Izolacja DNAPrzebieg badania DNA na ojcostwo

Badanie DNA na ojcostwo składa się z 3 głównych etapów:

1. Izolacja DNA

Po dostarczeniu próbek do laboratorium są one kodowane i poddawane następnie izolacji DNA, która ma na celu uzyskanie DNA z przesłanego materiału. Aby uzyskać DNA w czystej postaci, pracownicy laboratorium stosują specyficzne odczynniki, które rozpuszczają błonę komórkową i tym samym DNA zostaje uwolnione.

2. Reakcja PCR

Ilość DNA uzyskana w czasie izolacji nie zawsze wystarczyłaby do przeprowadzenia badania ojcostwa. Dlatego też przeprowadza się reakcję PCR (Polymerase Chain Reaction), w celu zwiększenia ilość DNA uzyskanego na etapie izolacji. Metodę tę można by określić jako genetyczną kopiarkę. Wykorzystując właściwości enzymu polimerazy oraz różnice temperatur, w ciągu 30 minut można zwiększyć ilość analizowanych odcinków DNA nawet do biliona kopii.

 

3. Sekwencjonowanie DNA

Sekwencjonowanie DNANa tym etapie pracownicy laboratorium ustalają kolejność (sekwencję) par nukleotydowych i tym samym zostaje określony profil / kod genetyczny danej osoby. Sekwencjonowanie jest procesem całkowicie zautomatyzowanym.

Dane, które zostają uzyskane na tym etapie, są następnie wykorzystywane do analizy statystycznej, dzięki której można oszacować prawdopodobieństwo biologicznego ojcostwa danego mężczyzny.
Cały proces badania kończy dodatkowa weryfikacja uzyskanych wyników oraz sporządzenie na piśmie wyniku badania DNA.
Badania DNA określają ojcostwo danego mężczyzny w sposób jednoznaczny. Oznacza to, że za ich pomocą można potwierdzać albo wykluczyć jego ojcostwo w stosunku do danego dziecka.

Jeśli badanie DNA potwierdza ojcostwo to na wyniku pojawi się następująca informacja : „ W oparciu o wyniki testów z analizy DNA potwierdzenie ojcostwa jest ponad 99,9999%” – co w statystyce genetyki populacyjnej jest określane jak „ ojcostwo praktycznie pewne”.

Z kolei jeśli w badaniu ojcostwo zostaje wykluczone to wynik badania zawierać będzie następującą informację: „ W oparciu o wyniki testów z analizy DNA zaprzeczenie ojcostwa jest 100 %”


Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

 

Data publikacji: 25/05/2015, Data aktualizacji: 14/09/2016