Sądowy test na ojcostwo – jak wygląda badanie?

Sądowy test na ojcostwo - jak wygląda badanie?Formalny charakter sądowego testu na ojcostwo sprawia, że jego przebieg wygląda nieco inaczej od badania realizowanego dla własnej wiedzy (prywatnego). Bez spełnienia wymogów narzuconych przez krajowe sądownictwo nie zostanie on wykonany. Wszelkie różnice będą się przede wszystkim odnosić do samego sposobu poboru próbek. Jak zatem wygląda sądowe ustalanie ojcostwa?

Sądowy test na ojcostwo, podobnie jak każdy test genetyczny, polega na zbadaniu materiału genetycznego (DNA) pobranego od określonych osób oraz przeprowadzeniu analizy porównawczej, której celem będzie ustalenie czy jest on podobny, czy może zupełnie różny od pozostałych. Potwierdzenie biologicznego ojcostwa następuje wówczas, gdy połowa materiału genetycznego badanego mężczyzny jest zbieżna z właściwą połową materiału genetycznego dziecka.

.

Aby wynik sądowego badania ojcostwa został potraktowany przez organy państwowe jako wiarygodny i pełnowartościowy dowód w sprawie konieczne jest przeprowadzenie ściśle określonych procedur. Wśród wymogów wymienić należy:

 • Konieczność włączenia próbek DNA od matki dziecka

  Sądowy test na ojcostwo – w odróżnieniu od testu prywatnego – wymaga analizy próbek pobranych nie tylko od domniemanego ojca oraz dziecka, ale również matki. Ewentualne odstępstwa od tej reguły mogą być spowodowane jej śmiercią lub brakiem możliwości ustalenia miejsca pobytu.

 • Pobór wymazów w placówce medycznej

  Klient decydujący się na sądowe ustalenie ojcostwa nie będzie miał możliwości samodzielnego pobrania wymazów. W tym celu musi umówić wizytę z wybraną placówką medyczną, świadczącą tego typu usługi, a następnie stawić na pobranie w wyznaczonym terminie, wraz ze wszystkimi osobami, które powinny brać udział w badaniu. Pobraniem wymazów z błony śluzowej policzka zajmuje się wówczas osoba z personelu medycznego wskazana przez biegłego sądowego. Na koniec wystawiana jest również stosowna ekspertyza, która dołączona zostaje do wyniku testu. Zobacz poradnik: Jak przygotować się do pobrania próbek w placówce medycznej >>

 • Potwierdzenie tożsamości uczestników badania

  Zanim uczestnicy testu przystąpią do pobrania próbek ich tożsamość zostanie zweryfikowana. W tym celu będą oni zobowiązani okazać odpowiednie dokumenty. W przypadku osób dorosłych takim dokumentem będzie dowód osobisty, a w przypadku niepełnoletnich dzieci skrócony akt urodzenia. Wszystkim osobom badanym są również wykonane zdjęcia.

   

Warto zaznaczyć, że sądowy test na ojcostwo może zostać zlecony zarówno przez sąd, jak i osobę prywatną. Pod względem skuteczności nie różni się on niczym od testu wykonywanego dla własnej wiedzy. Zobacz poradnik: Test ojcostwa dla własnej wiedzy, czy dla celów sądowych – który wybrać >>


Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Data publikacji: 14/05/2015, Data aktualizacji: 05/12/2018