Badania ojcostwa – kiedy i w jakim celu je wykonać?

Czy badania ojcostwa są refundowane, Po co robić badania ojcostwa, Kiedy zrobić badania ojcostwa, Czy badania ojcostwa można zrobić przed porodem

Badania DNA pozwalają na ustalenie ojcostwa i tym samym są w stanie uspokoić rodziców. Bardzo często wykorzystuje się je w celu ustalenia, kto będzie płacił alimenty. Badania ojcostwa są łatwo dostępne i wcale nie kosztują wiele, natomiast są w stanie rozwiać sporo wątpliwości, które mogą nurtować przyszłych rodziców.

Spis treści:

Czy badania ojcostwa są refundowane?
Po co robić badania ojcostwa?
Kiedy zrobić badania ojcostwa?
Czy badania ojcostwa można zrobić przed porodem?

Czy badania ojcostwa są refundowane?

Wiele osób pyta, czy możliwe jest uzyskanie refundacji na badania ojcostwa. Niestety, w naszym kraju nie ma przepisów, które przewidują finansowanie takich badań. NFZ refunduje badania służące do diagnostyki i leczenia chorób, natomiast test DNA na ojcostwo do tego typu usług medycznych z pewnością nie należy. Badania ojcostwa należy więc zawsze opłacić z własnej kieszeni.

Po co robić badania ojcostwa?

Badania ojcostwa wykonuje się w celu ustalenia lub ewentualnego wykluczenia ojcostwa. Analiza może być nakazana przez sąd, szczególnie w celu ustalenia alimentów. Badania na ojcostwo mają blisko 100% skuteczność, dlatego nie ma konieczności ich powtarzania i uzyskany wynik przyjmuje się za wiarygodny.

Kiedy zrobić badania ojcostwa?

Badania na ojcostwo można zrobić zarówno w okresie ciąży, jak i w dowolnym momencie już po urodzeniu się dziecka. Podczas ciąży testy z krwi matki można wykonać od 8 tygodnia trwania ciąży, natomiast od 15 tygodnia możliwe jest pobranie materiału z płynu owodniowego. Badania ojcostwa można połączyć z badaniami genetycznymi płodu. Zarówno test na ojcostwo wykonany w ciąży, jak i po narodzinach dziecka wykazuje taki sam stopień wiarygodności.

Czy badania ojcostwa można zrobić przed porodem?

Badanie ojcostwa można zrobić przed porodem, już po 8 tygodniu ciąży. Nie ma znaczenia, w którym momencie przed porodem zostanie pobrana próbka, chociaż na wyniki należy oczekiwać kilka tygodni. Warto jednak liczyć się z tym, że badanie na ojcostwo przed porodem będzie znacznie droższe niż takie samo, które wykonamy już po urodzeniu się dziecka. Koszt wykonania takiego badania oscyluje bowiem w granicy 2-7 tysięcy złotych.

Data publikacji: 23/04/2019