Podejrzewasz u siebie żółtaczkę i Wirusowe Zapalenie Wątroby (WZW)?

Dane przedstawione przez Polską Grupę Ekspertów HCV*  wskazują, że w Polsce na wirusowe zapalenie wątroby typu C cierpieć może ponad 700 000 osób (co stanowi 1,9% populacji). Tymczasem może się okazać, że objawy, które występują u Ciebie i które kojarzone są zazwyczaj z tym groźnym dla życia schorzeniem, spowodowane są w rzeczywistości łagodnym zaburzeniem metabolicznym o nazwie Zespół Gilberta.

Czym jest Zespół Gilberta? Zespół Gilberta jest łagodną chorobą metaboliczną o podłożu genetycznym, związaną z zaburzeniami przemian bilirubiny w wątrobie. Objawy choroby często bywają mylone z żółtaczką,  a sam Zespół Gilberta bywa rozpoznawany bardzo późno lub w ogóle nie jest właściwie diagnozowany!

.

Właściwa diagnoza…

Choroby wątroby mają różne podłoże oraz różny przebieg. Od właściwej diagnozy zależy odpowiednie leczenie i – co się z tym wiąże – rokowania dla Pacjenta.

O ile wirusowe zapalenie wątroby jest poważnym schorzeniem, które nieleczone może doprowadzić nawet do śmierci, o tyle sam Zespół Gilberta jest chorobą łagodną, z którą można normalnie żyć!

Niemniej jednak, mimo że w przebiegu choroby nie występują poważne zaburzenia czynności wątroby, każda, nawet najbardziej łagodna żółtaczka wymaga diagnostyki w celu wykluczenia innych poważnych schorzeń. Mogą one bowiem przebiegać z występowaniem podobnych objawów, ale nieść ze sobą dużo poważniejsze konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia.

 

Data publikacji: 01/06/2015, Data aktualizacji: 27/08/2018