Wykonując test ojcostwa w testDNA sp. z o.o., otrzymają od nas Państwo pewny i jednoznaczny wynik w postaci kilkustronicowego raportu (zawierającego m.in. profile genetyczne uczestników badania, informacje o dostarczonych próbkach oraz o osobach analizujących materiał i zatwierdzających badanie).
>
Do wyniku dołączone są też materiały informacyjne, które pokazują, w jaki sposób prawidłowo odczytać wynik oraz jaką metodą wykonywany był test.
Zgodnie z Decyzją Ramową Rady Unii Europejskiej, która weszła w życie 30 listopada 2013 roku, wyniki badań laboratoryjnych mogą być wykorzystane przez organ ścigania i wymiaru sprawiedliwości tylko w sytuacji, gdy laboratorium posiada Akredytację na zgodność normą PN-EN ISO/IEC 17025.
Jakie informacje zawiera wynik testu na ojcostwo?
Przedstawiamy 11 ważnych informacji zawartych na wyniku testu na ojcostwo, które mają konkretne znaczenie dla pewności wydanego rezultatu.
Przykładowe oznaczenie F-05/PB-01 wydanie … – to numer formularza, jaki stosujemy do opracowania sprawozdania z badania. Wynika to z przyjętych procedur zarządzania jakością w naszym laboratorium. Wskazany formularz jest ujęty w Procedurze Badawczej 01, którą wykorzystujemy do realizacji Państwa zlecenia.
Oryginalne wyniki wydane przez testDNA sp. z o.o. zawsze zawierają nasz indywidualny hologram.
Przypisany wyłącznie Państwa zleceniu. W takiej formie istnieje w dokumentacji laboratorium. Żadne inne zlecenie nie posiada takiego samego numeru. Wynika to z autorskiego oprogramowania do ewidencjonowania zleceń.

Państwa próbki w trakcie przyjęcia do laboratorium są sprawdzane pod kątem stanu – w momencie doręczenie ich do laboratorium. Opis „prawidłowy” świadczy o tym, że dotarły one w stanie bardzo dobrym, bez widocznych oznak pleśni, zanieczyszczenia pokarmem, nadmiernej wilgotności itp.

Unikatowy dla każdego człowieka. Każdy z nas (oprócz bliźniąt jednojajowych) posiada unikalny profil i na jego podstawie może być zidentyfikowany (takie właśnie profile DNA są wykorzystywane przy identyfikacji zwłok trudnych do rozpoznania). Profil genetyczny ustala się na postawie badania konkretnych miejsc na DNA (tzw. markerów), w których występują określone powtórzenia motywów nukleotydowych.
>
Liczba powtórzeń tych motywów jest przedstawiana w formie liczb i to Państwo widzą na wyniku badania. Konkretne motywy są dziedziczone od matki i od ojca, stąd w danym markerze widzą Państwo dwie liczby. Proszę nie sugerować się kolejnością tych liczb, bo ta wynika ze specyfiki elektroforezy kapilarnej, w czasie której mniejsze fragmenty DNA wędrują szybciej – niższe liczby zawsze będą występowały jako pierwsze w danym markerze.

To określony fragment DNA, który zawiera specjalne motywy (nukleotydy o określonej kolejności), na podstawie których jesteśmy w stanie ustalić profil DNA i sprawdzić pokrewieństwo. Markery mają swoje charakterystyczne nazwy, jak np.: TPOX, D3S1358. Ta nomenklatura stosowana jest na całym świecie.
W swoich badaniach testDNA sp. z o.o. stosuje nawet aż 34 markerów genetycznych, dzięki czemu wynik jest dokładniejszy – zwłaszcza wtedy, kiedy badamy tylko ojca i dziecko.
Marker AMEL to marker płci – na tej podstawie wiemy, czy mamy do czynienia z mężczyzną, czy kobietą. Mężczyzna posiada chromosomy X,Y a kobieta X, X. Marker DYS391 to marker zlokalizowany na chromosomie Y, występującym tylko u mężczyzn, stąd u kobiet w tym markerze nie uzyskuje się żadnych wartości.
Sample ID to numer konkretnej próbki (wymazówki), jest on nadawany tylko raz i nie ma możliwości, aby inny klient miał przypisany taki sam numer próbki. Ten numer nadawany jest automatycznie po przyjęciu Państwa próbek do laboratorium i jest stosowany na każdym etapie badania. Po tym numerze laboratorium jest w stanie zlokalizować Państwa zlecenie..
W tym miejscu macie Państwo wskazane, na jakich głównych odczynnikach pracujemy, jakich sprzętów używamy i do jakiej aktualnej procedury badawczej stosuje się testDNA Sp. z o.o. Laboratorium jest zobligowane do tego, aby każdą zmianę w procedurze badawczej zgłaszać do Polskiego Centrum Akredytacji – ma to na celu kontrolę jakości pracy.

- Wynik prawdopodobieństwa w ocenie zgodności
Po zakończeniu analizy genetycznej laboratorium dokonuje obliczenia prawdopodobieństwa ojcostwa, czyli innym słowy sprawdza, jak bardzo prawdopodobne jest, że dany mężczyzna jest biologicznym ojcem badanego dziecka. W trakcie obliczeń stosuje się określone algorytmy matematyczne oparte na statystyce i częstości występowaniu danego allelu w danej populacji. Poszczególne liczby w profilu genetycznym to właśnie allele. Dla każdej określonej populacji ustalone jest, jak często dany allel (czyli liczba) w niej występuje. Takie wyliczenia można wykonać ręcznie, jednak w testDNA sp. z o.o. dokonuje tego specjalne oprogramowanie.
>

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminalistyki wynik, który potwierdza ojcostwo z bardzo wysokim prawdopodobieństwem, to taki, w którym uzyskujemy wartość powyżej 99,9999%. Z kolei prawdopodobieństwo ojcostwa w przypadku wykluczenia ojcostwa wynosić będzie 0%.
- Informacja o jednostce wykonującej test
Są to dokładne dane testDNA sp. z o.o., które są spójne z tym, co jest zapisane w księdze rejestrowej naszego podmiotu leczniczego.

- Podpisy osób wykonujących i zatwierdzających test
Wyniki opracowywane i autoryzowane są przez osoby, które po pierwsze posiadają specjalne wykształcenie i doświadczenie w technikach biologii molekularnej, a po drugie są po określonym trybie szkoleniowym i uzyskaniu pozytywnej oceny przez przełożonego. Osoby, które autoryzują wyniki badań, posiadają specjalne upoważnienia do tego celu.
Badanie ojcostwa – w jaki sposób wykonać badanie?
Jakość badań w testDNA
Laboratorium testDNA posiada prestiżowe certyfikaty potwierdzające jakość przeprowadzanych analiz – International Society for Forensic Genetics (ISFG) i German DNA Profiling Group (GEDNAP). Regularnie uczestniczy w międzynarodowych programach biegłości, uzyskując najlepsze oceny.
Jako jedyne prywatne laboratorium w Polsce uzyskało 100% zgodność wyników w testach na ojcostwo w programie biegłości Collaborative Testing Services (CTS) posiadającym akredytację ISO/IEC 17043:2010 i organizowanym przez amerykańskie stowarzyszenie powiązane z Narodowym Instytutem Standardów i Technologii (National Institute of Standard and Technology). Zobacz certyfikaty…
Zobacz inne porady eksperta:
Często zadawane pytania
Szukasz informacji na temat badania? Sprawdź najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na temat testów na ojcostwo
Jak można zamówić test na ojcostwo?
Test na ojcostwo możesz:
- Zamówić on-line do domu przez sklep internetowy: wybierz badanie
- Umówić w przychodni lub w domu (domowe pobranie dokonane przez pielęgniarkę mobilną) korzystając z formularza on-line Rejestracja 24 h/dobę (oddzwonimy w celu potwierdzenia umówienia wizyty)
- Zamówić do domu lub umówić wizytę telefonicznie 665 761 161 6 dni w tygodniu – również w sobotę
- Zamówić lub umówić w przychodni pisząc do nas na e-mail: biuro@testdna.pl,kontaktując się na czacie lub komunikatorach (messenger, WhatsApp)
Gdzie mogę zrobić test na ojcostwo?
Test na ojcostwo możesz wykonać wygodnie blisko Twojego miejsca zamieszkania:
- W jednej z 300 współpracujących z nami placówek na terenie całej Polski – w tym celu możesz umówić wizytę telefonicznie ( tel: 665 761 161) lub poprzez formularz on-line
- W domu – próbki możesz pobrać samodzielnie przy pomocy specjalnego zestawu, który zamówisz w naszym sklepie lub też skorzystać z pomocy pielęgniarki mobilnej.
Pamiętaj, że do badania DNA na ojcostwo możesz wykorzystać zarówno wymazy z policzka jak i próbki dyskretne tj. smoczek, szczoteczkę do zębów, szklankę, sztućce itp. Zapewniamy Ci bezpłatny odbiór próbek kurierem lub też paczkomatem. Gwarantujemy dyskretne formy przesyłki (bez logo i danych laboratorium).
Jakie próbki mogę przekazać do testu na ojcostwo?
Ponieważ mamy bardzo duże doświadczenie w kryminalistyce, jesteśmy w stanie wydać pewny i wiarygodny wynik na podstawie analizy DNA dowolnej próbki. Do testu na ojcostwo bardzo dobrą próbką jest więc wymaz z policzka ale też tak zwane próbki śladowe np. smoczek, szczoteczka do zębów, kubek, słomka, butelka, puszka, sztućce, chusteczka z katarem czy niedopałek papierosa.
Każda próbka jest objęta gwarancją – czyli jeśli będzie ona zawierała za mało DNA lub będzie zanieczyszczona będziesz mógł nam przekazać bezpłatnie kolejną. Poczytaj więcej: Jakie próbki można przekazać do testu na ojcostwo…
Jak wygląda wynik testu na ojcostwo?
Wynik naszego badania na ojcostwo przekazywany jest w formie elektronicznej. Dzięki temu możesz odebrać go bezpośrednio po zakończeniu analiz. Dzięki temu, że oprócz profili genetycznych badanych osób zawiera słowną interpretację jest on zrozumiały i jednoznaczny (jednoznacznie potwierdza lub wyklucza ojcostwo). Na każdym wyniku znajdują się podpisy elektroniczne osoby, która wykonała badanie oraz zatwierdziła rezultat.
Od kogo potrzebne są próbki do testu na ojcostwo?
Do wydania jednoznacznego wyniku potrzebne są próbki od domniemanego ojca i dziecka. Nie ma potrzeby, aby do testu był włączany materiał od matki. Jest to możliwe, dzięki analizie aż tak dużej ilości miejsc na DNA (do 34 markerów).
Wyjątkiem jest ustalenie ojcostwa z pełną procedurą sądową. W przypadku tego badania matka musi również uczestniczyć w badaniu.
Kiedy wynik testu na ojcostwo jest pewny?
Wynik testu na ojcostwo jest pewny, kiedy jest zgodny z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Genetyki Sądowej i Kryminologii. Potwierdzenie ojcostwa powinno wynosić ponad 99,9999% – wtedy określane jest w genetyce jako prawdopodobieństwo graniczące z pewnością. Wykluczenie musi być natomiast stuprocentowe (100%). Wydawane przez nas wyniki są zawsze zgodne z tymi rekomendacjami.
Czy test na ojcostwo trzeba powtarzać?
Nie – test na ojcostwo wystarczy wykonać raz w życiu ponieważ nasze DNA jest niezmienne. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy chcemy włączyć do badania materiał od innych osób lub też badanie zostało wykonane w mało wiarygodnym ośrodku i pacjent chciałby potwierdzić jego wynik.
Niejednokrotnie trafiają do nas pacjenci, którzy powtarzają badanie ojcostwa ponieważ uzyskany przez nich wynik budzi ich wątpliwości. Dlatego to takie ważne, aby wybrać renomowany i akredytowany ośrodek badań DNA gwarantujący pewny i jednoznaczny wynik, którego nie trzeba powtarzać.
Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo?
Badanie na ojcostwo można zrealizować już na etapie ciąży: od 8 tygodnia (na podstawie krwi ciężarnej) albo od 15 tygodnia (na podstawie płynu owodniowego). Po narodzinach dziecka test na ojcostwo można wykonać od drugiej doby życia.
Czy test na ojcostwo można zrobić w domu?
Samo badanie zawsze wykonywane jest w laboratorium genetycznym ponieważ wymaga ono specjalistycznego sprzętu i oprogramowania a także zachowania sterylnych warunków. Możesz jednak zlecić takie badanie bez wychodzenia z domu ponieważ próbki do testu na ojcostwo z powodzeniem pobierzesz samodzielnie. Odesłać możesz je z kolei kurierem lub paczkomatem. Wynik odbierzesz online. Cała procedura wykonania badania ojcostwa jest więc prosta i wygodna.
Co się stanie, jeśli nieprawidłowo pobiorę próbkę do testu na ojcostwo?
Pobranie wymazu z policzka czy też próbek śladowych jest bardzo proste. Niezwykle rzadko zatem zdarzają się sytuacje, kiedy konieczne jest dostarczenie do analizy dodatkowej próbki. Pamiętaj jednak, że my działamy do skutku, czyli do uzyskania wyniku! Jeśli pierwsza próbka okaże się złej jakości (to bardzo rzadkie sytuacje) poprosimy Cię o kolejną. Przebadamy ją jednak za darmo!
Czy test na ojcostwo jest bezpieczny?
Test na ojcostwo jest całkowicie bezpieczny zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci – próbki to wymazy z policzka (których pobranie jest proste i bezbolesne) albo materiały dyskretne (np. szczoteczka do zębów, smoczek, maszynka do golenia).
Ile się czeka na wynik testu na ojcostwo?
Wynik testu na ojcostwo wydawany jest bardzo szybko. Jeśli od wszystkich badanych osób pobrane są wymazy z policzka – wynik otrzymasz już po 3-5 dniach roboczych. Jeśli będą to natomiast próbki dyskretne lub wymazy pobrane na patyczki kosmetyczne – rezultat dostępny będzie w 7 do 10 dni roboczych. Istnieje możliwość przyspieszenia wydania wyniku nawet do 48 godzin. Jeśli masz taką potrzebę zadzwoń do nas!
Jak otrzymam wynik testu na ojcostwo?
Wynik przekażemy Ci poprzez nasz bezpieczny panel pacjenta. Gwarantuje on, że żadna osoba niepowołana nie będzie miała dostępu do Twoich danych oraz wyniku badania. Przekazanie wyniku w formie elektronicznej skraca również czas jego wysyłki – wynik otrzymujesz od razu po zakończonych analizach.
Ile kosztuje test na ojcostwo?
To, ile kosztuje test na ojcostwo, sprawdzisz w naszym CENNIKU.
Czy można opłacić badanie na raty?
Tak – koszt badania na ojcostwo można rozłożyć na raty. Można również skorzystać z płatności odroczonej PayPo. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat płatności ratalnej zadzwoń do nas! Pomożemy. Poczytaj więcej o ratach…
Czy test na ojcostwo można zrobić na NFZ?
Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa koszt badań medycznych – które mają na celu poprawę stanu zdrowia pacjenta, wykrycie chorób itp. Test na ojcostwo nie należy do tego rodzaju badań – nie można go więc zrobić na NFZ.
Jak zapłacić za test na ojcostwo?
Za test na ojcostwo można zapłacić w wygodny dla siebie sposób: poprzez szybkie płatności elektroniczne tzn. przelewy24 lub przelewem bankowym. Możesz również dokonać opłaty osobiście w siedzibie laboratorium.
Czy testy na ojcostwo są wiarygodne?
Testy na ojcostwo to najbardziej wiarygodne badanie w zakresie ustalania ojcostwa. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii za wiarygodny wynik potwierdzający ojcostwo, uważa się wynik z prawdopodobieństwem powyżej 99,9999%. W naszym laboratorium przestrzegamy powyższych wytycznych dlatego wiarygodność testów na ojcostwo jest niepodważalna.
Czy można zrobić test na ojcostwo bez zgody matki?
Przy badaniu ojcostwa na 24 markerach DNA, wystarczy, aby w badaniu udział wzięli – domniemany ojciec oraz dziecko. Badanie w takim zakresie pozwala wystawić wiarygodny wynik zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii bez obecności matki w badaniu.
4.6/5 - (65 głosów / głosy)