Jak wygląda sądowy test na ojcostwo?

Sądowy test na ojcostwo

Badanie z pełną procedurą sądową – również bez skierowania z sądu

Wynik testu na ojcostwo to bardzo dobry dowód w wielu sprawach, m.in. o ustalenie czy zaprzeczenie ojcostwa. Formalny charakter sądowego testu na ojcostwo sprawia, że jego przebieg wygląda nieco inaczej od badania bez procedury sądowej. Wszelkie różnice będą się przede wszystkim odnosić do samego sposobu poboru próbek. Sprawdź, jak zatem wygląda sądowe ustalanie ojcostwa i co zrobić, jeśli w badaniu nie może wziąć udziału mama dziecka.

 

Warto pamiętać, że do wykonania badania z procedurą sądową nie trzeba mieć skierowania z sądu. Można zlecić je prywatnie, oszczędzając tym samym na czasie, finansach i mając możliwość wybrania dogodnego miejsca i terminu.

 

Tego dowiesz się z artykułu:

Jak umówić badanieJak umówić badanie

Na czym polega sądowy test na ojcostwo?

Sądowy test na ojcostwo, podobnie jak każdy test genetyczny na ojcostwo, polega na zbadaniu materiału genetycznego (DNA) pobranego od określonych osób oraz przeprowadzeniu analizy porównawczej. Potwierdzenie biologicznego ojcostwa następuje wówczas, gdy połowa materiału genetycznego badanego mężczyzny jest zbieżna z właściwą połową materiału genetycznego dziecka.

 

Jak wygląda sądowy test na ojcostwo?

W przypadku sądowego badania ojcostwa konieczne jest przeprowadzenie określonych procedur. Wśród wymogów wymienić należy:

  • Konieczność włączenia próbek DNA od matki dzieckaSądowy test na ojcostwo – w odróżnieniu od testu prywatnego – wymaga analizy próbek pobranych nie tylko od domniemanego ojca oraz dziecka, ale również matki. Ewentualne odstępstwa od tej reguły mogą być spowodowane jej śmiercią lub brakiem możliwości ustalenia miejsca pobytu.
  • Pobór wymazów w placówce medycznejPacjent decydujący się na sądowe ustalenie ojcostwa nie będzie miał możliwości samodzielnego pobrania wymazów. W tym celu umawia się wizytę na pobranie w wyznaczonym terminie – w jednej z ponad 200 przychodni. Pobraniem wymazów z błony śluzowej policzka zajmuje się wówczas osoba z personelu medycznego wskazana przez biegłego sądowego. Na koniec wystawiana jest również stosowna ekspertyza, która dołączona zostaje do wyniku testu. Zobacz poradnik: Jak przygotować się do pobrania próbek w placówce medycznej >>
  • Potwierdzenie tożsamości uczestników badaniaZanim uczestnicy testu przystąpią do pobrania próbek, ich tożsamość zostanie zweryfikowana. W tym celu będą oni zobowiązani okazać odpowiednie dokumenty. W przypadku osób dorosłych takim dokumentem będzie dowód osobisty, a w przypadku niepełnoletnich dzieci skrócony akt urodzenia. Wszystkim osobom badanym są również wykonane zdjęcia.

Co zrobić, jeśli matka nie może wziąć udziału w badaniu na ojcostwo?

Z doświadczenia naszych Pacjentów wiemy, że sądy bardzo często respektują też wyniki badań wykonywanych bez procedury sądowej. Wynik testu DNA zawsze daje bowiem pewny i jednoznaczny wynik, który wskazuje, czy badany mężczyzna jest biologicznym ojcem badanego dziecka.

 

Badanie można zrobić z dowolnych próbek (nie tylko wymazy z policzka, ale też np. maszynka do golenia, smoczek, szczoteczka do zębów, włosy z cebulkami). Wystarczy zamówić zestaw pod dowolny adres lub umówić się do jednej z ponad 200 placówek.

 

 

Pamiętaj! Jeśli badanie jest wykonywane w placówce, bezpłatnie możesz otrzymać zaświadczenie o stawiennictwie badanych osób. To dodatkowy dokument będący dowodem dla sądu. 

Czy warto przedstawić w sądzie wynik badania bez procedury sądowej?

 

Oczywiście, że tak. Opinia prywatna to dokument prywatny podlegający ocenie sądu, to “umocnione” stanowisko strony procesowej. Zatem dążąc do udowodnienia swoich racji, przedstawienie przed sądem takiej opinii jest jak najbardziej stosowne. Dalej idąc właściwym byłoby podkreślić, że wnioski zawarte w tego rodzaju opinii mogą stać się podstawą poczynienia ustaleń faktycznych przez sąd w sytuacji, gdy okoliczności te zostaną przyznane przez stronę przeciwną, albo też, gdy sąd uzna je za przyznane wobec braku zaprzeczenia przez tę stronę. I tak w przypadkach opisanych powyżej sąd może uznać ten dowód (dowód z dokumentu – opinii prywatnej) jako istotny, rozstrzygający w sprawie. Natomiast w sytuacji kiedy treść opinii prywatnej jest kwestionowana przez drugą stronę procesu, a ustalenia okoliczności danej sprawy wymagają wiadomości specjalnych, to koniecznym będzie przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego sądowego.Odpowiada adwokat rodzinny

 

Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo przed rozprawą w sądzie?

Wielu naszych Pacjentów zastanawia się, czy warto zrobić test na ojcostwo przed rozprawą w sądzie czy może lepiej czekać na skierowanie na badania. Tak naprawdę sądy nieczęsto kierują na badania – najpierw starają się orzec na podstawie innych dowodów, np. zdjęć, wiadomości czy zeznań świadków. To powoduje, że potrzebnych jest często kilka rozpraw.

 

Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo przed rozprawą w sądzie?

  • Oszczędność czasu i nerwów – wynik badania na ojcostwo pozwala szybciej zakończyć sprawę, często nawet na pierwszej rozprawie, co pozwala oszczędzić czas, nerwy i stres.
  • Oszczędność pieniędzy – jeśli sąd skieruje na badanie, tak naprawdę opłaty zostaną prawdopodobnie poniesione przez strony. Opłata przerzucana jest na skarb państwa w bardzo rzadkich sytuacjach. Co więcej: im mniej rozpraw, tym mniejszy koszt dla stron.
  • Możliwość wybrania dogodnej godziny, miejsca i dnia.

Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.


Bezpłatna rozmowa. Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta. Pomoc 6 dni w tygodniu: poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, soboty: 9.00-17.00

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Wszystkie artykuły
Back to Top