolerancją glutenu. Ta choroba może prowadzić bowiem do niedoboru enzymów trawiennych, m.in. laktazy (która pozwala trawić laktozę). Wówczas nietolerancja laktozy jest odwracalna – po eliminacji glutenu i unormowaniu pracy jelit produkty mleczne znów mogą być bezpiecznie spożywane.

Wszystkie artykuły
Back to Top