Testy na alergię u dziecka – najbardziej dokładne i czułe u małych dzieci!

Testy na alergię u dziecka – najbardziej dokładne i czułe u małych dzieci

Katar, uczucie zatkanego nosa, ból zatok, ból głowy, częste infekcje, swędzenie skóry, wysypka, zaczerwienione oczy, świąd nosa i powiek – to tylko niektóre symptomy u dziecka świadczące o alergii. Niestety alergia nie zawsze daje o sobie znać w tak jednoznaczny sposób. Zdarza się, że pierwsze objawy alergii u dzieci to np. powracające infekcje albo w przypadku alergii pokarmowej ból brzucha, wzdęcia czy biegunki. Testy na alergie u dzieci – jakie wykonać?

Jakie test na alergię u dzieci jest najdokładniejszy?

Na rynku dostępnych jest kilka testów na alergię u dzieci – są to testy skórne i testy na przeciwciała IgE. Nowością, która posiada pozytywne rekomendacje Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz towarzystw europejskich i amerykańskich jest test molekularny – Test ALEX. Jest to metoda sprawdzona i z powodzeniem wykorzystywana, która daje pacjentowi wiele korzyści.

Czym różni się test molekularny od zwykłego testu?

Przede wszystkim czułością i dokładnością! W przypadku testu molekularnego pacjent dowie się nie tylko, że dany alergen wywołuje u niego niekorzystną reakcję ale także zyska informację, która dokładnie molekuła jest za to odpowiedzialna, co wbrew pozorom ma bardzo duże znaczenie! Dzięki takiej informacji może okazać się, że pacjent np. jest uczulony na produkt, którego nie może spożywać w postaci surowej ale może spożywać po obróbce termicznej ponieważ w tym przypadku uczulająca molekuła jest „dezaktywowana”.

Kolejną zaletą testów molekularnych jest fakt, że pozwalają one odróżnić alergie pierwotne od krzyżowych. Często osoby uczulone na roztocza kurzu domowego mają również alergię na pyłek brzozy, seler, skorupiaki czy owoce morza. Wiedząc, która reakcja jest reakcją pierwotną, a która krzyżową lekarz może zastosować skuteczne odczulanie.

Najszerszy test na alergię u dziecka – zalety

Od 16 sierpnia 2023 r. – diagnostyka molekularna alergii – test ALEX w naszym laboratorium nie jest już wykonywana. Zapraszamy do zapoznania się z wykazem badań genetycznych i pakietów badań dostępnych w naszej ofercie. Indeks badań genetycznych.

Test ALEX to badanie, które polecane jest również dla małych dzieci. Twoje dziecko ciągle choruje, a dotychczasowe leczenie nie pomaga? Zleć test ALEX i zyskaj pewną informację na temat alergii u swojego dziecka! Zobacz jakie to proste:

 • Najwyższa czułośćtest ALEX wyróżnia się niebywałą dokładnością, ponieważ wykrywa aż 99% wszystkich alergii!
 • Indywidualny profil uczuleniowy – zbadasz nawet najmniejsze części składowe alergenów i dowiesz się, co dokładnie i w jakim stopniu wywołuje u Ciebie reakcję alergiczną.
 • Informacja o alergiach krzyżowych – wynik dostarczy Ci także cenne informacje na temat czynników alergicznych, na które nie jesteś uczulony, jednak w połączeniu z innym alergenem, mogących wywołać u Ciebie reakcję uczulającą.
 • Pewny wynik – dzięki blokerom CCD test ALEX maksymalnie ogranicza ryzyko uzyskania wyników fałszywie pozytywnych.
 • Komfort i bezpieczeństwo – test ALEX jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny.
 • Łatwe przygotowanie do badania – nie musisz być na czczo, ani odstawiać leków.
 • Szybki wynik – oficjalny dokument z wielostronicowym wynikiem badania uzyskasz w ciągu 5-10 dni roboczych.

Test diagnostyka alergii MAX wykonywany jest z próbki krwi. Do badania nie trzeba być na czczo. Wynik otrzymasz w bardzo przejrzystej formie – z powodzeniem będziesz mógł go samodzielnie odczytać. Zapewniamy również omówienie wyniku z lekarzem alergologiem.

Testy molekularne w kierunku alergii są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Ich zasadność i skuteczność jest potwierdzona licznymi badaniami naukowymi. 

Testy na alergię u dzieci – korzyści

Podstawowe korzyści testów molekularnych w porównaniu do tradycyjnych testów na przeciwciała IgE i testów skórnych:

 • Dużo wyższa czułość i skuteczność! Tradycyjne testy nie zawsze są w stanie wskazać alergię (ekstrakty pochodzenia naturalnego mogą nie być wystarczająco czułe do wykrywania niektórych uczuleń).
 • Testy molekularne w przypadku niektórych alergii pozwalają przewidzieć stopień zaostrzenia objawów – np. w przypadku uczulenia na orzeszki ziemne inaczej wygląda nasilenie objawów u pacjentów uczulonych na komponent Ara h1 i Ara h2 niż na komponent Ara h8. U osób z alergią pokarmową testy molekularne na alergię pozwalają na określenie ryzyka wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.
 • Testy molekularne pozwalają przewidzieć rozwój alergii i stopień ciężkości w przypadku uczulenia na wybrane pyłki.
 • Możliwość wyodrębnienia, która alergia jest alergią pierwotną , a która krzyżową – dzięki temu lekarz może zaproponować skuteczną immunoterapię. Błędne oznaczenie alergii pierwotnej powoduje, że odczulanie jest nieskuteczne.
 • Skracają czas diagnostyki alergii.

Ważne! W przyszłości testy molekularne staną się złotym standardem diagnostyki alergii. Już teraz np. Niemieckie Towarzystwo Alergologiczne wprowadziło sugestię, aby u pacjentów, u których występuje podejrzenie alergii na pyłek traw i brzozy zastosować testy molekularne i decyzję o leczeniu oprzeć na ich wynikach.

Jak umówić badanieJak umówić badanie

U kogo warto wykonać testy molekularne?

 • Małe dzieci, u których tradycyjne testy mogą nie być wystarczająco czułe.
 • Osoby, które odczuwają objawy alergii ale w wyniku dotychczas przeprowadzonych badań nie została ona potwierdzona.
 • Osoby, które nie zareagowały lub zareagowały słabo na odczulanie (immunoterapię).
 • Wszyscy, którzy chcieliby sprawdzić, czy przyczyną ich objawów jest alergia i zależy im na wyborze metody, która odznacza się najwyższą skutecznością i dokładnością.

Jakie testy alergiczne można jeszcze wykonać?

W naszym laboratorium mogą Państwo wykonać zarówno pojedyncze panele alergiczne jak i kompleksowy test molekularny „Diagnostyka Alergii Max”. Jest to obecnie najszerszy test molekularny w kierunku alergii. Pozwala za jednym razem zbadać aż 295 alergenów. Badanie to pozwala wykryć aż 99% wszystkich alergii. Dzięki temu możesz znacznie skrócić czas diagnostyki i wykonać skuteczne odczulanie lub też lekarz będzie mógł zaproponować Ci leczenie objawowe.

Do wykonania tego badania nie potrzebujesz skierowania od lekarza! Badanie można wykonać w jednej z niespełna 300 przychodni testDNA zlokalizowanych w całej Polsce. Istnieje też możliwość umówienia wizyty domowej bez dodatkowych kosztów! Aby umówić badanie lub dowiedzieć się więcej na temat tego, jaki test sprawdzi się u Państwa w przypadku występujących objawów zapraszamy do bezpłatnej rozmowy z naszymi konsultantami medycznymi.

Wszystkie artykuły
Back to Top