Czy po grupie krwi można ustalić ojcostwo? Ustalenie ojcostwa a grupa krwi

testy ojcostwa z grupy krwi

Ustalenie ojcostwa na podstawie krwi? Ten sposób miał swoje zastosowanie kilkadziesiąt lat temu, co wynikało z braku dostępu do innych metod. Ponadto ustalenie ojcostwa na podstawie grupy krwi nigdy nie było pewne. Inna sprawa, że w dzisiejszych czasach genetyka jest rozwinięta na tyle, że dostarcza nam nowe – pewne i jednoznaczne rozwiązanie! Dowiedz się więcej, o jakim rozwiązaniu mowa.

Jak sprawdzić ojcostwo po grupie krwi?

Ustalenie ojcostwa na podstawie grup krwi nie jest pewne. Znając grupę krwi ojca i matki, można jednak określić możliwe warianty grup krwi dziecka – jest ona dziedziczona po rodzicach. Ilustruje to poniższa tabelka.

ustalenie ojcostwa a grupy krwi, ustalenie ojcostwa a grupa krwi, ustalenie ojcostwa z grup krwi, badanie ojcostwa a grupy krwi, ustalenie ojcostwa na podstawie grup krwi, ustalenie ojcostwa na podstawie grupy krwi

.

W Polsce najbardziej popularnymi grupami krwi są grupy A (38,5% populacji) i 0 (33,4% populacji). Warto pamiętać, że grupa krwi nie jest charakterystyczna dla pojedynczego człowieka tak jak kod genetyczny czy odcisk palca.

Dlaczego badanie grup krwi nie jest precyzyjne?

Po pierwsze: na świecie żyją miliony osób o takiej samej grupie krwi – nie jest ona więc dla człowieka charakterystyczna. Badany w teście na ojcostwo profil genetyczny jest natomiast nazywany „genetycznym odciskiem palca”, ponieważ każdy z nas ma swój unikalny, dziedziczony po rodzicach.

 

Po drugie: istnieją takie połączenia grup krwi rodziców, przy których dziecko może mieć dowolną grupę krwi – porównanie profili DNA pozwala natomiast ustalić pokrewieństwo w sposób jednoznaczny – zawsze wiadomo, czy dziecko pochodzi od danego mężczyzny.

 

Po trzecie: laboratoria stosunkowo często oznaczają grupę krwi błędnie – ma to miejsce szczególnie u małych dzieci. Istotne jest też to, że choć antygeny układu AB0 ujawniają się co prawda już w 6 tygodniu życia płodowego, to do ich pełnej ekspresji dochodzi jednak w wieku 6-18 miesięcy. Dlatego też grupę krwi dziecka powinno się ustalać dopiero po ukończeniu 2. roku życia. Profil genetyczny dziecka ustalony jest już w życiu płodowym i nigdy się nie zmieni, więc wynik testu DNA zawsze będzie pewny.

Czy kiedyś ustalano ojcostwo na podstawie grup krwi?

W Polsce pierwsza ekspertyza serologiczna związana z procesem alimentacyjnym została wydana w 1926 roku dla sądu krakowskiego. Obejmowała ona dwa układy grupowe krwi: AB0 oraz MN (Rh+, Rh-). To właśnie one znalazły się w wydanej w 1959 roku przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej instrukcji obowiązkowych badań w sprawach sądowych o ustalenie ojcostwa.

 

W miarę odkrywania nowych technik badawczych oraz nowych układów zakres badań grup krwi zmieniał się i był coraz bardziej poszerzany w sposób nieskoordynowany. Zdarzało się więc, że zakłady wykonując różne zakresy badań, wydawały pozornie sprzeczne opinie. Sytuacja ta została uregulowana w 1968 roku. Wydano wówczas „Wytyczne w sprawach grupowych badań krwi w dochodzeniu ojcostwa”.

 

Należy pamiętać, że orzeczenie o wykluczeniu ojcostwa nie zapadało jedynie na podstawie analizy grup krwi, ale także szeregu innych czynników serologicznych. Samo porównanie grup krwi nie jest zatem podstawą do wydania opinii o wykluczeniu ojcostwa.

Jak sprawdzić ojcostwo?

Jeśli pojawiły się wątpliwości związane z grupą krwi, warto rozwiać je jak najszybciej – w przeciwnym razie będą narastać. Najskuteczniejszą obecnie metodą potwierdzenia lub wykluczenia ojcostwa jest test DNA. W przeciwieństwie do porównania grup krwi opiera się on na porównaniu wyróżników danych osób – profili genetycznych.

Takie badanie na ojcostwo można zrobić na podstawie dowolnych próbek, np. maszynki do golenia, szklanki, smoczka, słomki od napoju, niedopałka papierosa i wielu innych.

 

Zobacz krótki filmik i dowiedz się, jak zrobić test na ojcostwo:

YouTube player

Gdzie zrobić badanie ojcostwa?

Zestaw do samodzielnego pobrania próbek wraz z badaniem na ojcostwo. Bezpłatna przesyłka. 

(zestaw do pobrania próbek DNA)

Cena: 1397,-

badania ojcostwa, badanie ojcostwa, ojcostwo

W zestawie:

  • sterylne wymazówki do pobrania próbek dla 4 osób
  • instrukcja pobrania próbek
  • formularz zlecenia badania ojcostwa
  • zaadresowana i opłacona koperta zwrotna

Badanie ojcostwa zrobisz w jedne z 300 przychodni w Polsce lub podczas wizyty domowej pielęgniarki. Wystarczy, że zadzwonisz lub zarejestrujesz się poprzez formularz on-line.

5 najważniejszych informacji:

 

Często zadawane pytania

Szukasz informacji na temat badania? Sprawdź najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na temat testów na ojcostwo

Jak można zamówić test na ojcostwo?

💻 On-line przez sklep internetowy: wybierz badanie

📅 Poprzez formularz on-line Rejestracja 24 h/dobę (oddzwonimy w celu potwierdzenia umówienia wizyty)

📞 Telefonicznie 665 761 161 6 dni w tygodniu

📧 Mailowo biuro@testdna.pl

💬 Na dyskretnym czacie: napisz

Gdzie można zrobić test na ojcostwo?

🏠 W DOMU:

  • próbki możesz pobrać samodzielnie, wykorzystując zamówiony wcześniej zestaw lub zebrać dowolne materiały dyskretne (np. smoczek, szczoteczkę do zębów) lub pobrać wymazy z policzka na patyczki kosmetyczne;
  • próbki do badania może pobrać pielęgniarka mobilna w domu pacjenta (Pielęgniarki, które współpracują z nami przestrzegają wszelkich zasad higieny, każda pielęgniarka mobilna jest przez nas wyposażona w jednorazową maseczkę i rękawiczki!)

🏥 W PLACÓWCE MEDYCZNEJ W CAŁEJ POLSCE

Współpracujemy z ponad 300 przychodniami w całej Polsce, umówimy Cię na pobranie próbki do badania najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.

Umów wizytę domową lub wizytę w placówce: formularz on-line Rejestracja 24 h/dobę

Jakie próbki można przekazać do testu na ojcostwo?

W testDNA Sp. z o.o. Sp. k. nie dzielimy próbek na „gorsze” i „lepsze”. Każda próbka jest tak samo dobra – musi jednak zawierać materiał DNA badanej osoby. Przykładowe próbki to oprócz wymazów z policzka np. smoczek, szczoteczka do zębów, kubek, słomka, butelka, puszka, sztućce, chusteczka z katarem czy niedopałek papierosa. Każda próbka jest objęta gwarancją – czyli jeśli z jakiegoś powodu nie będzie nadawała się do badania, można przekazać bezpłatnie kolejną. Poczytaj więcej: Jakie próbki można przekazać do testu na ojcostwo…

Jak wygląda wynik testu na ojcostwo?

Wynik badania na ojcostwo wykonywanego w testDNA Sp. z o.o. Sp. k. to dokument – kilkustronicowy raport. Zawiera on przede wszystkim słowną interpretację rezultatu (czyli wskazuje, z jakim prawdopodobieństwem badany mężczyzna jest ojcem badanego dziecka). Na wyniku znajdują się ponadto tabele z profilami genetycznymi uczestników, opis stanu próbek, opis wykorzystanej metody oraz podpisy i pieczątki osób przeprowadzających badanie. Zobacz przykładowy wynik…

Kto musi wziąć udział w teście na ojcostwo?

Do wydania jednoznacznego wyniku potrzebne są próbki od domniemanego ojca i dziecka. Nie ma potrzeby, aby do testu był włączany materiał od matki.

Kiedy wynik testu na ojcostwo jest pewny?

Wynik testu na ojcostwo jest pewny, kiedy jest zgodny z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Genetyki Sądowej i Kryminologii. Potwierdzenie ojcostwa powinno wynosić ponad 99,9999% – wtedy określane jest w genetyce jako prawdopodobieństwo graniczące z pewnością. Wykluczenie musi być natomiast stuprocentowe (100%). W testDNA Sp. z o.o. Sp. k. wydajemy właśnie tylko takie wyniki.

Czy test na ojcostwo trzeba powtarzać?

Nie – test na ojcostwo wystarczy wykonać raz w życiu, ponieważ analizowane w tym badaniu fragmenty DNA nie zmieniają się. Zdarzają się jednak sytuacje, że Pacjenci powtarzają badanie ojcostwa wcześniej wykonane w mało wiarygodnym laboratorium – zlecają je raz jeszcze, tym razem w testDNA Sp. z o.o. Sp. k., aby zyskać całkowitą pewność.

Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo?

Badanie na ojcostwo można zrealizować już na etapie ciąży: od 8 tygodnia (na podstawie krwi ciężarnej) albo od 15 tygodnia (na podstawie płynu owodniowego). Po narodzinach dziecka test na ojcostwo można wykonać od drugiej doby życia. Jeśli rodzina dysponuje materiałem genetycznym od domniemanego ojca, test można zlecić także po jego śmierci.

Czy test na ojcostwo można zrobić w domu?

Tak! Test na ojcostwo śmiało zrobisz w domu – samodzielnie pobierając próbki lub umawiając wizytę domową pielęgniarki.

Co się stanie, jeśli nieprawidłowo pobiorę wymaz do testu na ojcostwo?

Pobranie wymazu z policzka jest bardzo proste, dlatego najczęściej wykonywane jest prawidłowo. Jeśli na wymazówce nie będzie odpowiedniej ilości DNA, masz gwarancję – kolejne pobranie jest w cenie.

Czy test na ojcostwo jest bezpieczny?

Test na ojcostwo jest całkowicie bezpieczny zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci – próbki to wymazy z policzka (których pobranie jest proste i bezbolesne) albo materiały dyskretne (np. szczoteczka do zębów, smoczek, maszynka do golenia).

Ile się czeka na wynik testu na ojcostwo?

Jeśli od wszystkich badanych osób pobrane są wymazy z policzka – wynik otrzymasz do 5 dni roboczych. Jeśli będą to natomiast próbki dyskretne lub wymazy pobrane na patyczki kosmetyczne – rezultat dostępny będzie do 10 dni roboczych.

Jak otrzymam wynik testu na ojcostwo?

Wynik otrzymasz w sposób zaznaczony na formularzu zlecenia badania. Możesz otrzymać go on-line i/lub wysyłkowo bądź odebrać w wybranej przychodni.

Jak się robi test na ojcostwo?

Badanie ojcostwa zrobisz w bardzo prosty sposób. Wystarczy znaleźć odpowiednie laboratorium – najlepiej certyfikowane i z dużym doświadczeniem. Następnie po uprzednim kontakcie z placówką wypełniasz właściwy formularz i dostarczasz dogodne dla siebie próbki – wymazy z policzka lub mikroślady. Po tym kroku zostaje Ci jedynie oczekiwać na wynik.

Ile kosztuje test na ojcostwo?

To, ile kosztuje test na ojcostwo, sprawdzisz w naszym CENNIKU.

Czy można opłacić badanie na raty?

Tak – koszt badania na ojcostwo można rozłożyć na raty (5-60 rat). Wystarczy zostawić swój numer telefonu, by dział finansowy skontaktował się w tej sprawie. Gwarancja kredytowa zostanie przesłana kurierem w ciągu 2 dni – nie trzeba więc udawać się do banku. Pod uwagę brane są dochody nie tylko z umowy o pracę, ale też np. umowy zlecenia, umowy o dzieło czy emerytury. Poczytaj więcej o ratach…

Czy test na ojcostwo można zrobić na NFZ?

Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa koszt badań medycznych – które mają na celu poprawę stanu zdrowia pacjenta, wykrycie chorób etc. Test na ojcostwo nie należy do tego rodzaju badań – nie można go więc zrobić na NFZ.

Jak zapłacić za test na ojcostwo?

Za test na ojcostwo można zapłacić w wygodny dla siebie sposób: tradycyjnym przelewem bankowym, przelewem internetowym przez system przelewy24 albo przekazem pocztowym. W przypadku pobrania próbek w placówce pierwsza część opłaty (100-200 złotych – zależnie od placówki) często zostaje uiszczona na miejscu (otrzymasz stosowną informację).

Czy testy na ojcostwo są wiarygodne?

Testy na ojcostwo to najbardziej wiarygodne badanie w zakresie ustalania ojcostwa. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii za wiarygodny wynik potwierdzający ojcostwo, uważa się wynik z prawdopodobieństwem powyżej 99,9999%. W naszym laboratorium przestrzegamy powyższych wytycznych dlatego wiarygodność testów na ojcostwo jest niepodważalna.

Czy można zrobić test na ojcostwo bez zgody matki?

Przy badaniu ojcostwa na 24 markerach DNA, wystarczy aby w badaniu udział wzięli – domniemany ojciec oraz dziecko. Badanie w takim zakresie pozwala wystawić wiarygodny wynik zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii bez obecności matki w badaniu.

4.7/5 - (4 głosów / głosy)

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Jestem zadowolona z całego zamówienia. Przesyłka została wysłana ekspresowo, odebranie od kuriera również odbyło się na drugi dzień. Co do ceny to nie mam porównania z inną firmą, gdyż zamówienie składałam pierwszy raz, dla mnie cena jest zadowalająca za całość i jakość zamówienia. Odnośnie obsługi klienta- nie miałam żadnych dodatkowych pytań, a o wysłanym raporcie poinformowano mnie telefoniczne, co było na plus. Generalnie całość przebiegła bezproblemowo i bardzo szybko. Także będę polecać dalej jeśli będę miała okazję.”

Klaudia

Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”

Kinga

„Szczerze polecam! Kontakt z laboratorium pomimo weekendu był na5+. Wszystkie informacje rzeczowo przekazane, dzięki czemu bardzo łatwo przeszliśmy przez całą procedurę. Wyniki badań zarówno mailem jak i pocztą doszły błyskawicznie. Zdecydowanie polecam!”

Anna

„Szanowni Państwo,obsługę Klienta/ Pacjenta w Państwa Labolatorium oceniam celująco: podczas rozmowy przez chat uzyskałam proste i kompleksowe informacje o interesujących mnie badaniach. Kiedy zaszła taka potrzeba, rozmowę na chacie elastycznie zmieniliśmy na telefoniczną i mailową. Prosta instrukcja obsługi sprawiła, że samo pobranie materiału do badania było bezstresowe. Czas dostarczenia/odebrania przesyłki oraz wyników był bardzo zadowalający, a mailowa forma wyników badań ułatwia szybki i prosty dostęp do nich w każdym miejscu. Już teraz polecam Państwa usługi osobom zastanawiającym się nad wykonaniem badań genetycznych.Pozdrawiam serdecznie”

Edyta

Wszystkie artykuły
Back to Top