Badania DNA – jak przygotować się… finansowo?

Jaka jest cena badania DNA na ojcostwo, Od czego zależy cena badania DNA na ojcostwo, Badania DNA cena czy tanie badanie jest pewne, Badania DNA cena czy w badaniach są ukryte koszty

Badania DNA cena? Wielokrotnie powtarzamy sobie to pytanie i niejednokrotnie mamy poczucie, że badania DNA są drogie i niedostępne. Wcale tak nie jest. Wszystko zależy od tego jakiego rodzaju badanie chcemy wykonać i jaki jest zakres tego badania. W większości ceny badań DNA są dostępne dla każdego.

Jaka jest cena badania DNA na ojcostwo?
Od czego zależy cena badania DNA na ojcostwo?
Badania DNA cena – czy tanie badanie jest pewne?
Badania DNA cena – czy w badaniach są ukryte koszty?

Jaka jest cena badania DNA na ojcostwo?

Bardzo różnorodne ceny badań DNA zależą od wielu czynników. Nie mniej jednak szacuje się, że badania na ojcostwo kosztować mogą od około 600 do nawet 7000 złotych. Skąd biorą się takie ceny? Już wyjaśniamy! Pamiętać należy, że pobudki skłaniające panów do wykonywania badań DNA również mają ogromne znaczenie, ponieważ badania do celów prywatnych są tańsze niż te do celów sądowych i kosztują między 600 a 2500 złotych. Wspomniane badania do celów sądowych są jednak już droższe — około 1400 do 1800 złotych. Jednakże to nie wszystko! Na ceny badania dna składają się też inne czynniki takie jak okres, czas ich wykonywania czy nawet wielkości dostarczanych próbek. Nie można, więc jednako stwierdzić, jaka jest cena badania DNA na ojcostwo, dopóki nie weźmiemy pod uwagę wszystkich możliwych czynników.

Od czego zależy cena badania DNA na ojcostwo?

To, jaka jest cena ustalenia ojcostwa, zależy od wielu czynników? Tak, to już wiemy! Teraz jednak musimy dowiedzieć się, jakie to są właściwie czynniki, ponieważ każdy z nich odrywa w procesie badań DNA swoją rolę. Przede wszystkim istotny jest czas, kiedy wykonywane jest badanie na ojcostwo. Po urodzeniu dziecka ceny badań DNA zaczynają się od 600, a kończą na 2500 złotych, natomiast test wykonywany w ciąży jest już droższy, ponieważ jego cena waha się od 2000 do nawet 7000 złotych. Związane jest to z tym, że w ciąży trudniejsze może okazać się pobranie materiału do badań od samego dziecka. Wspomniane już wcześniej pobudki są również bardzo istotne, ponieważ wykonanie badań do celów sądowych (np. przy sprawach o alimenty) jest droższe. Spowodowane jest to tym, że przy takim badaniu konieczne jest zachowanie wszystkich procedur sądowych przez cały okres badania. Wtedy też do wyniku dołączana jest specjalna ekspertyza, wystawiana przez eksperta do spraw ustalania ojcostwa i pokrewieństwa. Jest to swego rodzaju funkcja biegłego sądowego. Jak widać, procedury sądowe mają swoją cenę — nie da się wykonać badania DNA na ojcostwo do celów sądowych za zaledwie kilkaset złotych. Poza oczywistym czynnikiem jak wybór laboratorium, w którym będzie wykonywane badania, pozostaje jeszcze kwestia samych próbek, im będzie ona mniejsza (tak zwane mikroślady) tym badanie może się okazać droższe. Pewnego rodzaju pewniakiem w kwestii próbek niezmiennie od lat są wymazy z policzków. Niestety to nie wszystko! Na cenę badania DNA wpływa również to, gdzie próbki zostają pobrane, ponieważ można je pobrać nawet u siebie w domu! Cena takowego badania może również zmienić się w zależności od tego, czy wybierzemy tak zwany test ekspresowy, którego wynik zostaje podany po maksymalnie dwóch dniach od pobrania próbek — w końcu oczekiwanie na wyniki jest bardzo stresującym doświadczeniem i niektórzy wolą dopłacić, aby mieć je jak najszybciej za sobą. Powyższe czynniki są podstawowymi, które mają znaczący wpływ na cenę badania DNA na ojcostwo. Czasami jednak dostępne są jeszcze dodatkowe opcje jak np. wydanie wyniku w języku obcym. Oczywiście wszystkie dodatkowe opcje są również dodatkowo płatne.

Badania DNA cena – czy tanie badanie jest pewne?

Oczywiście! Tanie badanie nie jest ani trochę „gorsze” od tego, które jest droższe. Personel laboratorium, w którym wykonujemy badania, powinien tak samo przykładać się do tańszych, jak i droższych badań DNA. Jeżeli zdecydujemy się na certyfikowane laboratorium, nic nie powinno zachwiać naszą pewnością. Pewność badania nie zależy bowiem od ceny, ale chociażby od sposobu pobrania próbki, czy też metody wykonywania analizy i przede wszystkim od zakresu badania. Tanie badania ojcostwa są równie skuteczne, ponieważ ostateczna cena zależy od danego laboratorium i tego, jak ono właśnie wycenia pracę. Należy również pamiętać, że wiarygodność badań DNA na ojcostwo jest bardzo, ale to bardzo wysoka, ponieważ wynosi około 99,9999%, a pomyłki przy takich badaniach zdarzają się bardzo rzadko. Aby wynik był pewny należy poddać analizie 24 markery DNA. Nie ma więc potrzeby, aby takie badanie powtarzać. To od nas ostatecznie zależy, na jakie badanie się zdecydujemy, ale jego cena nie ma żadnego wpływu na pewność badania. Należy zwrócić uwagę na to, czy niska cena nie jest jedynie tą wyjściową i za każdy element badania nie trzeba dopłacać, co w rzeczywistości może okazać się dużo droższe.

Badania DNA cena – czy w badaniach są ukryte koszty?

Niestety wiele rzeczy na świecie niesie za sobą ukryte koszty. To zupełnie tak, jak kupujemy od kogoś samochód, a po kilku dniach musimy już odwiedzać mechanika. Tak samo może być w przypadku badań DNA na ojcostwo. Bardzo często laboratoria, wykonujące badania DNA podają ceny samych badań. W trakcie jego wykonywania okazuje się bowiem, że za rzeczy, które powinny być objęte podaną ceną jak np. wysyłka zestawu do pobrania próbek, profile genetyczne na wyniku (które tak właściwie są dopiero gwarancją i dowodem z wykonanej analizy!) czy nawet pobranie próbek w samej placówce lub też wynik w języku polskim, przyjdzie nam niestety dodatkowo zapłacić. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na wykonanie takiego badania, powinniśmy dokładniej wypytać, co tak właściwie wchodzi w skład proponowanej ceny.

Data publikacji: 10/06/2019, Data aktualizacji: 11/06/2019