Czym jest ciąża pozamaciczna?

Ciąża pozamaciczna, zwana też ektopową, to ciąża, która rozwija się poza jamą macicy. Występuje w przypadku 1-2% ciąż. Istnieje wiele czynników sprzyjających jej rozwojowi. Jak wygląda diagnostyka i leczenie ciąży ektopowej? Sprawdźmy!

Nie w macicy, a więc gdzie? Najczęstsza lokalizacja ciąży pozamacicznej

Ciąża pozamaciczna oznacza zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy. Większość ciąż pozamacicznych, bo aż ok. 97%, umiejscawia się w jajowodzie (w jego bańce, cieśni lub strzępkach). W pozostałych przypadkach ciąża ekotopowa lokalizuje się w jamie brzusznej (1,4%), szyjce macicy (0,2%) oraz jajniku (0,2).

Co przyczynia się do rozwoju ciąży pozamacicznej?

 

Czynników sprzyjających ciąży pozamacicznej jest wiele. Większym ryzykiem jej wystąpienia obarczone są kobiety, które:

 

  • są po zabiegach chirurgicznych w obrębie miednicy mniejszej – szczególnie w obrębie jajowodów;
  • mają uszkodzone jajowody z powodu stanu zapalnego w obrębie miednicy mniejszej;
  • mają obciążony wywiad rodzinny – ciążę pozamaciczną w wywiadzie;
  • palą papierosy;
  • mają < 35 lat;
  • odbywały niezabezpieczone stosunki z wieloma partnerami;
  • korzystały z technik wspomaganego rozrodu, w tym z zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro.

Jak obawia się ciąża pozamaciczna?

Ciąży pozamacicznej towarzyszy zanik miesiączki, bóle podbrzusza oraz krwawienie lub plamienie z pochwy. W przypadku pękniętej ciąży pozamacicznej pojawia się nagły, silny ból po jednej stronie brzucha, może również dojść do wstrząsu, który wymaga już pilnej interwencji medycznej, ponieważ stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Taki wstrząs objawia m.in. tachykardią, nadmierną potliwością oraz bladością skóry. Na szczęście w ostatnich latach dzięki coraz lepszej diagnostyce udało się znacząco zmniejszyć liczbę śmiertelnych przypadków ciąży ektopowej.

Jak wygląda diagnostyka ciąży pozamacicznej?

Niepękniętą ciążę pozamaciczną można zdiagnozować przy pomocy przezpochwowego USG oraz badania stężenia poziomu beta hCG. Czasami pobiera się również tzw. wyskrobiny z jamy macicy. W przypadku obecności wstrząsu wykonuje się podobne badania. Ciążę pozamaciczną lekarze często różnicują też z innymi z innymi stanami, np. zapaleniem wyrostka robaczkowego albo samoistnym poronieniem.

Na czym polega leczenie ciąży pozamacicznej?

Sposób leczenia ciąży pozamacicznej zależy od stanu kobiety. Leczenie operacyjne, w tym laparoskopia lub laparotomia, polega na chirurgicznym usunięciu jaja płodowego z miejsca, w którym się zagnieździło – najczęściej z jajowodu. Jeśli stan kobiety jest dobry, niekiedy wystarczy leczenie farmakologiczne. Bywa też, że ciąża wchłania się sama i nie trzeba stosować żadnego leczenia. Takie sytuacje należą jednak do rzadkości.

 

Zobacz też: 

 

.

Wszystkie artykuły
Back to Top