Czy po grupie krwi można ustalić ojcostwo? Ustalenie ojcostwa a grupa krwi

ustalenie ojcostwa a grupy krwi, ustalenie ojcostwa a grupa krwi, ustalenie ojcostwa z grup krwi, badanie ojcostwa a grupy krwi, ustalenie ojcostwa na podstawie grup krwi, ustalenie ojcostwa na podstawie grupy krwi

Grupa krwi dziecka znaleziona w książeczce zdrowia się nie zgadza? Wydaje Ci się, że to niemożliwe, żeby miało właśnie taką? Podejrzewasz, że ktoś inny może być jego ojcem? Warto wiedzieć, ze ustalenie ojcostwa na podstawie grupy krwi nigdy nie jest pewne – może je jedynie wstępnie wykluczyć, ale nigdy nie potwierdzi. Jedyną metodą, która umożliwia jednoznaczne potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa, jest test DNA. Dlaczego?

 

Tego dowiesz się z artykułu:

Jak sprawdzić ojcostwo po grupie krwi?

Ustalenie ojcostwa na podstawie grup krwi nie jest pewne. Znając grupę krwi ojca i matki, można jednak określić możliwe warianty grup krwi dziecka – jest ona dziedziczona po rodzicach. Ilustruje to poniższa tabelka.

ustalenie ojcostwa a grupy krwi, ustalenie ojcostwa a grupa krwi, ustalenie ojcostwa z grup krwi, badanie ojcostwa a grupy krwi, ustalenie ojcostwa na podstawie grup krwi, ustalenie ojcostwa na podstawie grupy krwi

.

W Polsce najbardziej popularnymi grupami krwi są grupy A (38,5% populacji) i 0 (33,4% populacji). Warto pamiętać, że grupa krwi nie jest charakterystyczna dla pojedynczego człowieka tak jak kod genetyczny czy odcisk palca.

Dlaczego ustalenie ojcostwa na podstawie grup krwi nie jest precyzyjne?

  1. Po pierwsze: na świecie żyją miliony osób o takiej samej grupie krwi – nie jest ona więc dla człowieka charakterystyczna. Badany w teście na ojcostwo profil genetyczny jest natomiast nazywany „genetycznym odciskiem palca”, ponieważ każdy z nas ma swój unikalny, dziedziczony po rodzicach.

 

  1. Po drugie: istnieją takie połączenia grup krwi rodziców, przy których dziecko może mieć dowolną grupę krwi – porównanie profili DNA pozwala natomiast ustalić pokrewieństwo w sposób pewny – zawsze wiadomo, czy dziecko pochodzi od danego mężczyzny.

 

  1. Po trzecie: laboratoria stosunkowo często oznaczają grupę krwi błędnie – ma to miejsce szczególnie u małych dzieci. Istotne jest też to, że choć antygeny układu AB0 ujawniają się co prawda już w 6 tygodniu życia płodowego, to do ich pełnej ekspresji dochodzi jednak w wieku 6-18 miesięcy. Dlatego też grupę krwi dziecka powinno się ustalać dopiero po ukończeniu 2. roku życia. Profil genetyczny dziecka ustalony jest już w życiu płodowym i nigdy się nie zmieni, więc wynik testu DNA zawsze będzie pewny.

Czy kiedyś wykorzystywano ustalenie grup krwi do sprawdzenia ojcostwa?

W Polsce pierwsza ekspertyza serologiczna związana z procesem alimentacyjnym została wydana w 1926 roku dla sądu krakowskiego. Obejmowała ona dwa układy grupowe krwi: AB0 oraz MN (Rh+, Rh-). To właśnie one znalazły się w wydanej w 1959 roku przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej instrukcji obowiązkowych badań w sprawach sądowych o ustalenie ojcostwa.

 

W miarę odkrywania nowych technik badawczych oraz nowych układów zakres badań grup krwi zmieniał się i był coraz bardziej poszerzany w sposób nieskoordynowany. Zdarzało się więc, że zakłady wykonując różne zakresy badań, wydawały pozornie sprzeczne opinie. Sytuacja ta została uregulowana w 1968 roku. Wydano wówczas „Wytyczne w sprawach grupowych badań krwi w dochodzeniu ojcostwa”.

 

Należy pamiętać, że orzeczenie o wykluczeniu ojcostwa nie zapadało jedynie na podstawie analizy grup krwi, ale także szeregu innych czynników serologicznych. Samo porównanie grup krwi nie jest zatem podstawą do wydania opinii o wykluczeniu ojcostwa.

Jak sprawdzić ojcostwo w sposób jednoznaczny?

Jeśli pojawiły się wątpliwości związane z grupą krwi, warto rozwiać je jak najszybciej – w przeciwnym razie będą narastać. Najskuteczniejszą obecnie metodą potwierdzenia lub wykluczenia ojcostwa jest test DNA. W przeciwieństwie do porównania grup krwi opiera się on na porównaniu wyróżników danych osób – profili genetycznych.

 

Takie badanie na ojcostwo można zrobić na podstawie dowolnych próbek, np. maszynki do golenia, szklanki, smoczka, słomki od napoju, niedopałka papierosa i wielu innych.

Zobacz krótki filmik i dowiedz się, jak zrobić test na ojcostwo:

5 najważniejszych informacji:

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Jestem zadowolona z całego zamówienia. Przesyłka została wysłana ekspresowo, odebranie od kuriera również odbyło się na drugi dzień. Co do ceny to nie mam porównania z inną firmą, gdyż zamówienie składałam pierwszy raz, dla mnie cena jest zadowalająca za całość i jakość zamówienia. Odnośnie obsługi klienta- nie miałam żadnych dodatkowych pytań, a o wysłanym raporcie poinformowano mnie telefoniczne, co było na plus. Generalnie całość przebiegła bezproblemowo i bardzo szybko. Także będę polecać dalej jeśli będę miała okazję.”

Klaudia

Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”

Kinga

„Szczerze polecam! Kontakt z laboratorium pomimo weekendu był na5+. Wszystkie informacje rzeczowo przekazane, dzięki czemu bardzo łatwo przeszliśmy przez całą procedurę. Wyniki badań zarówno mailem jak i pocztą doszły błyskawicznie. Zdecydowanie polecam!”

Anna

„Szanowni Państwo,obsługę Klienta/ Pacjenta w Państwa Labolatorium oceniam celująco: podczas rozmowy przez chat uzyskałam proste i kompleksowe informacje o interesujących mnie badaniach. Kiedy zaszła taka potrzeba, rozmowę na chacie elastycznie zmieniliśmy na telefoniczną i mailową. Prosta instrukcja obsługi sprawiła, że samo pobranie materiału do badania było bezstresowe. Czas dostarczenia/odebrania przesyłki oraz wyników był bardzo zadowalający, a mailowa forma wyników badań ułatwia szybki i prosty dostęp do nich w każdym miejscu. Już teraz polecam Państwa usługi osobom zastanawiającym się nad wykonaniem badań genetycznych.Pozdrawiam serdecznie”

Edyta

zadzwoń teraz

Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, weekendy i święta: 9:00-17:00

Napisz do nas: biuro@testDNA.pl

Marcin Kliś

Marcin Kliś

Joanna Musiał

Joanna Musiał

mgr Ewelina Czernachowska

Ewelina Czernachowska

Ewa Przeliorz

Ewa Przeliorz

Data publikacji: 13/05/2015, Data aktualizacji: 28/04/2020