Jak zabezpieczyć próbki do testu na ojcostwo?

 

Przed pobraniem próbek do badania, wiele osób zastanawia się, jak zabezpieczyć próbki do testu na ojcostwo. Bardzo ważne jest przecież to, czy będą one nadawały się do wykonania badania DNA oraz czy przechowywanie i transport nie wpłyną na ich przydatność. Zatem w jaki sposób zabezpieczyć takie próbki jak szklanka, maszynka do golenia, wymazy z policzka i inne? Sprawdź!

 

Tego dowiesz się z artykułu:

Jak zabezpieczyć próbki do testu na ojcostwo? Wymazy z policzka

Jeśli zamówisz zestaw na stronie testDNA.pl, otrzymasz wszystkie potrzebne przedmioty do pobrania. W zestawie znajdują się więc wymazówki – czyli specjalne patyczki zakończone bawełnianymi główkami. Są one umieszczone w papierowym opakowaniu i kartoniku. Wymazy pobiera się od każdej osoby z lewego i prawego policzka, najlepiej w rękawiczkach (również są w zestawie). Gdy wymazy zostaną pobrane, patyczki wystarczy zapakować z powrotem do papierowego opakowania – bez osuszania.

Jak zabezpieczyć próbki do testu na ojcostwo? Kubek, maszynka i inne

Test ojcostwa można zrealizować na podstawie tak naprawdę dowolnych próbek, np. kubka, szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, włosów w cebulkami, chusteczki z katarem i wielu innych. Jak takie próbki zabezpieczyć, aby zminimalizować degradację czy zanieczyszczenie DNA? Najlepiej zebrać tego rodzaju materiały w rękawiczkach jednorazowych, przez ręcznik papierowy lub woreczek foliowy. To zmniejszy ryzyko dotknięcia gołymi rękami miejsc, na których jest obecne DNA, a więc i zanieczyszczenia próbki.

 

Kolejnym krokiem jest spakowanie próbek – każdej z osobna – do czystych papierowych kopert. Ważne, aby odpowiednio je podpisać, np. dziecko chłopiec. Jeżeli pakujesz coś, co mogłoby się stłuc, warto spakować to do kartonika. A jeżeli na próbce znajdują się fragmenty jedzenia, pasta do zębów etc? To nie ma wpływu na analizę, jednak jeśli jest taka możliwość, najlepiej próbki wysuszyć.

 

Ważne! Wymazów z policzka ani innych próbek nie chowaj do plastikowych woreczków, ponieważ wtedy mogłyby zapleśnieć.

Jak długo można przechowywać próbki do testu na ojcostwo?

Nie istnieją wytyczne mówiące o tym, jak długo można przechowywać próbki i jak długo będą nadawały się do badania. W naszym laboratorium badaliśmy nawet próbki trzydziestoletnie – z powodzeniem. DNA najczęściej bardzo dobrze się przechowuje. Zebrane i spakowane próbki najlepiej trzymać w temperaturze pokojowej w zacienionym miejscu.

 

Warto jednak pamiętać, że to materiał biologiczny, na który wpływają różnego rodzaju czynniki. Nigdy nie można więc przewidzieć, czy zawsze będzie nadawał się do analizy. Odpowiednie zabezpieczenie próbki zmniejsza jednak ryzyko degradacji DNA.

 

Jeżeli nie możesz zlecić badania na ojcostwo w danym momencie, ponieważ nie masz próbek od wszystkich osób – możesz najpierw przesłać zabezpieczone jedne materiały, a następnie kolejne.

 

Data publikacji: 10/09/2019