Czy wynik prywatnego testu na ojcostwo może być wykorzystany w sądzie?
Tak! Wynik prywatnego badania na ojcostwo może być wykorzystany w sądzie – najczęściej jako dowód wstępny. Jest tak samo pewny jak rezultat badania wykonywanego do celów sądowych. Pełną moc dowodową ma jednak ten drugi. Wynika to m.in. z potwierdzenia tożsamości badanych i pobrania próbek DNA w obecności świadków.
Materiał do prywatnego testu na ojcostwo można pobrać w domu i nie ma potwierdzenia, że pochodzi on od właściwych osób. Jeśli badani są tylko dziecko i ojciec (co w testach prywatnych zdarza się dość często), to nie zostaje ustalone macierzyństwo w celu wykluczenia np. podmiany dzieci w szpitalu. Wszystko to sprawia, że pacjenci zastanawiają się, które badanie wybrać. O to, czy warto wykorzystać wynik opinii prywatnej (badania prywatnego) w sądzie, zapytaliśmy adwokata.
Pewność wyniku jest taka sama w teście na ojcostwo do celów prywatnych i sądowych
Wynik badania do celów prywatnych gwarantuje taką samą pewność jak testu sądowego, ponieważ badane fragmenty DNA są niezmienne i identyczne w każdej komórce organizmu. W czasie analizy badania również nie są rozdzielane na prywatne i sądowe – wszystkie są wykonywane w ten sam sposób, na takich samych odczynnikach, przez to samo laboratorium. To ważne tym bardziej, że aby wynik mógł zostać wykorzystany w sądzie, laboratorium powinno posiadać akredytację PCA zgodną z normą PN-EN ISO/IEC 17025.
testDNA Sp. z o.o. Sp. k. to laboratorium badawcze akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji [w zakresie: Analiza pokrewieństwa, Analiza polimorfizmu DNA z wykorzystaniem układu STR. Metoda: Multipleks PCR z elektroforezą kapilarną] / [w odniesieniu do wymagań PN-EN ISO/IEC 17025], [Nr AB 1618].
Test na ojcostwo do celów sądowych przeprowadza się z formalną procedurą
Formalna procedura obejmuje pobranie materiału genetycznego w placówce w obecności świadków oraz okazanie dowodów tożsamości osób badanych. Dzięki temu sąd ma pewność, że DNA pochodzi od właściwych osób. Pobierane są wymazy z policzka lub krew, nie wykorzystuje się próbek śladowych (takich jak włosy z cebulkami czy szczoteczki do zębów). W badaniu sądowym uczestniczą nie tylko dziecko i mężczyzna, ale też obowiązkowo matka. Pozwala to ustalić jednocześnie macierzyństwo i wykluczyć, że mogło dojść do zamiany dzieci w szpitalu. Do wyniku wydawana jest ekspertyza eksperta ds. ustalania ojcostwa i pokrewieństwa, który pełni funkcję biegłego sądowego.
Test sądowy można zlecić prywatnie w wybranym laboratorium – nie ma konieczności czekania na skierowanie z sądu. Często pozwala to zaoszczędzić czas i samodzielnie wybrać placówkę.
Test na ojcostwo prywatny czy sądowy – który wybrać?
Wybierając test, warto wziąć pod uwagę to, czy wynik potrzebny będzie tylko dla własnej wiedzy, czy będzie wykorzystany w sądzie. W pierwszym przypadku badanie prywatne da całkowitą pewność i jednocześnie pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Jeśli wynik jest potrzebny do sądu, a nie są spełnione wymagania procedury formalnej, to z powodzeniem można przeprowadzić badanie prywatne. Jego wynik może posłużyć jako dowód wstępny, a zdarza się, że jest rozstrzygający w sprawie.
Badanie na ojcostwo do celów prywatnych jest tak samo pewne jak badanie do celów sądowych. Niezależnie od rodzaju badania test na ojcostwo wystarczy wykonać raz w życiu, by zyskać pewność na zawsze. Pewność co do ojcostwa pozwala odzyskać spokój i poczucie bezpieczeństwa, przywrócić radość życia i zmniejszyć towarzyszące napięcie. Dzięki niej łatwiej również zaplanować dalszą przyszłość. Aż 80% wyników wskazuje na potwierdzenie ojcostwa, więc dla wielu rodzin wykonanie badania to szansa, by odetchnąć z ulgą i odbudować relacje. Pewność co do własnej tożsamości jest niezwykle istotna również dla dziecka. Jej brak może niekorzystnie odbić się na jego życiu emocjonalnym, powodując stres i chaos.
Zobacz inne porady tego eksperta:
Analiza statystyczna – dlaczego jest tak ważnym elementem każdego testu na ojcostwo?
Dlaczego badanie ojcostwa z próbek śladowych wymaga dużej precyzji i doświadczenia?
Co dzieje się z Państwa próbkami w laboratorium?
Jakie informacje zawiera Państwa wynik testu na ojcostwo?
Dlaczego potwierdzenie ojcostwa następuje zawsze z prawdopodobieństwem 99,9999% a nie 100%?
Pomoc 7 dni w tygodniu: poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, weekendy i święta: 9:00-17:00