Testy na ojcostwo – czym się różni badanie prywatne od sądowego?

Testy na ojcostwo dla celów prywatnych

Testy na ojcostwo zlecane prywatnie posiadają taką samą czułość i pewność jak wyniki badań wykonywanych na zlecenie sądu. Niemniej jednak w przypadku testów prywatnych materiał do badania mogą Państwo pobrać samodzielnie w domu, za pomocą zestawu do poboru próbek przesyłanego pocztą na dowolnie wskazany adres. W teście na ojcostwo dla celów prywatnych można wykorzystać materiał tylko od potencjalnego ojca i dziecka. Materiał od matki w większości zlecanych badań nie jest konieczny do uzyskania jednoznacznego wyniku, bo testDNA Laboratorium Sp. z o.o. wykonuje badanie na podstawie aż 24 markerów genetycznych.

Z założenia prywatne testy na ojcostwo nie mają wartości dowodowej dla sądu, jednakże w wielu przypadkach wykorzystywane są jako dowód wstępny w procesach sądowych.

Badania prywatne można również wykonać na podstawie innych materiałów niż wymaz z policzka takich jak: włosy z cebulkami, chusteczki do nosa lub szczoteczka do zębów.

Badania dla celów sądowych

Sądowe testy na ojcostwo wykonywane są przede wszystkim po to, aby uzyskać pełnowartościowy dowód dla sądu. Z tego powodu materiał do badania nie może zostać pobrany samodzielnie przez Państwa. Przy pobraniu materiału powinni być obecni niezależni świadkowie, czuwający nad przebiegiem pobrania.

W czasie poboru materiału do testów sądowych nasi klienci okazują aktualne dokumenty tożsamości i wykonywane są zdjęcia osobom badanym. W badaniu zazwyczaj udział biorą 3 osoby: potencjalny ojciec, matka oraz dziecko. A sam wynik testu rozszerzony jest o opinię ekspertów z zakresu ustalania ojcostwa na co dzień pełniących funkcję biegłych sądowych.

 

 


Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Data publikacji: 26/05/2015, Data aktualizacji: 14/09/2016