Czy można oszukać testy na ojcostwo?

Na czym polegają testy na ojcostwo, Jak oszukać testy na ojcostwo, Czy testy na ojcostwo można wykonać bez wiedzy matki, Czy da się zrobić testy na ojcostwo bez zgody ojcaTesty na ojcostwo są coraz popularniejsze. Nic dziwnego – badanie to pozwala w sposób jednoznaczny potwierdzić albo wykluczyć ojcostwo. Oczywiście w sytuacji, gdy wykonywane jest ono w doświadczonym i certyfikowanym laboratorium. Czy można oszukać test na ojcostwo? Badanie DNA wykonywane w wiarygodnym laboratorium jest pewne i jednoznaczne, a jakiekolwiek próby oszustwa ze strony pacjenta prędzej czy później wyjdą na jaw…

 

Tego dowiesz się z artykułu:

Dlaczego niektórzy chcą oszukać test na ojcostwo?

Chęć zatajenia zdrady, chęć uniknięcia płacenia alimentów… to tylko niektóre powody, dla których zdarzają się osoby chcące oszukać test na ojcostwo. Prawda jest jednak taka, że rezultatu badania DNA praktycznie nie da się sfałszować.

Czy można oszukać testy na ojcostwo?

Jak oszukać testy na ojcostwo i czy w ogóle da się to zrobić? Jeśli wiesz, że próbki pochodzą od właściwych osób i wybierasz laboratorium wiarygodne i doświadczone – testu na ojcostwo nie da się oszukać. Na wynik nie mają wpływu żadne czynniki zewnętrzne, np. choroba czy infekcja, palenie papierosów, picie alkoholu czy zażywanie narkotyków.

A co z przygotowaniem do badania? Jeśli badanie na ojcostwo wykonuje się na podstawie wymazu z policzka, nie należy jeść, pić czy zanieczyszczać jamy ustnej ok. godzinę przed pobraniem. W przeciwnym razie konieczne może być pobranie próbki raz jeszcze. Jednak w żadnym wypadku nie wpłynie to na pewność wyniku, a tylko na wydłużenie całego badania.

 

Pacjentów zastanawia też sytuacja, kiedy dany przedmiot będzie używany przez dwie lub więcej osób lub np. dotkną oni przekazywanej próbki. Laboratorium wydaje wyniki tylko na podstawie próbek, z których można ustalić jeden profil genetyczny. Jeśli na materiale znajduje się mieszanina DNA, próbka jest automatycznie odrzucana.

 

Jeśli więc badana osoba chce oszukać test na ojcostwo np. poprzez alkohol, narkotyki czy inne używki, zanieczyszczenie jamy ustnej przed pobraniem lub użycie przez dwie osoby przedmiotu przekazywanego do badania… to jej się nie uda.

Czy rodzaj próbki ma znaczenie dla wyniku testu na ojcostwo?

Wymaz z policzka, plama krwi, maszynka do golenia, smoczek, włosy z cebulkami, fragmenty naskórka, sztućce, butelka czy puszka po napoju, nadmuchany balon, patyczek z lizaka czy nawet nadgryzione ciastko… Każda z tych próbek jest równie pewna i da taki sam wynik. Ważne jest jedynie, aby próbki należały do właściwych osób.

Czy test na ojcostwo może się mylić?

Nie ma możliwości, aby test na ojcostwo się mylił, jeśli wybrano wiarygodne laboratorium badań DNA. Dla pewności wyniku najważniejsze czynniki to:

  • analiza minimum 24 markerów DNA (w testDNA bezpłatnie rozszerzamy analizę w określonych przypadkach nawet do 34 markerów DNA),
  • wieloletnie doświadczenie w badaniach genetycznych,
  • wysokiej jakości odczynniki,
  • zespół wyszkolonych laborantów,
  • akredytacja PCA i certyfikaty,
  • współpraca z sądami i prokuraturą.

Na czym polegają testy na ojcostwo?

Chcesz wiedzieć, na czym polegają testy na ojcostwo? To badania genetyczne, które opierają się na analizie próbek z materiałem DNA (wymazy z policzka albo próbki śladowe, np. szczoteczka do zębów, kubek, smoczek). W laboratorium ustala się profile genetyczne uczestników, które zostają potem ze sobą porównane. Każdy ma unikalny profil genetyczny (oprócz bliźniąt jednojajowych), który jest odziedziczony po rodzicach – w połowie po ojcu i w połowie po matce.

 

Data publikacji: 11/02/2019, Data aktualizacji: 20/02/2020