Jak długo ważne są próbki do testu na ojcostwo?

Jak długo ważne są próbki do testu na ojcostwo

Jeśli chodzi o test na ojcostwo, nie musisz się martwić o materiał genetyczny, który przekazujesz do testu na ojcostwo, ponieważ można przekazać dowolną próbkę. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu wymaz z policzka, którego pobranie jest proste i szybkie. Jednak możesz również dostarczyć próbkę DNA znalezioną na przedmiotach codziennego użytku, takich jak maszynka do golenia, włosy z cebulkami lub smoczek. Te próbki są równie skuteczne i nie powinny ulec zniszczeniu w trakcie przekazywania do laboratorium. Czy takie próbki mogą ulec zniszczeniu? Jak długo ważne są próbki do testu na ojcostwo? Na te i na wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz poniżej. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Jak długo ważne są próbki do testu na ojcostwo?

Całe szczęście DNA zebrane w celu wykonania testu DNA na ojcostwo nie ma swojego terminu ważności. Przechowywane w odpowiednich warunkach potrafi przetrwać nawet kilkadziesiąt lat. Warto zabezpieczyć je we właściwy sposób, a wtedy nawet po długim czasie będzie dobre do badania ojcostwa. Jednak do analizy potrzebne jest dobrze wyposażone laboratorium. Dodatkowo próbki DNA nie mogą ulec degradacji.

Właściwie zabezpieczony materiał pozwoli zwiększyć szanse na powodzenie analizy. Należy jednak pamiętać, że nie każda próbka DNA będzie nadawała się do badania DNA po dłuższym czasie. Warto zabezpieczyć się przed taką sytuacją, wybierając badanie z gwarancją na próbki. Daje to możliwość ponownego wysłania materiału DNA bez generowania dodatkowych opłat.

Test na ojcostwo konsultacja

Zamów test na ojcostwo

Czy wiesz, że pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka należy do najczęściej wykorzystywanych próbek zarówno do prywatnego badania na ojcostwo, jak i sądowych badań ojcostwa? Pobranie takiej próbki jest naprawdę łatwe i dostępne dla każdego. Możesz to zrobić samodzielnie w domu, korzystając ze specjalnego zestawu. Zamów badanie analizy dowolnych próbek – wymazy z policzka, włosy, sztućce, guma do żucia, szklanka i wiele innych korzystając z formularza zamówienia zestawu poniżej.

Test na ojcostwo-POBIERZ PRÓBKI SAM W DOMU

Cena: 1287.00 zł

Zamów badanie do domu

W cenie badania:

 • GWARANCJA stałej ceny – działamy do skutku bez dopłat!
 • Analiza dowolnych próbek – wymazy z policzka, włosy, sztućce, guma do żucia, szklanka i wiele innych
 • Szybki wynik już w 3-5 dni roboczych
 • Możliwość zlecenia badania całkowicie anonimowo
 • Zestaw do pobrania próbek w domu wraz z dyskretną wysyłką
 • Test na ojcostwo wykonany w akredytowanym i certyfikowanym laboratorium z ponad 20 letnim doświadczeniem
 • Dwukrotne wykonanie badania przez dwa zespoły laboratoryjne w przypadku wykluczenia ojcostwa
 • Profile genetyczne na wyniku badania
 • Wsparcie opiekuna 6 dniu w tygodniu

Jakie próbki nadają się do testu na ojcostwo?

Jeśli chodzi o próbki do testu na ojcostwo jest wiele możliwości. Między innymi:

Należy pamiętać, że powyższe przedmioty muszą zawierać DNA osoby badanej – konieczna jest pewność, że należą do właściwych osób.

Jak pobrać i przechowywać próbki do testu na ojcostwo?

Najważniejsze jest, aby po pobraniu próbki przechowywać je w odpowiednich warunkach. Należy zadbać o zacienione miejsce. Warto pamiętać, że najlepsza będzie temperatura pokojowa. Nie należy wkładać próbek do lodówki, ponieważ może to spowodować powstawanie pleśni. Sposób w jaki należy spakować próbkę, zależy od jej rodzaju.

 • Wymazy z policzka

wymazy z policzkawymazy z policzka mob

Sposób przechowywania wymazów z policzka jest prosty. Jeśli zakupiłeś zestaw, pobrane próbki spakuj w taki sam sposób, jak były zapakowane wcześniej. W przypadku gotowych testów, należy użyć woreczka dołączonego do zestawu, a następnie zapakować go do kartonika. Po wykonaniu tych czynności ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim opisaniu zabezpieczonego materiału – na kartoniku wypisz dane osoby badanej.

 • Próbki dyskretne

dyskretne probki pobraniadyskretne probki pobrania mob

Pozostałe próbki typu paznokcie, włosy itp. spakuj każdą osobno do papierowych kopert, podpisanych danymi osoby badanej. Próbki możesz również spakować do kartonika. Ważne jest, aby unikać używania plastikowych torebek, gdyż w ich środku próbki mogłyby zapleśnieć.

Często zadawane pytania

Szukasz informacji na temat badania? Sprawdź najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na temat testów na ojcostwo

Jak można zamówić test na ojcostwo?

💻 On-line przez sklep internetowy: wybierz badanie

📅 Poprzez formularz on-line Rejestracja 24 h/dobę (oddzwonimy w celu potwierdzenia umówienia wizyty)

📞 Telefonicznie 665 761 161 6 dni w tygodniu

📧 Mailowo biuro@testdna.pl

💬 Na dyskretnym czacie: napisz

Gdzie można zrobić test na ojcostwo?

🏠 W DOMU:

 • próbki możesz pobrać samodzielnie, wykorzystując zamówiony wcześniej zestaw lub zebrać dowolne materiały dyskretne (np. smoczek, szczoteczkę do zębów) lub pobrać wymazy z policzka na patyczki kosmetyczne;
 • próbki do badania może pobrać pielęgniarka mobilna w domu pacjenta (Pielęgniarki, które współpracują z nami przestrzegają wszelkich zasad higieny, każda pielęgniarka mobilna jest przez nas wyposażona w jednorazową maseczkę i rękawiczki!)

🏥 W PLACÓWCE MEDYCZNEJ W CAŁEJ POLSCE

Współpracujemy z ponad 300 przychodniami w całej Polsce, umówimy Cię na pobranie próbki do badania najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.

Umów wizytę domową lub wizytę w placówce: formularz on-line Rejestracja 24 h/dobę

Jakie próbki można przekazać do testu na ojcostwo?

W testDNA Sp. z o.o. Sp. k. nie dzielimy próbek na „gorsze” i „lepsze”. Każda próbka jest tak samo dobra – musi jednak zawierać materiał DNA badanej osoby. Przykładowe próbki to oprócz wymazów z policzka np. smoczek, szczoteczka do zębów, kubek, słomka, butelka, puszka, sztućce, chusteczka z katarem czy niedopałek papierosa. Każda próbka jest objęta gwarancją – czyli jeśli z jakiegoś powodu nie będzie nadawała się do badania, można przekazać bezpłatnie kolejną. Poczytaj więcej: Jakie próbki można przekazać do testu na ojcostwo…

Jak wygląda wynik testu na ojcostwo?

Wynik badania na ojcostwo wykonywanego w testDNA Sp. z o.o. Sp. k. to dokument – kilkustronicowy raport. Zawiera on przede wszystkim słowną interpretację rezultatu (czyli wskazuje, z jakim prawdopodobieństwem badany mężczyzna jest ojcem badanego dziecka). Na wyniku znajdują się ponadto tabele z profilami genetycznymi uczestników, opis stanu próbek, opis wykorzystanej metody oraz podpisy i pieczątki osób przeprowadzających badanie. Zobacz przykładowy wynik…

Kto musi wziąć udział w teście na ojcostwo?

Do wydania jednoznacznego wyniku potrzebne są próbki od domniemanego ojca i dziecka. Nie ma potrzeby, aby do testu był włączany materiał od matki.

Kiedy wynik testu na ojcostwo jest pewny?

Wynik testu na ojcostwo jest pewny, kiedy jest zgodny z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Genetyki Sądowej i Kryminologii. Potwierdzenie ojcostwa powinno wynosić ponad 99,9999% – wtedy określane jest w genetyce jako prawdopodobieństwo graniczące z pewnością. Wykluczenie musi być natomiast stuprocentowe (100%). W testDNA Sp. z o.o. Sp. k. wydajemy właśnie tylko takie wyniki.

Czy test na ojcostwo trzeba powtarzać?

Nie – test na ojcostwo wystarczy wykonać raz w życiu, ponieważ analizowane w tym badaniu fragmenty DNA nie zmieniają się. Zdarzają się jednak sytuacje, że Pacjenci powtarzają badanie ojcostwa wcześniej wykonane w mało wiarygodnym laboratorium – zlecają je raz jeszcze, tym razem w testDNA Sp. z o.o. Sp. k., aby zyskać całkowitą pewność.

Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo?

Badanie na ojcostwo można zrealizować już na etapie ciąży: od 8 tygodnia (na podstawie krwi ciężarnej) albo od 15 tygodnia (na podstawie płynu owodniowego). Po narodzinach dziecka test na ojcostwo można wykonać od drugiej doby życia. Jeśli rodzina dysponuje materiałem genetycznym od domniemanego ojca, test można zlecić także po jego śmierci.

Czy test na ojcostwo można zrobić w domu?

Tak! Test na ojcostwo śmiało zrobisz w domu – samodzielnie pobierając próbki lub umawiając wizytę domową pielęgniarki.

Co się stanie, jeśli nieprawidłowo pobiorę wymaz do testu na ojcostwo?

Pobranie wymazu z policzka jest bardzo proste, dlatego najczęściej wykonywane jest prawidłowo. Jeśli na wymazówce nie będzie odpowiedniej ilości DNA, masz gwarancję – kolejne pobranie jest w cenie.

Czy test na ojcostwo jest bezpieczny?

Test na ojcostwo jest całkowicie bezpieczny zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci – próbki to wymazy z policzka (których pobranie jest proste i bezbolesne) albo materiały dyskretne (np. szczoteczka do zębów, smoczek, maszynka do golenia).

Ile się czeka na wynik testu na ojcostwo?

Jeśli od wszystkich badanych osób pobrane są wymazy z policzka – wynik otrzymasz do 5 dni roboczych. Jeśli będą to natomiast próbki dyskretne lub wymazy pobrane na patyczki kosmetyczne – rezultat dostępny będzie do 10 dni roboczych.

Jak otrzymam wynik testu na ojcostwo?

Wynik otrzymasz w sposób zaznaczony na formularzu zlecenia badania. Możesz otrzymać go on-line i/lub wysyłkowo bądź odebrać w wybranej przychodni.

Jak się robi test na ojcostwo?

Badanie ojcostwa zrobisz w bardzo prosty sposób. Wystarczy znaleźć odpowiednie laboratorium – najlepiej certyfikowane i z dużym doświadczeniem. Następnie po uprzednim kontakcie z placówką wypełniasz właściwy formularz i dostarczasz dogodne dla siebie próbki – wymazy z policzka lub mikroślady. Po tym kroku zostaje Ci jedynie oczekiwać na wynik.

Ile kosztuje test na ojcostwo?

To, ile kosztuje test na ojcostwo, sprawdzisz w naszym CENNIKU.

Czy można opłacić badanie na raty?

Tak – koszt badania na ojcostwo można rozłożyć na raty (5-60 rat). Wystarczy zostawić swój numer telefonu, by dział finansowy skontaktował się w tej sprawie. Gwarancja kredytowa zostanie przesłana kurierem w ciągu 2 dni – nie trzeba więc udawać się do banku. Pod uwagę brane są dochody nie tylko z umowy o pracę, ale też np. umowy zlecenia, umowy o dzieło czy emerytury. Poczytaj więcej o ratach…

Czy test na ojcostwo można zrobić na NFZ?

Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa koszt badań medycznych – które mają na celu poprawę stanu zdrowia pacjenta, wykrycie chorób etc. Test na ojcostwo nie należy do tego rodzaju badań – nie można go więc zrobić na NFZ.

Jak zapłacić za test na ojcostwo?

Za test na ojcostwo można zapłacić w wygodny dla siebie sposób: tradycyjnym przelewem bankowym, przelewem internetowym przez system przelewy24 albo przekazem pocztowym. W przypadku pobrania próbek w placówce pierwsza część opłaty (100-200 złotych – zależnie od placówki) często zostaje uiszczona na miejscu (otrzymasz stosowną informację).

Czy testy na ojcostwo są wiarygodne?

Testy na ojcostwo to najbardziej wiarygodne badanie w zakresie ustalania ojcostwa. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii za wiarygodny wynik potwierdzający ojcostwo, uważa się wynik z prawdopodobieństwem powyżej 99,9999%. W naszym laboratorium przestrzegamy powyższych wytycznych dlatego wiarygodność testów na ojcostwo jest niepodważalna.

Czy można zrobić test na ojcostwo bez zgody matki?

Przy badaniu ojcostwa na 24 markerach DNA, wystarczy aby w badaniu udział wzięli – domniemany ojciec oraz dziecko. Badanie w takim zakresie pozwala wystawić wiarygodny wynik zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii bez obecności matki w badaniu.

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Jestem zadowolona z całego zamówienia. Przesyłka została wysłana ekspresowo, odebranie od kuriera również odbyło się na drugi dzień. Co do ceny to nie mam porównania z inną firmą, gdyż zamówienie składałam pierwszy raz, dla mnie cena jest zadowalająca za całość i jakość zamówienia. Odnośnie obsługi klienta- nie miałam żadnych dodatkowych pytań, a o wysłanym raporcie poinformowano mnie telefoniczne, co było na plus. Generalnie całość przebiegła bezproblemowo i bardzo szybko. Także będę polecać dalej jeśli będę miała okazję.”

Klaudia

Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”

Kinga

„Szczerze polecam! Kontakt z laboratorium pomimo weekendu był na5+. Wszystkie informacje rzeczowo przekazane, dzięki czemu bardzo łatwo przeszliśmy przez całą procedurę. Wyniki badań zarówno mailem jak i pocztą doszły błyskawicznie. Zdecydowanie polecam!”

Anna

„Szanowni Państwo,obsługę Klienta/ Pacjenta w Państwa Labolatorium oceniam celująco: podczas rozmowy przez chat uzyskałam proste i kompleksowe informacje o interesujących mnie badaniach. Kiedy zaszła taka potrzeba, rozmowę na chacie elastycznie zmieniliśmy na telefoniczną i mailową. Prosta instrukcja obsługi sprawiła, że samo pobranie materiału do badania było bezstresowe. Czas dostarczenia/odebrania przesyłki oraz wyników był bardzo zadowalający, a mailowa forma wyników badań ułatwia szybki i prosty dostęp do nich w każdym miejscu. Już teraz polecam Państwa usługi osobom zastanawiającym się nad wykonaniem badań genetycznych.Pozdrawiam serdecznie”

Edyta

 

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń