Poronienia nawykowe – najszerszy zakres badań po poronieniu w jednym miejscu

Jesteś po 3 poronieniach (poronienia nawykowe) i do tej pory nie robiłaś żadnych badań lub tylko te podstawowe? Chciałabyś urodzić zdrowe dziecko, jednak obawiasz się, że Twoje szanse coraz bardziej maleją? Nic bardziej mylnego! Mimo poronień nadal masz bardzo duże szanse na powodzenie kolejnej ciąży.

Kompleksowa diagnostyka – od czego zacząć?

Kluczem do sukcesu może być kompleksowa diagnostyka po poronieniu, która może dać Ci odpowiedź na pytania:

 co było przyczyną poronień?

 co zrobić, aby kolejna ciąża zakończyła się powodzeniem?

 czy po poronieniach lekarz powinien zalecić jakieś leczenie?

Poronienia nawykowe – definicja

Według WHO mianem poronień nawykowych określa się trzy i więcej następujących po sobie utrat wczesnych ciąż, jednak w praktyce klinicznej dwa następujące po sobie poronienia traktuje się jako wskazanie do wdrożenia badań, które mają na celu określenie przyczyny niepowodzeń ciążowych [1].


.

Bardzo często pacjentki po pierwszym i drugim poronieniu słyszą: „tak się zdarza”, „nie ma potrzeby wykonywania badań”. Niestety później dochodzi do kolejnej straty… Warto wiedzieć, że Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonanie badań już po drugiej stracie. Od czego zatem zacząć badania po poronieniu i jak najlepiej przygotować się do kolejnej ciąży po poronieniu?

 


Badania genetyczne i immunologiczne po poronieniu – mogą dać odpowiedź, jaka była przyczyna straty

Jeśli chcesz poznać przyczynę poronień i zwiększyć swoje szanse na pomyślny przebieg kolejnej ciąży – wykonaj najbardziej kompleksowy pakiet badań po poronieniu. Obejmuje on najważniejsze badania immunologiczne i genetyczne po poronieniu:

 1. badanie kariotypu u Ciebie i Twojego partnera,
 2. badanie trombofilii wrodzonej u Ciebie (mutacja czynnika V Leiden, mutacja genu protrombiny, 2 warianty genu MTHFR C677T i A1298C, PAI-1, V R2),
 3. badanie immunofenotypu u Ciebie (komórki NK- CD16CD56 oraz inne subpopulacje limfocytów: CD3, CD4, CD8, stosunek CD4/CD8, CD19, CD19CD5),
 4. 30-minutową konsultację z lekarzem genetykiem.

Dlaczego warto wykonać kompleksowy pakiet badań „poronienia nawykowe”?

Ponieważ obejmuje on najważniejsze badania po poronieniach. Dzięki nim możesz dowiedzieć się, dlaczego doszło do straty, a także wraz ze swoim lekarzem włączyć odpowiednie leczenie, które zwiększy szanse na donoszenie kolejnej ciąży. Co ważne, bardzo często leczenie jest bardzo proste, bo opiera się na dobraniu właściwych leków lub suplementacji aktywnymi witaminami.

Jakie informacje uzyskasz, decydując się na kompleksowy pakiet?

Dowiesz się, czy masz trombofilię wrodzoną, która przyczynia się do wczesnych i nawykowych poronień.

Uzyskasz informację, czy Ty i Twój partner macie prawidłowy kariotyp, czyli obraz chromosomów. Nieprawidłowości w tym zakresie mogą być przyczyną poronień i/lub problemów z zajściem w ciążę.

Badając immunofenotyp będziesz wiedzieć, czy Twój układ odpornościowy nie jest nadmiernie pobudzony przez co „walczy” z rozwijającym się zarodkiem lub płodem.

Uzyskasz poradę od lekarza genetyka, który omówi wyniki badań genetycznych, powie, co oznaczają i jeśli będzie wskazanie – zaleci Ci odpowiednie leczenie.


Gdzie wykonam kompleksowe badania po poronieniu?

Wszystkie badania wykonasz podczas jednej wizyty w naszych placówkach, których mamy ponad 200 w całej Polsce. Wystarczy umówić się z kilkudniowym wyprzedzeniem. Na miejscu wykwalifikowany personel pobierze próbki do badań, czyli wymaz z wewnętrznej strony policzka do badania trombofilii wrodzonej oraz krew z żyły odłokciowej do badania kariotypu i immunofenotypu.

Ile kosztuje badanie i ile czeka się na wyniki?

Cena Pakietu Poronienia Nawykowe to 1437 zł. Obejmuje ona badanie kariotypu u Ciebie i partnera, trombofilii wrodzonej i immunofenotypu (u kobiety), 30-minutową konsultację z lekarzem genetykiem oraz pobranie próbek na miejscu. Wynik badania otrzymujecie Państwo w zależności od badania, czyli:

 • immunofenotyp 5 dni roboczych
 • trombofilia wrodzona 7-10 dni roboczych
 • kariotyp 3-4 tygodnie
 • konsultacja z genetykiem odbywa się zawsze po przeprowadzonych badaniach.

Jak się przygotować do kompleksowych badań po poronieniu?

 1. Godzinę przed pobraniem próbek nie należy jeść, pić, żuć gumy i palić papierosów.
 2. Dzień przed wizytą prosimy o stosowanie diety lekkostrawnej i picie dużej ilości wody
 3. W dniu poprzedzającym badanie nie należy spożywać alkoholu.
 4. Jeśli na miejscu będzie wykonywane badanie morfologii, do badania trzeba przyjść na czczo.
 5. W przypadku badania immunofenotypu – W przypadku przyjmowania silnych leków sterydowych, antybiotyków o działaniu ogólnoustrojowym, wystąpienia infekcji z podwyższoną temperaturą ciała, badanie należy wykonać po 4 tygodniach od zakończenia leczenia bądź ustąpienia objawów choroby. U pacjentek, u których występują poronienia nawykowe bądź niepowodzenia IVF, zalecanym czasem wykonania badania jest druga faza cyklu.

[1] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wybranych patologii wczesnej ciąży oraz postępowania w ciąży po zapłodnieniu in vitro, s. 1, 2004r. 


Chcesz się umówić na kompleksowy pakiet badań po poronieniu lub uzyskać więcej informacji na jego temat?


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: Pon-pt: 7:00 – 21:00 Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

mgr Barbara Dębowska

mgr Katarzyna Drab

mgr Karina Sztendel

mgr Beata Szymczak

mgr Izabella Domurat

mgr Daria Stuchlik

 

Data publikacji: 21/12/2018, Data aktualizacji: 16/10/2019