Podstawowe informacje na temat bakterii chlamydia trachomatis

chlamydia trachomatisChlamydia trachomatis  jest najważniejszym epidemiologicznie i klinicznie gatunkiem rodzaju Chlamydia. Bakteria ta przenoszona jest z człowieka na człowieka drogą płciową, w czasie porodu lub przez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą. Bakteria chlamydia przenoszona drogą płciową odpowiedzialna jest za zakażenia układu moczowo-płciowego, poronienia i stany zapalne.

.
.

.

.

Ważne informacje:

 • Statystyki dotyczące zakażenia chlamydia trachomatis
 • Powikłania powodowane przez chlamydiozę
 • Objawy zakażenia chlamydią trachomatis
 • Kto powinien wykonać badanie na obecność bakterii chlamydia trachomatis
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), rocznie w całej Europie Zachodniej odnotowuje się ok. 5,5 miliona zakażeń bakterią Chlamydia trachomatis. Zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis, co gorsza nie zawsze przebiega  w sposób objawowy. Często zakażona osoba nie ma w ogóle świadomości choroby ponieważ nie dostrzega ona żadnych bardziej lub mniej wyraźnych objawów infekcji. Chlamydioza (zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis) znana była już w starożytności, jednak dopiero teraz dzięki postępowi w dziedzinie medycyny i biotechnologii możemy ją diagnozować i skutecznie leczyć. Chlamydia trachomatis atakuje zarówno mężczyzn, jak i kobiety, jednakże zakażenie w dużo większym stopniu dotyka kobiet.

Chlamydia trachomatis w liczbach:

 • Z badań wynika, że bakteriami Chlamydia trachomatis jest zakażonych już 10 % mieszkańców krajów rozwiniętych.
 • Największy odsetek zakażonych – 25%, występuje u ludzi młodych, do 25 roku życia.
 • Szacuje się, że u 7-25% zakażonych mężczyzn i 40-75% zakażonych kobiet, infekcja Chlamydia trachomatis może mieć przebieg bezobjawowy.

Zakażenia  Chlamydią trachomatis powodują:

 • Bezpłodność
 • Zapalenie przydatków (jajniki i jajowody)
 • Zespół Reitera – łączy w sobie zapalenie cewki moczowej, stawów oraz spojówek
 • Zakażenie cewki moczowej

Wielu specjalistów uważa Chlamydię za jeden z możliwych czynników wpływających na rozwój raka szyjki macicy. Ważne, aby zakażenie bakterią zostało zdiagnozowane jak najszybciej. Im dłużej bakteria chlamydia znajduje się w organizmie tym większe spustoszenie w nim sieje, a co ważniejsze staje się bardziej odporna na terapię antybiotykową.

 

Uwaga! Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą badań testDNA Laboratorium Sp. z o.o.

 

 

Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).
Data publikacji: 26/05/2015, Data aktualizacji: 15/05/2018