Jeśli chodzi o test na ojcostwo, nie trzeba martwić się o materiał genetyczny, ponieważ można przekazać dowolną próbkę. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu wymaz z polika na patyczku. Jednak może być to również materiał DNA znaleziony na przedmiotach codziennego użytku. Nada się zarówno maszynka do golenia, włosy z cebulkami lub smoczek. Czy takie próbki mogą ulec zniszczeniu? Jak długo ważne są próbki do testu na ojcostwo?
Tego dowiesz się z artykułu:
Jak długo ważne są próbki do testu na ojcostwo?
Całe szczęście DNA zebrane w celu wykonania testu DNA na ojcostwo nie ma swojego terminu ważności. Przechowywane w odpowiednich warunkach potrafi przetrwać nawet kilkadziesiąt lat. Warto zabezpieczyć je we właściwy sposób, a wtedy nawet po długim czasie będzie dobre do badania ojcostwa. Jednak do analizy potrzebne jest dobrze wyposażone laboratorium. Dodatkowo próbki DNA nie mogą ulec degradacji.
Właściwie zabezpieczony materiał pozwoli zwiększyć szanse na powodzenie analizy. Należy jednak pamiętać, że nie każda próbka DNA będzie nadawała się do badania DNA po dłuższym czasie. Warto zabezpieczyć się przed taką sytuacją, wybierając badanie z gwarancją na próbki. Daje to możliwość ponownego wysłania materiału DNA bez generowania dodatkowych opłat. Jeśli jest taka możliwość, najlepiej wysłać próbki do laboratorium w ciągu 3-5 dni od ich zebrania.
Jakie próbki nadają się do testu na ojcostwo?
Jeśli chodzi o próbki do testu na ojcostwo jest wiele możliwości. Między innymi:
- 5-7 sztuk włosów z cebulkami
- Paznokcie
- Guma do żucia
- Wymazy z policzka
- Chusteczki z krwią lub innymi wydzielinami
- Podpaski
- Kubki, kieliszki
- Sztućce
- Butelki lub puszki
- Szczoteczka do zębów
- Smoczek
- Patyczek od lizaka lub loda
Należy pamiętać, że powyższe przedmioty muszą zawierać DNA osoby badanej – konieczna jest pewność, że należą do właściwych osób.
Jak przechowywać próbki do testu na ojcostwo?
Najważniejsze jest, aby przechowywać próbki w odpowiednich warunkach. Należy zadbać o zacienione miejsce. Warto pamiętać, że najlepsza będzie temperatura pokojowa. Nie należy wkładać próbek do lodówki, ponieważ może to spowodować powstawanie pleśni. Sposób w jaki należy spakować próbkę, zależy od jej rodzaju.
Sposób przechowywania wymazów z policzka jest prosty. Jeśli zakupiłeś zestaw, pobrane próbki spakuj w taki sam sposób, jak były zapakowane wcześniej. Na kartoniku wypisz dane osoby badanej.
Jeśli chodzi o próbki dyskretne – spakuj każdą osobno do papierowych kopert, podpisanych danymi osoby badanej. Próbki możesz również spakować do kartonika.
Nie należy umieszczać próbek w foliowych woreczkach, ponieważ może to spowodować rozwój pleśni.